נסים אסבן סולל דרך בכנרת

פורסם: 21 באוג׳ 2010, 7:14 על ידי: Sustainability Org

הוא לקח עם חבריו כלי עבודה והחל בפריצת שביל סביב הכנרת. "שינוי שלא היה כמותו מאז ימי העלייה השנייה". האנשים הירוקים

ערן דקל | 17/8/2010 14:56
"תמיד הייתי ירוק. אף פעם לא זרקתי זבל מהחלון של האוטו ועוד כשהייתי נער הייתי מעיר לאנשים שזרקו זבל", מספר נסים אַסָבָּן (47) כשהוא מנסה להיזכר איך הירוק השתלט על חייו. אסבן, נשוי ואב לשישה ילדים ממושב אלוני הבשן, עד לפני שנה בחברה להגנת הטבע וכיום ברשות ניקוז ונחלים כנרת.
צילום: דפנה אסבן
נסים אסבן. חולם שהכנרת תעמוד על המפלס העליון צילום: דפנה אסבן

ב-1999 הוא הצטרף לחברה להגנת הטבע כמדריך וכרכז חוגי סיור בגולן ובגליל המזרחי. בשנת 2003 החברה להגנת הטבע החלה בפרויקט שביל סובב כנרת. מטרת הפרויקט הייתה לפתוח את הכנרת לציבור הרחב להליכה רגלית וגם כאמצעי להסב את תשומת לב הציבור למצבה של הכנרת. "המצב בכנרת היה לא טוב", נזכר אסבן. "לכלוך, גדרות, השתלטויות והזנחה. חשבנו מה אפשר לעשות למען הכנרת. לצעוק? לזעוק? למחות? להפגין? לעתור לבתי משפט? לכתוב מכתבים ועצומות לרשויות? להיבחר לכנסת? אנחנו בחרנו בדרך של דוגמה אישית".

אז חניכי החברה להגנת הטבע לקחו כלי עבודה ושקיות לאיסוף אשפה והתחילו לעשות למען שינוי בכנרת.

"לקחנו מעדרים, משורים ומזמרות ופרצנו שביל להולכי רגל סביב הכנרת (עבודה מאוד סיזיפית), צמוד לקו המים העליון. אספנו גם אשפה וכמובן תיעדנו את עבודת הילדים ושלחנו תמונות וכתבות לעיתונות ולטלוויזיה ומכתבים לכל הארץ".

"וראו זה פלא", אומר אסבן בגאווה, "שימו לב לשינוי שהתרחש: קבוצות של ילדים לוקחות אחריות על חופים שהיו מוזנחים ומאמצות אותם באופן קבוע; מתחילים להבחין בשינוי הניקיון בחופים ואין עוד מזבלות על שפת הכנרת".
החלום הופך למציאות

כיום, בעקבות הפרויקט, עובר שביל מסומן ופתוח ללא גדרות ב-75% מקו המים בכנרת; קם איגוד ערים כנרת, והזרוע המבצעת שלו – רשות ניקוז ונחלים כנרת – לקחה אחריות על החופים. השביל גם עובר בשטחים פרטיים שבעבר היו בתי מלון והארחה וכבר לא גובים כסף מהולכי רגל. לאחר שהפרויקט התחיל, בין היתר, כמאבק נגד הרשויות שמזניחות את הכנרת – המדינה לקחה אחריות על הניקיון במקום: המשרד להגנת הסביבה הרים את פרויקט "הולכים על כנרת נקייה – זאת הכנרת שלנו". ובנוסף, הופסקה הבנייה הבלתי-חוקית בכנרת.

צילום באדיבות נסים אסבן
אסבן ומתנדב. מנקים את חופי הכנרת צילום באדיבות נסים אסבן

"כעת, כשהפרויקט מיושם על ידי המדינה – זה משמח", מסביר אסבן. "כבר לא מדובר בפעילים ירוקים קיצוניים, לכן כולם מחויבים. והכל בזכות פעילות של ילדים בני 11 בממוצע, מעל 5,000 ילדים בשנה. לכן המסר שלי הוא: 'ילדים מובילים שינוי'".

בדצמבר 2009 פרויקט שביל סובב כנרת עבר לרשות ניקוז ונחלים כנרת – ואסבן עבר איתו. "אנחנו מאמינים בחינוך. אפשר לחנך את הציבור לשמור על הסביבה והניקיון. יש לנו חלום שבני אדם ייצאו אל הטבע ולא ילכלכו אותו. יש לנו כבר קבלות: הצלחנו לחנך בני אדם לשמור על פרחי הבר. אבל מצד שני, יש אנשים שאינם מאמינים בחינוך; הם מאמינים בגדרות. זוהי הדרך, לדעתם, לשמור על הסביבה. אבל הצלחת הפרויקט שלנו בשנים האחרונות מוכיחה שהחלום שלנו הופך למציאות".

האם נתקלת בעבר בהתנגדויות למה שנקרא "הטפה סביבתית"?
"הציבור תמיד פתוח לשמוע ולקבל הערות כאלה ולא נתקלתי בתגובות שליליות. אולי בגלל שתמיד אני פועל עם ילדים ואף אחד לא ידחה ילד בשפת הכנרת שמגיש לו שקית בחיוך ומבקש ממנו לשמור על הניקיון".

 
במעדר ובזיעה

אסבן מפריד זבל בבית, מייצר קומפוסט ועובד עכשיו על מערכת למיחזור מים אפורים. הוא גם פעיל בצוות שהוקם אצלו במושב אלוני הבשן, שמטרתו לירק את המושב. "כל העניין התחיל כאן לפני לא יותר משנה וחצי. לאחרונה זכינו בתחרות בין יישובי הגולן שמשמעותה היא שאנו נקבל 'מלגה' כדי להפעיל פרויקטים ביישוב. הפרויקט המרכזי יהיה גן שעשועים שעשוי מחומרים ממוחזרים".

צילום באדיבות נסים אסבן
פורצים את שביל סובב כנרת צילום באדיבות נסים אסבן
 
מה החלום הירוק שלך?
"שהכנרת תעמוד על המפלס העליון באופן קבוע וששביל סובב כנרת יסומן בכל ההיקף, שיעבור בכל המקומות שעדיין סגורים".

"יש עוד הרבה מה לעשות למען הכנרת: להמשיך ולפרוץ את שביל סובב כנרת ולתחזק אותו, לאסוף אשפה משפת הכנרת, להשפיע על הציבור לשמור על הסביבה, לאמץ חוף ולטפח אותו ולהשפיע על הקהילה בחשיבות הנושא. אין עוד פרויקט כזה חלוצי, במעדר ובזיעה, שמשפיע כך על המציאות שלנו מאז ימי העלייה השנייה. פשוט בואו. יש הרבה עבודה".

רוצים להתנדב לשביל סובב כנרת? צרו קשר בפייסבוק.
 
Comments