מאות אלפים בעולם כולו לקחו חלק ביום העולמי לשינוי האקלים

נשלח 11 באוק׳ 2010, 4:13 על ידי Sustainability Org

אלפי פעילויות במעל ל-150 מדינות סביב העולם ציינו את יום שינוי האקלים העולמי בחסות מזכ"ל האום באן קי-מון ואתר האינטרנט 350.org – גם בארץ התקיימו אירועים

10/10/2010 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס

יפן
ביפן אחרי נטיעת העצים – צילום: באדיבות אתר 350
היום, 10 באוקטובר, ציינו בעולם את יום שינוי האקלים העולמי בחסות האישית של מזכ"ל האום באן קי-מון ובתמיכה מסיבית של אתר האינטרנט 350. יש לציין שבצורת כתיבה מקוצרת התאריך היום הו: 10.10.10, דבר המשלהב את הדמיון פעילים ומארגנים. כך עם "10" אחד פחות, השנה הקמפיין נקרא 10:10 והיעד הוא לצמצם באופן וולונטרי את פליטת גזי החממה ב-10 אחוז כל שנה, החל משנת 2010 במשך 10 שנים, עד לשנת 2020. בניו זילנד, האירועים גם קיבלו את הכינוי "מסיבת עבודה עולמית" - Global Work Party.

לדברי האתר הסביבתי הצרפתי אקטו-אנבירומנט, הצטרפו לקמפיין בכל העולם, כ-105,000 פרטיים, כ-3,500 חברות עסקיות, כ-2,000 בתי ספר וכ-2,200 קהילות.

בארץ על אופניים ובחדרי ההרצאות גם ציינו ארגוני סביבה את האירוע.

מה עושים בעולם?

מכון ויצמן
תא מגמה ירוקה במכון וייצמן מניף כרזה עם מרצים מהמכון – צילום: באדיבות תא מכון ויצמן של מגמה ירוקה
באוקלנד, ניו זילנד, כמו בארץ בילו על אופנים, ברחובות סובבו אופני ענק כדי להשיב כל זוג אופניים בעיר חזרה לכביש, גם בקיטו אקוודור חגגו על אופניים. באיים המלדיביים, התקינו פאנלים סולאריים על גג משרדו של הנשיא, בפיליפינים עשו את זאת על גג חברות מסחריות.

בבוליביה עסקו בהתקנת תנורי שמש לפיקניק כדי להפחית את פליטת גזי החממה מבישול בפחם ובעץ.

מספר מדינות ניצלו את היום לטעת עוד ועוד עצים. בקמפלה, אוגנדה, נטעו אלפי עצים לכפר על הכריתם המסיבית של יערות במשך שנים. גם ביפן נטעו עצים, בכמות צנועה יותר.

בקופנהגן, שם נכשלה ועידת האקלים לפני כמעט שנה הפגינו עם כרזות האומרות, אין פלנטה ב' לאנושות.

ובארץ חגגו בירדן ועם מלומדים

ירדן
רוכבים לאורך נחל חרוד עד לירדן עם ידידי כדור הארץ ו"ישראל בשביל אופניים" – צילום: באדיבות ידיד כדור הארץ
בארץ דווח על שני אירועים בחסות ארגוני הסביבה, אחד מהם על ידי ידידי כדור הארץ מזה"ת בשיתוף עם ארגון "ישראל בשביל אופניים" והשני בארגון הסטודנטים הסביבתי, מגמה ירוקה.

שמונים פעילי הארגונים ואוהדים רוכבי אופניים ערכו מסע לאורך נחל חרוד אל נהר הירדן. בינתיים הם גם למדו על אימוץ פעולות פשוטות בשגרת היום, ביניהם שימוש באופניים ככלי תחבורה יעיל, נקי מפליטות. אופניים הצהירו הרוכבים, יסייעו בהפחתת פליטות גזי חממה. בנוסף יצאו הפעילים בדרישה מהממשלות לאמץ מדיניות פרו-אקטיבית, מיידית וצודקת להפחתת פליטות גזי החממה.

קופנהגן
אין לנו פלנטה אחרת אומרים בקופנהגן כי אין פלנטה ב' – צילום: באדיבות אתר 350
הסטודנטים ממגמה ירוקה לא נרתעו מכך שהיום הוא יום הראשון לשנת הלימודים האקדמית החדשה, ועזבו את ספסלי הלימודים כדי למחות נגד הקמת התחנה הפחמית באשקלון.במכון וייצמן ברחובות, 350 פעילי 'מגמה ירוקה' יחד עם מדענים מהמכון הניפו שלט גדול עליו רשום 350, בזמן הרצאה מיוחדת בנושא אנרגיות מתחדשות.

לכתבה באפוק טיימס
Comments