חזון ירוק באינדונזיה: בונים קהילה בת קיימא

נשלח 21 ביולי 2011, 12:20 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 21 ביולי 2011, 12:28 ]

ג'ון הרדי נחרד מהשלכות של שינויי האקלים על הילדים והקים בבאלי בית ספר אשר מחנך לשמור על הסביבה. בהמשך ייבנה כפר ירוק

אנדרו סטיבנס | 21/7/2011 15:05
תגיות: אינדונזיה, קיימות,

ללמוד שייקספיר מתחת לגג מסוכך בבניין שעשוי כמעט כולו מבמבוק. אין כמו בית הספר הירוק בבאלי שבאינדונזיה. המייסד ג'ון הרדי גיבש את הרעיון אחרי שראה את "אמת מטרידה", סרטו של אל גור.

הרדי – שפרש אחרי שניהל עסק יהלומים מוצלח ב-2007 – נחרד ממה שראה על המסך ומההשפעה האפשרית של שינויי האקלים על ארבעת ילדיו. לכן, הוא החליט להקדיש את שארית חייו לעשות כל מה שאפשר כדי להפוך את חייהם לטובים יותר.

בבית הספר הירוק, תלמידים מגן ילדים ועד כיתה ח', זוכים למה שהרדי מכנה "חינוך הוליסטי" – מקיף ביותר עם דגש מיוחד על הסביבה.

"כל הרעיון של קיימות והוליזם, אשר בית הספר הזה מבוסס עליו, הוא שאתה לא חופר ומבזבז... וחי בתוך האמצעים הסביבתיים שלך", אומר הרדי.

המטרה שלו היא לצמצם את טביעת הפחמן של בית הספר אפילו יותר, באמצעות גידול ירקות אורגניים בגן ושימוש בפסולת ממשק חי והפיכתו לגז ביולוגי עבור בישול. החשמל מופעל באמצעות שימוש במערבולת הידרו-אלקטרית ובמקום יותקנו גם לוחות סולאריים שיורידו את בית הספר מרשת החשמל.


בית הספר הירוק הוא בית ספר בינלאומי שגובה שכר לימוד גבוה (מקרוב ל-6,000 דולר לקרוב ל-13 אלף לכל בוגר). מרבית התלמידים הם זרים, והאינדונזים מהווים רק 20 אחוז מהמכסה ומרביתם על מלגות. "לא הצלחנו לחלוטין למשוך את ההורים המקומיים, בעלי האמצעים, כדי שישלחו את ילדיהם לבית הספר הירוק", מציין הרדי.

ועדיין, בית הספר מתרחב. כאשר הוא נפתח ב-2008 היו בו 98 ילדים. השנה כבר צפויים להירשם 300 תלמידים.

חזונו של הרדי גדל מאז שראה לראשונה את סרטו של אל גור. הוא אומר שבית הספר הירוק הוא רק העוגן של מה שהוא מקווה שתהיה קהילה ירוקה אמיתית.

כקילומטר מבית הספר, יוצר הרדי כפר ירוק. "זה מטופש לשים את הילדים במכוניות או בתחבורה ציבורית מדי בוקר", הוא מסביר. "לכן הילדים מהכפר הירוק יוכלו ללכת בשדות של באלי לבית הספר".אלורה, בתו בת ה-30 של הרדי, מסייעת לו לפתח את המובלעת הייחודית. היא ויתרה על עבודה בשכר גבוה כמעצבת גרפית בניו יורק והפנתה את כישרונה לבאלי.

כמו בית הספר, גם הבתים עשויים בעיקר מבמבוק. "מנקודת מבט של משאבים, במבוק הוא ירוק בצורה בלתי רגילה", אמרה אלורה הרדי. "ואני חושבת שלמרחבים שאנחנו יוצרים תהיה השפעה כאשר אנשים יצעדו בפנים וירגישו מחוברים לטבע".

חלק מהבתים האלה עלו עד חצי מיליון דולר ומרביתם נמצאים בבעלות של משפחות עשירות שילדיהן הולכים לבית הספר, מחליפות את חיי העיר בסגנון חיים ירוק יותר.

"אנחנו באמת צריכים להתפתח למערכת בת קיימא ולמקום בר קיימא, כדי שהנכדים שלנו יוכלו לומר: 'טוב, היינו בדרך לאבדון, אבל אבא, אמא וסבא לחצו על הבלמים. כעת, הדברים נראים טוב יותר", סיכם הרדי.

אנדרו סטיבנס הוא מגיש וכתב ברשת CNN באסיה

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
מצגת צילומי מסך מסרטו של אל גור "אמת מטרידה"

Comments