מעריב: אביב לביא פוטר - מכה לסיקור איכות הסביבה? [תשובה: כן]

פורסם: 28 בנוב׳ 2011, 12:44 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 26 בספט׳ 2012, 9:16 ]
מאת: אמילי גרינצווייג, מערכת וואלה!
יום שני, 28 בנובמבר 2011, 16:53

העיתונאי הוותיק, מהחשובים בישראל בתחום סיקור איכות הסביבה, פוטר לאחר ארבע שנים בעיתון. לביא לעורכי העיתון: "החלטה אומללה וכושלת"

תגיות: מעריב,אביב לביא
עצוב מאוד. אביב לביא (צילום: ניר בוקסנבאום)

עצוב מאוד. אביב לביא (צילום: ניר בוקסנבאום)

סוף העידן הירוק במעריב? עיתונאי איכות הסביבה של העיתון, אביב לביא פוטר לאחר ארבע שנים. פיטוריו של לביא נעשים במסגרת תוכנית ההתייעלות בעיתון, במסגרתה מפוטרים כ-30 עובדים, בהם גם עיתונאים. לביא הוא מחלוצי הכותבים בנושא איכות הסביבה ועל כך גם זכה בפרס פראט לתקשורת ארצית בנושאי איכות סביבה. למרות שישנם כתבים נוספים המסקרים את הנושא, לביא נחשב לעיתונאי המרכזי והבכיר הכותב על ענייני איכות הסביבה.

"ארבע השנים האחרונות היו מסע מוצלח, עבור העיתון, עבורי וגם עבור האינטרס הציבורי, ולכן אני סבור שההחלטה לקטוע את המסע הזה היא החלטה אומללה וכושלת", כתב לביא במייל ששלח לכמה מעורכי העיתון. "אני מקווה שמאחוריה לא עומדים מניעים פוליטיים, כלכליים או אישיים, אבל גם אם היא התקבלה באופן ענייני זה לא הופך אותה לפחות שגויה. הסיפור הוא לא אני; מדובר במכלול שלם של נושאים שהעיתון הזדכה היום באפסנאות על יומרתו להוביל אותם, ענף חשוב שמעריב החליט לכרות היום מתוכו, ענף שעיתון שנפרד ממנו בדעה צלולה בעצם מכריז על כוונתו לדהור אל העבר במקום לנסות לצעוד – עם כל המגבלות הידועות - אל העתיד. וזה חבל. מאוד חבל".

לביא ימשיך להגיש את "יהיה בסדר" בגלי צה"ל כמו גם פינה בענייני סביבה בתוכנית הבוקר של רשת ופינה יומית ברדיו אקו 99FM.

גורמים במעריב ציינו כי מרשימת התפוצה של מייל הפרידה נעדר עורך העיתון, ניר חפץ. ממעריב לא התקבלה תגובה לידיעה.

לכתבה בוואלה


בכיר עיתונאי הסביבה בישראל, אביב לביא, פוטר ממעריב

ביקורת, מאת לרמן, 28/11/2011

אני מניח שחלקכם כבר ראה את הידיעה הזו. משום מה, מעריב פיטרו את העיתונאי היחיד שהיה שווה להיכנס לאתר שלהם בשבילו. מבחינת הבלוג הזה מדובר במכה קשה למקבצי הלינקים. מבחינת סיקור נושאי הסביבה והתחבורה בתל-אביב ובישראל מדובר במכה אנושה ממש. אני מאוד מקווה שאביב לביא יחזור לכתוב בהקדם האפשרי גם בנושאים הישראליים וגם בנושאים התל-אביביים בפלטפורמה אחרת.

אני מניח שבעיריית תל-אביב ובמשרד התחבורה יש כמה אנשים שמעדיפים שהוא ייקח חופשה ארוכה. בינתיים, זו הזדמנות טובה להגיד לאביב לביא תודה ולקוות שההפוגה מכתיבה עיתונאית תהיה זמנית ביותר.

הטורים של אביב לביא במעריב

הטורים של אביב לביא בזמן תל-אביב

לפוסט של לרמן ב"עוד בלוג תל אביבי"


חורף במעריב
29/11/2011 מאת אוהד קרני

אתמול נודע כי אביב לביא, כתב הסביבה של מעריב, פוטר במסגרת קיצוצים בעיתון. אלו הן חדשות רעות לשיח הסביבתי בישראל, שלביא קידם ועיצב במידה רבה. בשנים האחרונות לביא הפך להיות לכתב הסביבה החשוב, הפורה והמעמיק ביותר הפועל בתקשורת הישראלית. למעשה, עבורי מאמריו של לביא היו הסיבה העיקרית וכמעט היחידה לקרוא את מעריב ו-NRG.

לביא, חתן פרס פראט לתקשורת סביבתית, לא חשש לצאת בטוריו כנגד כמה ממוקדי הכוח בתעשייה ובממשלה. איני יודע אם לתוכן כתבותיו של לביא, אשר השפיעו במידה רבה על הצלחתם של מספר מאבקים סביבתיים בשנים האחרונות, יש קשר לפיטוריו, אבל בימים בהם עיתונאים ביקורתיים כמו קרן נויבך, רותי סיני ורביב דרוקר נמצאים על הכוונת, נדמה שמדובר כבר במגמה מדאיגה. בינתיים מעריב בוחרים לתת במה קבועה למכחיש שינוי האקלים, גבי אביטל, אולי בכדי להמחיש את הכיוון החדש אליו פונה העיתון.

אני מקווה שלביא יקבל במהרה את הבמה שהוא ראוי לה, גם אם היא לא תהיה באכסניית מעריב. עד אז אפשר להוציא קיטור בשליחת מכתב למערכת העיתון במחאה על ההחלטה האומללה.


כתבות קשורות:

אביב לביא, איש מעריב, זכה בפרס פראט

Comments