היהדות הירוקה של איבון מרזוק

פורסם: 6 ביולי 2010, 13:17 על ידי: Sustainability Org

מנהיגים יהודיים רוצים לדבר על הסביבה, אך אינם יודעים בדיוק איך לעשות את זה. איבון מרזוק עוזרת להם. האנשים הירוקים

ארז אלון | 6/7/2010 7:02    
איבון מרזוק היא אחת מבין 120 מנהיגים יהודיים מכל רחבי העולם, המתכנסים בכפר המכבייה במסגרת  ROI - הוועידה העולמית ליזמים יהודים צעירים - אשר מתקיימת בימים אלה (עד השמונה ביולי). מרזוק תקדם בוועידה, בין השאר, את נושא הסביבתיות היהודית העולמית.

 
מרזוק.
מרזוק. "אנו לוקחים מכדור-הארץ, יותר ממה שהוא יכול לתת" צילום: ג'ניפר מרזוק
מרזוק (33) אורתודוקסית מוושינגטון, פעילה בתחום שמירת הסביבה ומומחית למדיניות בינלאומית בסוכנות להגנת הסביבה (Environmental Protection Agency). בשנת 2003 הקימה מרזוק את "כנפי נשרים", המספקת מקורות יהודיים מסורתיים המסייעים לשמירה על איכות הסביבה. "אני רוצה להוריש עולם בריא לבני ולכל ילדינו", אומרת מרזוק. "אך, די שזה יקרה, עלינו להיות עירניים יותר. הוכחנו שהדרך שבה אנו מנצלים את המקורות העומדים לרשותנו כחברה, אינה עומדת במבחן המציאות".

בחודש שעבר זכתה מרזוק במענק של 50 אלף דולר מטעם ROI על יוזמתה להקים את Jewcology.com, פורטל אשר ישרת את הקהילה הסביבתית היהודית. היא מובילה צוות של 17 מחברי ROI ממספר מדינות, כולל מישראל, המשתפים פעולה בתכנית זו. ארגונים סביבתיים יהודיים מרחבי העולם יוסיפו תוכן לאתר זה.
עם לוח השנה
"כנפי נשרים" עושה שימוש בגישה תורנית בכדי לשלב יהודים בהגנה על כדור-הארץ, דרך בתי-כנסת ובתי-הספר, ועל בסיס אישי. התוכנית המיועדת לבתי-הכנסת מסיימת כעת שנה שניה לפעילותה. חמישה-עשר בתי-כנסת משתתפים בסדרה של שבע תכניות המקשרות בין הסביבה לבין הלוח העברי. בשלהי הקיץ יפעיל הארגון, זו השנה השלישית, את תכנית הקהילות. בנוסף, הארגון חילק 5,000 כרטיסים, המתאימים בגודלם לארנק, ובהם ארבע ברכות – לברק ולרעם, לקשת ולעצי פרי – ותזכורות סביבתיות, המשמשות בחיי היומיום.

"כנפי נשרים" גם גיבש תוכנית לימודים להצגת הרעיון של מודעות סביבתית בבתי-ספר יהודיים בתפוצות וקידומו. במקביל, הארגון כבר החל במשא ומתן עם בתי-ספר בקליפורניה, בוושינגטון, בניו יורק ובבוסטון, להכנת תכנית לימודים אשר תתמקד בנושאי לוח השנה, כמו סוכות, חנוכה וספירת העומר. האתר עצמו כולל נושאים בתורה ובטבע, כמו דברי תורה על הסביבה עם דפי מקורות לכל פרשה. בנוסף, קבוצתה של מרזוק הכינה שיעורי תורה המתאימים ללימוד קהילתי בבתי-הכנסת.

"הבנו שמנהיגים יהודיים רוצים לדבר על הסביבה, אך אינם יודעים בדיוק כיצד לעשות זאת", היא טוענת. "אנשים צריכים ללמוד על המציאות ממקורות מהימנים. אנו לוקחים מכדור-הארץ, יותר ממה שהוא יכול לתת".
 
Comments