מודל הרוד-שואו מגיע גם לעסקים חברתיים

נשלח 6 בפבר׳ 2011, 4:29 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 13 במרץ 2011, 1:50 ]
 30.1.2011 אורן מג'ר

מה הביא עשרות אנשי עסקים בכירים להיפגש בשעת ערב בחדר ישיבות במשרדי קרן השקעות בהרצליה פיתוח? לא מדובר בחיפוש אחר הסטארט אפ החם הבא, אלא כנס של הארגון הפילנתרופי IVN, רשת של אנשי עסקים, תאגידים ותורמים מישראל ומארצות הברית.

הכנס נערך במתכונת רוד-שואו, המוכרת מעולם הסטארט אפים והון הסיכון, שבסופו בחרו חברי הארגון אילו עסקים חברתיים לצרף לתיק ההשקעות של הארגון.

עסק חברתי הוא עסק שנמדד לא רק על פרמטר של מקסימום החזר למשקיעים אלא על החזר עסקי ובנוסף תשואה חברתית. המיזמים שייבחרו יתווספו לפרופוליו של IVN וייהנו מליווי צמוד ומתמיכה כספית מחברי הארגון. "התוכנית יצאה לדרך בשנת 2010, במסגרתה יצאנו בקול קורא למיזמים חברתיים קיימים להציג בפנינו ולהתמודד על קבלת הסיוע מהארגון. מדובר בארגונים שמגיעים בעיקר בתחומי פיתוח כלכלי, סביבה וחינוך עם מנהיגות מוכחת" מפרטת ג'קי גורן, מנהלת הפיתוח בארגון.

לסרטון וידאו

במהלך המפגש, השני שנערך בנושא, הוצגו שבעה מיזמים. בתום הכנס נערך למיזמים המבטיחים מבחן גילוי נאות, וחברי הארגון יצטרכו להכריע באיזו חברה להשקיע. "תהליך הבחירה הוא באמצעות הצבעה, אולם השאיפה היא לבחור באמצעות קונצנזוס, בדומה למודל העבודה בקרנות הון סיכון" אמר חבר הארגון, שוקי ארליך, לשעבר איש תעשיית ההיי-טק והון סיכון בישראל שכיום מקדיש את זמנו להשקעות חברתיות.

מנכ"ל עמותת 'מלאכי יום הולדת', החוגגת ימי הולדת לילדים שאין מי שיחגוג להם יום הולדת היא אחת מהמשתתפות. היא הגיעה למפגש כדי לנסות ולשכנע את חברי ארגון IVN לסייע לה לפתח תוכנית עסקית במטרה להרחיב את פעילות העמותה מכמה אלפי ילדים ל-200 אלף ילדים בשנה.

גם ענבר גורביץ, מנהלת עמותת קרן קהילתית טירת הכרמל הציגה את מיזם חממה קהילתית בע"מ, שתסייע לעסקים חברתיים מקומיים בטירת הכרמל.

חברי הארגון גיבשו מספר קריטריונים שיסייעו להם לבחור מבין העמותות: "אנחנו מחפשים את היזם שיש בהם את הלהט ואת הדבקות במטרה שתביא אותם להישגים. זה כמו בהשקעות הון סיכון, גם כאן אנחנו תלויים בראש ובראשונה באנשים שעושים את העבודה", מסביר ארליך. "בנוסף אנחנו בודקים את הכיוון והאימפקט של העמותה שכן אנחנו מחפשים פוטנציאל להשפעה ארצית". גורם נוסף בבחירת בשיקול הוא יכולתה של העמותה לפתח מודל עסקי במקביל לקבלת התרומות: "אנחנו מאמינים שחלק גדול מהעמותות יכולות להקים להן רגל עצמאית ולא להתבסס רק על תרומות" הוא אומר.

המיזמים שעלו לשלב הבא הם המיזמים של עמותות טירת כרמל, מילבת, מסילה, בוסתן, שיעור אחר ועמותת קשר. בחודש הבא תתקבל החלטה הסופית על 2-4 המיזמים הזוכים.

לכתבה בדהמרקר


כתבות קשורות:

לכתבה בזווית השלישית

ארגון חדש בשם קמרון ינסה לסייע לעמותות בשיפור מצבן הפיננסי תוך יצירת תשתיות ניהול מתקדמות ופיתוח כלים פיננסיים, וכן הרחבת וגיוון מקורות ההכנסה.

Comments