נאמני העצים של ת"א פותחים חזית ירוקה

פורסם: 6 ביולי 2010, 12:58 על ידי: Sustainability Org

עץ כרות מעציב אותם, גיזום יתר מרתיח אותם, והיעדר מודעות לתרומת העצים לאיכות האוויר והאווירה מתסכל אותם. קבלו ארבעה חברים לוחמים ב"פורום נאמני העצים" החדש של תל אביב

אלינור דוידוב | 4/7/2010 16:13    
כמה עשרות מתושבי תל אביב התאספו בשבוע שעבר בשעת ערב ב"בית הירוק" בנחלת בנימין למפגש ראשון וחגיגי של "פורום נאמני העצים". אנשים מרקעים שונים ומשכונות שונות של העיר, עם נושא משותף אחד: דאגה לעץ התל אביבי.
מירי קופרמינץ
מירי קופרמינץ צילום: יוסי אלוני


מדובר בתוצר של שיתוף פעולה בין "קהילת תל אביב-יפו והסביבה? של החברה להגנת הטבע ושל "הפורום הירוק", הפעיל בעיר כבר שנים, והוא נתמך על ידי אנשי מקצוע כמו ישראל גלון, פקיד היערות הארצי של משרד החקלאות.

במפגש הראשון של הפורום אמר גלון: "השאלה הקשה היא איך שומרים על הרבה עצים בעיר ונותנים להם להגיע לגיל של עשרות שנים בלי שייפגעו על ידי העירייה ועל ידי יזמים וקבלנים. בשנים האחרונות הבינו את חשיבותם של עצים בעיר, אולי מפני שכבר אין לנו הרבה כאלה".

גלון מבכה עד עכשיו את הכריתה של עצי הסיסם ההודי באבן גבירול השנה. "אם העירייה לא הייתה מחליטה על כריתתם, הם היו יכולים לחיות עוד שישים שנה לפחות", הזדעק גלון במפגש, והסביר כי האירוע הקשה הזה הוביל להגדרת מערכת יחסים חדשה בין משרד החקלאות לעיריית תל אביב-יפו. לדבריו, האחרונה תתחייב להודיע באתר האינטרנט שלה על כל כריתה שאישר פקיד היערות העירוני כדי לאפשר לתושבים להעלות התנגדויות בתוך שבועיים מיום הפרסום. 
 
גיזום מוגזם מותיר מדרכות ללא צל

אחרי שהודו לתנועת עיר לכולנו על תרומתה מאז הבחירות המקומיות לפני כשנתיים להתייחסות העירייה לעצים של תל אביב, התפנו הנוכחים לשמוע את החברה מירי קופרמינץ מסכמת את המאבק המוצלח נגד הפגיעה באיקליפטוסים של קריית ספר.

מלבד זה, בערב נחשף דוח בן 12 עמודים, המסביר את מעמדם של העצים בהליכי התכנון העירוני. את הדוח הכינה תמר נויגרטן, רכזת משמר המועצה של "הפורום הירוק", בעלת תואר שני בלימודי סביבה ממכון פורטר באוניברסיטת תל אביב. הוא הוכן כחלק מתכנית העבודה השנתית של משמר המועצה, ובכללו דוחות על פעילות עיריית תל אביב לפי נושאים.

בדוח נסקרת התייחסות הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בתל אביב-יפו לנושא העצים בעיר, ומובאות בו המלצות לשיפור. הבעיה העיקרית היא בחוסר היחס של הוועדה לכל נושא העצים, חוסר הבנת היתרונות שהם נותנים
לעיר, ויחס לא מתחשב לעצים הקיימים.

גיזום מוגזם שמותיר מדרכות ללא צל, אי שימור של עצים עתיקים ותיקים, נטיעה של עצים לא מתאימים לנוף העירוני וטיפוח העצים הקיימים הם כמה מהבעיות של העץ התל-אביבי. מלבד זה, יש נטייה ברורה של יזמים שונים לכרות עצים, ללא תכנון מראש של הבנייה או של השיפוץ באזור.

לבד מחשיפת הדוח בפני הקהל, הוא גם נשלח לחברי ועדת התכנון והבנייה, לארגונים סביבתיים, למשרד לאיכות הסביבה ולעיתונאים כדי להעלות את המודעות לנושא. השורה התחתונה של הדוח היא שמי שאמון על שמירת העצים הם אנחנו, כל אחד מאתנו, השכנים, תושבי העיר.

בשבוע שעבר פגשנו ארבעה תושבים כאלה, שבעיניהם הכינוי "מחבקי עצים" הוא כנראה קומפלימנט משגע, בניסיון להבין למה הם עושים את זה - ומתי הם כבר יבואו להילחם על העצים גם בשכונה שלנו.
עדנה סובול: יותר רגישות בגיזום

תושבת אזור: שדרות חן

עיסוק: מעצבת תפאורות לתאטרון

איך הגעת להיות "נאמנת עצים?"
לפני שלוש שנים ארגנתי בעצמי עצומה נגד הגיזום הפראי בשדרות חן, שמאוחר יותר גם נעשה בשדרות בן-גוריון וברוטשילד. לא רק שחיסלו לנו את הצל בשדרות אלא שגם הרסו לגמרי את המראה של העצים. ממש לבכות.

עדנה סובול
עדנה סובול  צילום: ראובן קסטרו

"החלטתי לעשות משהו, ועל העצומה שהפצתי חתמו די מהר 1,500 אנשים . הבנתי שיש לי שותפים לעניין, וגם התברר לי שסגן ראש העירייה פאר ויסנר, שעסק בנושא, ארגן פורום תושבים עירוני כדי להעלות את הדיון בעצים של תל אביב על סדר היום".

למה זה חשוב לך כל כך?
"האם ידעת שההבדל בין מדרכה מוצלת למדרכה שאינה מוצלת יכול להגיע לארבע מעלות צלזיוס? בקיץ בארץ זה הבדל משמעותי. יש שתי חברות קבלניות שגוזמות את העצים בעיר, ונראה שהן עושות זאת בלי שום רגישות לעץ, למראה, להצללה, אלא רק לכמות הגזם. בכלל, אני גם לא מבינה למה נטעו דקלים באבן גבירול אחרי השיפוץ. למה זה טוב? אלה עצים שלא נותנים צל ולא סופחים זיהום".

עץ אהוב: "הפיקוסים, כמו אלה שבשדרות עמנואל. הם מצלים, ענקיים ויפים. מסתבר אגב שרשת השורשים של הפיקוסים בתל אביב מחזיקה את הקרקע ומשמשת מייצב נוגד רעידות אדמה".
מירי קופרמינץ: יותר נטיעות חדשות

תושבת אזור: שדרות רוטשילד

עיסוק: כימאית וסמנכלית פיתוח בחברת "עלבד

איך הגעת להיות "נאמנת עצים?"
כבר כמה שנים אני מתנדבת ב?פורום הירוק.? התחלתי להיות מעורבת בקבוצה של קריית ספר, התערבנו והכנסנו תיקונים ל'נוהל עצים', שזה הנוהל העירוני בנוגע לעצים בתל אביב.

בעקבות הצלחת המאבק בקריית ספר, נראה לי טבעי להקים פורום בנושא העצים. קובי ירדני משפ"ע משתף אתנו פעולה, והמטרה היא להקים קבוצת תושבים שתבין את תחום העצים, תייעץ ותשתתף בהחלטות".

למה זה חשוב לך כל כך?
"כי חשוב שתהיה תכנית נטיעות אינטנסיבית יותר בעיר, שתעניק טיפול מיטבי לעצים בוגרים ושלא יכרתו כל כך הרבה עצים בגלל בנייה ויזמות.

"חשוב להעלות את מודעות הציבור כי יש הרבה תושבים שהעצים מפריעים להם והם לא מבינים את היתרונות שלהם בהשפעה על מזג האוויר ועל איכות האוויר שם נושמים".

עץ אהוב: "האיקליפטוסים הנפלאים בקריית ספר, הכי יפים בעיר".

אלי מזרחי: יותר התחשבות בחורשות

תושב אזור: קריית שלום

עיסוק: מתנדב בארגונים ובפורומים שונים, ובהם מדא, "עזרה לקשיש" והפורום הירוק


איך הגעת להיות "נאמן עצים?"
"אני פעיל בשכונה וב'פורום הירוק' כבר כמה שנים, והשיא היה במאבק על פארק החורשות: מאתיים או 300 דונם של אורנים, אלונים ועוד.

אלי מזרחי
אלי מזרחי צילום: אלי דסה


"בסביבת קריית שלום אין הרבה ירוק מלבד כמה חורשות ותיקות ויפהפיות שהועמדו בסכנת כריתה בגלל פרויקטים יקרים של בנייה. המלחמה שלנו, שנעשתה עם החברה להגנת הטבע, נחלה הצלחה חלקית-תהיה בנייה, אבל היא תתחשב בחורשות".

למה זה חשוב לך כל כך?
"באזור שלנו - שדרות בן צבי, חיל השריון וקיבוץ גלויות - יש המון זיהום אוויר, אז לפחות שיהיה לנו קצת ירוק. פארק החורשות הוא הריאה הירוקה הגדולה של דרום העיר".

עץ אהוב: "כולם, אבל אם העץ נותן גם צל וגם פרי, זה הכי טוב".
עומר שגיא: יותר כבוד להיסטוריה

תושב אזור: יפו

עיסוק: רופא

עומר שגיא
עומר שגיא צילום: ראובן קסטרו


איך הגעת להיות "נאמן עצים"?
 הגעתי ל'פורום הירוק' בגלל בעיות איכות סביבה שהפריעו לי ביפו. העצים דואגים בעצמם לסביבה, וחשוב שיהיו יותר בעיר ושיגזמו אותם בצורה הגיונית יותר.

"זיהום האוויר בתל אביב חמור, ועצים יכולים לעזור בהפחתתו. הם גם מקררים את האוויר, סופחים רעלים ומייצרים חמצן וירוק בעיניים".

למה זה חשוב לך כל כך?
"ביפו יש המון עצים היסטוריים, שרק לראות אותם זו חוויה מפעימה. העצים בשדרות ירושלים למשל הם ממש עדות חיה להתפתחות של תל אביב-יפו עוד מהתקופה העותמאנית. לי חשוב שיכבדו את הממד ההיסטורי של העץ, את צורתו ואת טבעו".

עץ אהוב: "האיקליפטוסים המדהימים בשכונת רמת החי'ל, שם גדלתי".
 
Comments