מכתב פרידה מהקואליציה לבריאות הציבור

פורסם: 30 במאי 2013, 13:40 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 30 במאי 2013, 13:41 ]

חברים יקרים שלום,

עקב קשיים כלכליים ומחסור בתרומות נאלצת העמותה להפסיק את פעילותה. בסוף מאי פוטר צוות העובדות בעמותה. כרגע אנו מנסים לבחון פתרונות שונים על מנת להמשיך ולפעול למען בריאות הסביבה.

הקואליציה לבריאות הציבור היא עמותה ללא מטרות רווח שב-12 השנים האחרונות הייתה חלק מארגוני החברה האזרחית שהובילו לשינוי וחתרו לשינוי מהותי בסדר היום הציבורי. העמותה פעלה למען בריאות וסביבה, ובה-בעת פעלה גם למען ערכים כגון שוויון (דין תושבי תל-אביב כדין תושבי קריית אתא, בכל הקשור למצבורי גפ"מ), שקיפות שלטונית (חשיפת דוח וועדת הרצל שפיר ומסמכי בז"ן), העצמת התושבים (בקהילות הנאבקות על סביבה בריאה מצפון ועד דרום) ושיתוף ציבור.

בשנות העבודה הרבות שלנו גילינו שלא ניתן להפריד את הסביבה מצדק, ושלא ניתן לקדם את הנושא הסביבתי ללא הראייה הרחבה והמקיפה.  

כידוע, בריאות מושפעת מהסביבה, והסביבה משפיעה על הבריאות. לכן, בשנים האחרונות הצטרפנו למטה לשוויון בבריאות, מטה המאגד כעשרים ארגוני בריאות, וייצגנו את הנושא הסביבתי בפעילות ציבורית ולובינג. 

להלן מכתב פרידה וסיכום מד"ר סטיב גרנט, יו"ר העמותה, שחבר בעמותה מיום היווסדה:

כאשר אני חושב על העמותה, הזיכרונות זורקים אותי לשני כיוונים.

האנשים שהיו מעורבים בפעילות, בעיקר בימים הראשונים ובעיקר אלה שלא עימנו עוד – אלונה ורדי ז"ל משתי"ל, יזהר רשף ז"ל, וג'ימי קריקון שנבצר ממנו להמשיך לפעול עקב מצבו הבריאותי.

והשני - העשייה שלנו, הקמפיינים והדוחות שפרסמנו וההישגים אליהם הגענו.   

אין טעם להתחיל ולמנות את כל אותם האנשים שהיו פעילים עימנו, בין היתר משום שבטוח אשמיט את חלקם,  ואת הדוחות שלנו ניתן לסכם בכך ש"מה שאיחד אותם" היה בחירת הנושאים - נושאים שהרשויות הזניחו ולא טיפלו ואנו הראינו איך כתוצאה מכך הציבור נפגע או חלה. בשנות פעילותנו הצלחנו לעשות שינויים.

אני חושב על רוברט ראובן, מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה וד"ר יונתן דובנוב, סגן הרופא המחוזי בלשכת הבריאות חיפה, כשני אנשים יוצאים מן-הכלל במקצועיותם ובמחויבות שלהם לשנות. מלבדם ישנם עוד רבים וטובים שהודות לנו הפכו להיות תומכים בנושא בריאות הסביבה.

בעשור ויותר של העשייה שלנו, התמזל מזלנו להימנות על גל הסביבתי. אל גור הפך את ההתחממות הגלובלית והסביבה לנושאים רווחים, מוכרים ופוליטיים. אמנם היו אחרים לפניו, כגון רייצ'ל קרסון וה"Silent Spring"  ארבעים שנה קודם לכן, אך הוא פעל בעיתוי ובעוצמה הנכונה. ההשפעה של דבריו הגיע גם אלינו לישראל – למשל התביעה של צוללני הקישון על נזק בריאותי חלחלה לציבור הרחב שהחל לשאול את עצמו שאלות לגבי הקשר בין סביבה ובריאות, בין תעסוקה לבריאות.

הפעילות הראשונה של הקואליציה לבריאות הציבור הייתה בנושא "הפליטות לאוויר של כליל תעשיות". פליטות של מזהמי אוויר - תרכובות אורגניות נדיפות ודיאוקסינים, שלא היו מדווחות או לא מנוטרות, והיו אחת מהסיבות לתחלואה ולתמותה העודפת במפרץ חיפה. דוחות רבים נוספים של משרד הבריאות בחיפה הראו שלא הכול כשורה במרחב שלנו, אז, והיום – גם 20 שנה אחרי המחקרים הראשונים שהראו שבמפרץ חיפה ישנה תחלואה עודפת.

הפרויקטים הגדולים והמאבקים של העמותה בשנות פעילותה היו ועודם: כליל, תעשיות אלקטרוכימיות, חוד מתכות ובתי הזיקוק. באמצעות ניתוח נתונים ודוחות של איגוד ערים והמשרד להגנת הסביבה, קידום מדיניות ופעילות ציבורית רשמנו הצלחה במאבקים.

העמותה גם סייעה לארגונים מקומיים שונים להיאבק למען סביבה בריאה: האסבסט בנהרייה, משרפת הפסולת בעיבלין, מכרה הפוספטים ליד ערד, מפעל הכימיקלים בעתלית, מפעל דלקים בעפולה, הקמת מפעל תמציות מזון בעמק המעיינות, התנגדות לעיר הבה"דים, התרחבות בתי הזיקוק בחיפה, מצבורי הגפ"מ בקריות, הבאת הגז הטבעי לחיפה ועוד.

במהלך השנים פרסמנו עשרות ניירות עמדה ומספר דוחות מרכזיים ומובילים:

כמו כן קיימנו עשרות פעילויות ציבוריות: הרצאות וכנסים, הפגנות, סיורים,  ועוד. הפעלנו אתר מידע ובו מידע מקצועי, נגיש ואמין לכל מתעניין, קידמנו מדיניות בכנסת ובמשרדי הממשלה, הפעלנו מוקד ייעוץ חינמי לפניות הציבור, וזיכנו לסיקור תקשורתי נרחב.

כעת, כולנו שותפים לרצון להמשיך לקדם סביבה בריאה לכולנו, ואם צריך – נעשה זאת במסגרות אחרות.

אנו מקווים שבשנים הקרובות החיבור בין הבריאות לבין הסביבה יהיה ברור ומיידי לכל - קובעי מדיניות, מתקציבי מדיניות, אנשי ציבור, פעילים סביבתיים, וכמובן - הציבור הרחב. לדעתנו, אין עוד נושא כה חשוב לנו, לילדנו ולציבור בכללותו.

בברכה ובתקווה לימים טובים ובריאים,

סטיב.

מקור: הקואליציה לבריאות הציבור


Comments