אפשר לצאת מרוטשילד - עד האוהל הבא

נשלח 9 בספט׳ 2011, 2:36 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 9 בספט׳ 2011, 2:39 ]

עוולות סביבתיות-חברתיות מפוזרות ברחבי ישראל. לא מוכרחים לשבת באוהל ברוטשילד. חולות סמר, עמק האלה וחוף בצת כדוגמה

אביב לביא | 8/9/2011 7:33
תגיות: מאבק סביבתי

דווקא כמי שרואה במחאת האוהלים ששטפה את הארץ בקיץ הזה לא פחות מנס ישראלי, המאבק על פינוי המאהלים מתקבל אצלי ברגשות מעורבים. לפחות בכל הנוגע למאהל ברוטשילד, כל החושים - כולל חוש הריח - מסמנים שהגיעה העת לקפל אותו. מה שהיה בשבועות הראשונים התפרצות מרהיבה של אורבניות תוססת, הפך באופן טבעי למוקד של לכלוך ואפילו של צחנה. הבלייה הפיזית היא איתות שגם ברמה המהותית צריכה המחאה - שבשום אופן אין סיבה שתיפסק - למצוא אפיקי ביטוי אחרים.

זה לא שצריך להיפרד מהאוהלים, שכבר הפכו לסמל. הנה כמה אתרים שמומלץ לאנשי המחאה לטעת בהם אוהל בימים אלה, ולו לזמן קצוב, כדי לתת זריקת מרץ למאבקים על צדק סביבתי וחברתי:

חוף בצת: החוף הפתוח והפראי האחרון בקו החוף הצפוני, שרק התעוררות ציבורית יכולה להציל אותו מהתוכנית להקים עליו כפר נופש עצום עם אגם מלאכותי - תוכנית שגרמה לשר להגנת הסביבה גלעד ארדן לתהות בלשון לא דיפלומטית "מי הגאון שחשב על זה?". זו דוגמה קלאסית למקרה שבו הרס הסביבה כרוך עם הפקעת נכס טבע מהציבור שיכול כיום ליהנות ממנו בחינם.

ים המלח: קברניטי מפעלי ים המלח ונציגי האוצר חזרו לשולחן המו"מ, ובו יוכרע נטל המימון של איסוף המלח מקרקעית בריכות האידוי. טווח המחלוקת נע סביב 20% מהעלות הכוללת, שהם כ-750 מליון שקל. האם משפחת עופר תשלם את הסכום הזה או אנחנו? גלעד ארדן הודיע השבוע שהמפעלים צריכים לשלם 90% מהסכום הכולל. ככל שהרוח הגבית שיקבלו נציגי המדינה מהציבור תהיה עזה יותר, כך יגדל הסיכוי שאנחנו נשלם פחות והתאגיד ישלם יותר.

משרד התחבורה: הנה מאבק שיכול להביא להסכמה מחודשת בין מנהיגי הסטודנטים לבין מנהיגי המחאה האחרים: הגיע הזמן שאלפי סטודנטים במכללות כמו רופין, ספיר ו תל-חי יזכו לשירותיה של תחבורה ציבורית סבירה ולא יצטרכו לתור אחר טרמפים או להיאנק תחת הוצאות האחזקה של רכב פרטי כדי להגיע ללימודים.

חולות סמר: הדיונה האחרונה והנדירה בערבה הדרומית היא נכס טבע ונוף ששייך לציבור (ולמעשה, לכלל האנושות - בשנים האחרונות נחשפו שם תגליות מדעיות בקנה מידה עולמי), אשר בקרוב, באדיבות ההתנהלות השערורייתית של מינהל מקרקעי ישראל, עתיד להימסר לקבלנים שיפיקו רווחים מהחולות.

עמק האלה: תאגיד אמריקאי ענק מקדם תוכניות להרתחת סלעים כ-300 מטר מתחת לפני הקרקע של עמק האלה והפיכתם לנפט. הרבה כוחות גדולים מעורבים בכך, ממשלת נתניהו נותנת גיבוי ותושבי החבל חשים שבלי תמיכה ציבורית סוחפת הפרובנס הישראלי עלול לשנות פניו ולהפוך לאזור של תשתיות מזהמות. והכל כדי שאמריקאים עשירים כקורח יהיו עשירים עוד יותר.

זה רק מקבץ דוגמאות קטן של מאבקים שעומדים בפני הכרעה וזקוקים לכל טיפת אנרגיה של המוחים. העוולות הסביבתיות והחברתיות מפוזרות בנדיבות על-פני כל הארץ; לא מוכרחים לשבת באוהל ברוטשילד כדי להיאבק בהן.

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
פצצת הזמן החברתית של דור ה-f: מובטלים, מושפלים, ומתוסכלים
ומה עם הסביבה? העיקרון החמישי לצדק חברתי
Comments