מביטים לירוק בעיניים

נשלח 22 באפר׳ 2010, 23:38 על ידי Sustainability Org

לרגל יום כדור הארץ בדקנו מהי תמונת המצב של איכות הסביבה בישראל 2010. חמש נקודות ירוקות שזכו לקידום השנה, וחמש נקודות אדומות שממשיכות לסכן את איכות החיים של כולנו

עדי חשמונאי | 22/4/2010 9:14    
 
 
לא רק בין 2 ל-4: רפורמת הרעש

רפורמת הרעש, שאת הנוסח של תיקונה השלים השר להגנת הסביבה בחודש מארס השנה, עוררה רעש גדול של שמחה בעיקר בערים הגדולות. התקנות החדשות מטילות איסורים שונים, לדוגמה: הפעלה של אזעקות לרכב בתוך חמש שנים, הפעלת מפוחי עלים

בקרבת מגורים ועוד. בנוסף מטילות התקנות הגבלות רחבות יותר מבעבר על הפעלת זיקוקי דינור ונפצים וכן על השעות המותרות לעבודות בניין. הנוסח החדש דורש את אישור משרדי הממשלה והכנסת לקראת כניסתן לתוקף.
 
יהיה טוב: חוק האריזות

עוד הצעת חוק שנכנסה השנה לצנרת, וטעונה את אישור הממשלה והכנסת, היא חוק האריזות שצפוי לעשות מהפכה בתחום הפסולת הביתית ואף זכה להסכמה מצד היצרניות. לפי ההצעה: אריזות החלב, הבמבה, החומוס, השמפו וקופסאות השימורים יופרדו לפחים שונים, כך שיותר אריזות יווצרו מחומרים ממוחזרים. הצעת החוק טעונה את אישור הממשלה, ובמושב הקרוב של הכנסת היא צפויה לעבור גם את אישור הכנסת. אם החוק יעבור, יישומו יחל כבר בשנת 2011.

ים נקי: שיפור במצב החופים
דוח של עמותת "צלול" מצביע על ירידה של קרוב ל-50 אחוז במספר הימים שבהם נסגרו חופים לרחצה בשל זיהום שהתגלה בים ביחס לשנה שעברה. ב-2007 נסגרו חופי הרחצה בישראל 63 פעמים, ב-2008 הם נסגרו 19 פעמים, ב-2009 הייתה עלייה קלה ל-25 אירועי סגירה, ובמהלך חורף 2010 נרשמו 12 אירועי סגירה שבהם הטיפול במפגע קוצר למחצית מהזמן שהיה נהוג.
האנטנות פחות סודיות

במשך שנים התחוללו מאבקים ציבוריים נגד "מתקני גישה" - אנטנות סלולריות שצצו במרפסות, גגות ובתים, בלי שהציבור ידע על כך ובלי שהדבר חייב אישור של ועדות תכנון. במושב הכנסת הקרוב צפויה הכנסת לדון בטיוטה חדשה שיניחו שר הפנים והשר להגנת הסביבה, ולפיה הצבת האנטנות תחויב אישור ועדות התכנון.

יום לימודים ארוך: חינוך ירוק

השנה רושם המשרד להגנת הסביבה עלייה חדה במספר בתי הספר והגנים הירוקים. מוסדות חינוך המבקשים לקבל תו ירוק נדרשים לעמוד בשלושה קריטריונים: מספר מוגדר של שעות לימוד סביבתיות בתוכנית הלימודים, התנהלות חינוכית המקנה ערכי חיסכון במשאבים (מים, חשמל, מחזור ועוד) ותרומה סביבתית למען הקהילה. ב-2009 בלבד הצטרפו לתוכנית עוד 320 בתי ספר וגני ילדים. במשרד להגנת הסביבה מציינים כי מספר הפניות של מוסדות החינוך להצטרף למערכת החינוך הירוקה עלה ב-30 אחוז ביחס לשנה שעברה.

טעון שיפור: פליטת גזי החממה

750 אלף דולר השקיע המשרד להגנת הסביבה בהכנת דוח מקינזי, ולפיו עד שנת 2020 תוכל ישראל לצמצם ב-20 אחוז את סך פליטות הפחמן ביחס למצב שבו היא לא תערוך שום שינוי. אחד הדברים המרכזיים לעמידה ביעדים הוא להפסיק לקדם את התוכנית להקמת תחנת כוח פחמית חדשה באשקלון. התחנה "תתרום" 10 אחוזים נוספים מסך פליטות הפחמן בכל מדינת ישראל. למרות זאת שר התשתיות ממשיך לקדם את הקמתה.

ארץ לא קדושה: הרפורמה בתכנון ובבנייה

במסגרת יום כדור הארץ יחלק היום ארגון הגג "חיים וסביבה" פרסי "גלובוס ירוק" וגם פרס "הגלובוס השחור" - למי שעשה נזק גדול לסביבה. השנה הוא יוענק לראש הממשלה על הרפורמה בתכנון ובבנייה שהוא מקדם, המאיימת לבטל את ההיררכיה התכנונית בישראל שכוללת היום את הוועדות המקומיות, המחוזיות והארציות, ואת קיומם כמעט לחלוטין של נציגי הארגונים הירוקים. כעת הרפורמה עומדת בסימן שאלה בצל פרשת "הולילנד".

מה עם המים: סחבת בהתקנת חסכמים

הצעת החוק להתקנת חסכמים במבני ציבור מעלה מזה חודשים ארוכים אבק על שולחן הכנסת ולא זוכה לתמיכת הממשלה, אף שהיא אמורה לחסוך 30 אחוז מצריכת המים.

ארוזים: מחכים לחוק השקיות

גופים סביבתיים ורשתות השיווק נרתמו למען צמצום השימוש בשקיות הפלסטיק שאינן מתכלות, והציבור נענה ליוזמה. אולם זו לא זכתה לחקיקה המיוחלת המיושמת כבר במדינות מתקדמות רבות. במדינות אירופה ובארצות הברית קיים תקן לחלוקת שקיות מנייר או שקיות מתכלות.

הביוב של צה"ל - לנחלים
לא פחות מ-150 בסיסי צה"ל ברחבי הארץ אינם מחוברים לתשתיות ביוב. במציאות שכזאת ביוב גולמי אינו מגיע למתקני טיפול, כפי שהיה מצופה, אלא מועבר לבורות ספיגה או לחילופים מוזרם לסביבה ולנחלים. השבוע עלתה לראשונה הסוגיה להחלטת ממשלה, ולפיה בתוך חמש שנים יחוברו כל הבסיסים לתשתיות ביוב. אולם ברגע האחרון שר הביטחון, אהוד ברק, דחה את ההחלטה בטענה כי התוכנית תפגע קשות בתקציב הביטחון.
 
Comments