פרסים של קרן פראט הוענקו לעוסקים בתקשורת הסביבתית-חברתית

פורסם: 27 במאי 2011, 11:37 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 1 ביוני 2011, 11:51 ]

קרן פראט העניקה השנה בפעם התשיעית פרסים לעוסקים בנושאי סביבה וחברה בתקשורת נישראלית הכתובה, המשודרת והדיגיטלית באירוע לקהילה הסביבתית

27/05/2011 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס

ארדן
השר גלעד ארדן נושא דברים בטקס העקת פרסים של קרן פראט - צילום: באדיבות מרכז השל
אתמול, 26 במאי, התקיים במעמד השר להגנת הסביבה גלעד ארדן ומנכ"לית המשרד עו"ד אלונה שפר קארו טכס הענקת פרסים על שם קרן פראט ומרכז השל, לכתבים שהצטיינו במלאכתם בסיקור נושאי סביבה וחברה. את טקס הענקת הפרסים הנחה האמן-בדרן טל פרידמן שהפך לבן בית במשרד להגנת הסביבה מאז השתתפותו הקמפיין "מתחילים לחשוב ירוק".

הפרס מוענק זו השנה התשיעית והפעם שלא כמו בשנים האחרונות הטקס לא התקיים באולם רחב ידיים אלא בגלריה מאירוף בתל אביב בה היו שותפים עשרות בלבד מקהילת כתבי הסביבה ופעילי הקיימות הבולטים בישראל.

בפתח דברים שיתף השר להגנת הסביבה את מחשבותיו על חשיבות של התקשורת הסביבתית בקידום נושאים סביבתיים והביא לדוגמה מאבקים כמו חוף פלמחים והקמת התחנה הפחמים ש"לא היו מסתיימים בהצלחה בלעדי התקשורת", לדבריו. הוא גם דיבר על ההשפעה שיש לאמצעי התקשורת על מקבלי ההחלטות בממשלה ובתחומים אחרים. ארדן הסביר שכל בעל תפקיד במערכת הפוליטית מתעניין בשעת הבוקר הראשונה במה שנכתב עליו, על פועלו ועל הגוף שהוא עומד בראשו.

עליית מדרגה לתקשורת הדיגיטלית

פראט
טל פרידמן מניף את פסל הפרס, קל הרבה יותר מהאוסקר כדי לחסור ממשאבי הטבע - צילום: באדיבות מרכז השל
הפרס בקטגוריה תקשורת ארצית שבמשך שנים רבות זכו לקבל אותו כתבי התקשורת הכתובה, שהוענק השנה לכתבת יעל עברי דראל מאתר ynet מעלה את קרנה של התקשורת הדיגיטלית. השר ארדן אמר על עברי דראל שלמרות שהיא "מעסיקה" רבות את אנשי המשרד להגנת הסביבה הוא מעריך את פועלה. נציגת עיתון "הארץ, מוסף גלריה" הכתבת רחל טלשיר זכתה בציון לשבח באותה קטגוריה.

שאר הזוכים היו: בקטגוריה תקשורת מקומית יואב עציון כתב העיתון "ידיעות העמק" שהסביר את הדרך הארוכה שעבר מאי הבנה מוחלטת במקומון לנושאי סביבה ועד למתן מקום נרחב לסיקור אירועים כמו התנגדות תושבים ארגונים במגידו להקמת שדה תעופה בין לאומי במקום. לעציון זכות גדולה, הוא מסקר באזור שנועד להיות אחד מהמרחבים הביוספרים של ישראל.

בקטגוריה רדיו וטלוויזיה זכתה תחנת הרדיו eco 99fm שמשדרת בעיקר אירועים ונושאים הקשורים לסביבה ולקיימות.

הסרט "הטורבינה האנושית" של יהודה ביטון ודני ורטה המספר על הקמת מתקנים סולרים וטורבינות רוח באזור דרום הר חברון לאוכלוסייה פלסטינית שלא זוכה לקשר לרשת החשמל, זכה בציון לשבח.

יואב לרמן כותב הבלוג "עוד בלוג תל אביבי" זכה בקטגוריה תקשורת עצמאית. לרמן ניצל את הבמה כדי לשתף ב"אני מאמין שלו" בנושא מראה אורבני של תל אביב. לשם כך הציג את רחוב דיזנגוף אותו הביא כדוגמה לרחוב מקיים שיש בו מגוון שימושים ומציע לחזור לימים בהם נבנו השכונות בצורה הנכונה.

. האתר "The green prophet " בשפה האנגלית המביא ידיעות בנושא סביבה לא רק מישראל אלא מהמזרח התיכון כולו, זכה לציון לשבח באותה קטגוריה.

*בפרס תרומה מיוחדת לתקשורת בנושאי סביבה זכה פרופ' דני רבינוביץ כותב הספרים: "כוחות מניעים" ו"הנה זה בא". פרופ' רבינוביץ הוא גם כותב הבלוג: "הומו קומבוסטאנס- האדם השורף". הוא סיפר מול קהל דרוך ומקשיב כיצד החליט להקדיש את כישרונותיו לנושאי הסביבה וכפי שאמר מי שהעניק לו את הפרס "כמה עשורים טובים".

התקשורת הכתובה עוד לא יורדת מהבמה
פייסבוק
אביב לביא מנחה פנל מקצועי בנושא המדיה החברתית
בפנל בהנחייתו של הכתב אביב לביא שהוא עצמו זוכה פרס פראט לשנת 2010, דנו במהפכת המדיה החברתית באופן כללי ובנושאי סביבה בפרט ו"האם היא ממעיטה מחשיבותה של התקשורת הקונבנציונלית".

בפנל השתתפו פרופסור קרין נהון מבית הספר למידע באוניברסיטת וושינגטון, פרופסור מייק דהן ראש מסלול תקשורת דיגיטלית במכללת ספיר, שרון שחף מנהלת קמפיינים סביבתיים וחברתיים וליאת צבי שהביאה לארץ את המיזם שתפש תנופה, "שעת כדור הארץ".

אנשי הפנל לא מיהרו לקבור את התקשורת הכתובה ולדעתם, דבר שאישר במעט השר ארדן בדבריו, עדיין גם בארץ וגם בעולם, מדינאים פותחים בבוקר את העיתונים המונחים על שולחנם. המדיה החברתית בהחלט חלק מהשיח הפוליטי גם בעניינים הירוקים ודיווחו על חברי כנסת כמו דב חנין וחלי חיימוביץ שמחזיקים בדף של פייסבוק פעיל ומשתפים בו בצורה אינטנסיבית.

כמעט כולם הסכימו שיש הגזמה בחשיבות שמייחסים למדיה החברתית שלדעת אחידים הפכה להיות לאחרונה בעיקר "מדיה". דובר על הנזקים שאולי לא ממש מזכירים אותם בנוגע למדיה החברתית. דף הפייסבוק של המשרד להגנת הסביבה נסגר, "קל לקבוצות קיצוניות להכתיב את השיח במדיה החברתית" נאמר כדי להסביר מדוע הוא נסגר. נזק נוסף שהוזכר הוא אפקט ההרדמה "עשיתי לייק (אוהב) בפייסבוק, תרמתי את חלקי".

לכתבה באפוק טיימס


כתבות קשורות:
פוסט של פרופ' דני רבינוביץ' בעקבות הזכיה
פוסט של יואב לרמן בעקבות הזכיה


Comments