סביבה – הנושאים החמים של תשס"ט ומה שצפוי בתש"ע

פורסם: 10 בספט׳ 2010, 9:11 על ידי: Sustainability Org
שנת תשס"ט החלה עם ההכנות לקראת ועידת קופנהגן לשינוי האקלים של האו"ם, נמשכה בהצהרת נשיא המדינה להפחתת פליטת גזי חממה בהכנה לקראת הפעלת חוק אוויר נקי, ובקדחתנות סביב חוק האריזות. לא שכחנו את התכנית של שמירת המגוון הביולוגי בחסות המשרד להגנת הסביבה
 
10/09/2010 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס
 
מגוון ביולוגי
תוכנית שמירה על מגוון המינים בשנת 2010 - צילום: ecologi3
השנה השר להגנת הסביבה גלעד ארדן מצהיר על "אפס סובלנות לפוגעים בסביבה ולפוגעים בבריאות התושבים". מבטיח ומקיים, ברוב המקרים.
אם ההכנות לוועידת קופנהגן פתחו את שנת תשס"ט, לא ממש מרגישים בפתח השנה הכנות לקראת ועידת קנקון, מקסיקו הבאה לטובה בדצמבר הקרוב.

ועידת קופנהגן לשינוי האקלים

לקראת הוועידה הכינו בישראל, לראשונה, תכנית להפחתת גזי החממה שהסתמכה לא מעט על עבודה שהזמין המשרד להגנת הסביבה מחברת הייעוץ הבין-לאומית 'מקינזי' (McKinsey).

לקראת הכנת התכנית נפגשו עם השר ארדן ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראשי משרדו ונגיד בנק ישראל סטנלי פישר. השר הסביר לנוכחים את הצורך האסטרטגי והכלכלי של מדינת ישראל בהפחתה בפליטת גזי החממה.

אחד השיאים בשנה זו הייתה מחויבותו של נשיא ישראל שמעון פרס מעל בימת הוועידה בקופנהגן להפחית את פליטת גזי החממה ב-20 אחוז עד לשנת 2020. בוועידה היו נוכחים כ-120 ראשי מדינות מהעולם כולו. למרות כישלון ועידת קופנהגן, ישראל מחויבת להבטחתה, אך לא בכל משרדי הממשלה רואים עין בעין את הדרך למימושה.

שר התשתיות הלאומיות עוזי לנדאו הציג השנה תכנית להתייעלות אנרגטית שלדבריו תחסוך 20 אחוז מצריכת החשמל בישראל עד לשנת 2020.

הכנה ליישום "חוק אוויר נקי"

האוויר הינו אחד מהבעיות הסביבתיות הקשות בישראל. הצעת "חוק אוויר נקי" הונחה על שולחן הכנסת במאי 2005 ואושרה בקריאה שלישית ביולי 2008, לפני שהחלה שנת תשס"ט. החוק ייכנס לתוקף בשנת תשע"א, בתחילת השנה האזרחית 2011. למרות זאת, אין ספק כי בשנה שהסתיימה הייתה פעילות רבה ביותר בתחום. תחילת יישום ואכיפת החוק לא חייב רק לסיים את כתיבת הנהלים הנדרשים, אלא חייב גם התווית תכנית רבת היקף לטווח בינוני וארוך.

על פי התכנית של המשרד להגנת הסביבה, השלב ראשון ביישום החוק היא הדרישה מ-150 מהמפעלים הגדולים בארץ להקים מערכות ניטור (בדיקת מזהמים באוויר) ולהעביר את המידע למאגר מרכזי שייבחן את הזיהום של המפעלים ושל האזור. המפעלים שנבחרו הם מתחומי ייצור אנרגיה (בעיקר חשמל), תעשייה, הפקת מינרלים וכימיקלים והתעשייה הביטחונית. חלק מהמפעלים בארץ, כמו באזור התעשייה רמת חובב, כבר סיימו את ההיערכות ל"חוק אוויר נקי" וכבר מקיימים מערך ניטור מקיף.

בדיקות פתע הם אחד הכלים לאכיפה של החוק. המשרד להגנת הסביבה נערך לבחור נותן שירותים שיבצע את בדיקות הפתע שיתוכננו במשרד. תנאי מרכזי במכרז שהוציא המשרד היה שהגוף הזוכה ינתק כל קשר עסקי עם המפעלים.

לדברי השר ארדן, החוק החדש יטיל אחריות אישית על מנהלי המפעלים החורגים, יאפשר לתת קנסות גבוהים ויאפשר הליך מהיר של הטלת עיצומים כספיים בגובה מאות אלפי שקלים על מפעלים שלא יבצעו את הוראות החוק.

השריפה במפעל "חוד מתכות" במפרץ חיפה שנחשב לאזור עם האוויר המזוהם ביותר בארץ גרמה אף היא לשר ארדן להבטיח לפעול להרחקת מפעלים מזהמים מאזורי מגורים.

תחנת כוח פחמית באשקלון

עדולם
חבל עדולם במרחב יהודה, האם נדע לשמור עליו השנה? - צילום: panorama7
נושא נוסף הנוגע גם הוא ל"חוק אוויר נקי", להפחתת גזי החממה ולהתייעלות האנרגטית, הוא נושא הקמת תחנת כוח באשקלון. נושא זה עבר תהפוכות רבות במהלך השנה. בפתח השנה החדשה, הוועדה בראשות מנכ"ל משרד האוצר-, חיים שני, עדיין נמצאת בתחום 90 הימים שניתנו לה לבחון את נושא הקמת התחנה שתפעל גם על פחם וגם על גז. על הקמת הוועדה החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו.

אנרגיות מתחדשות

אנרגיות מתחדשות הן אנרגיות נקיות, המכונות גם "ירוקות", שפליטת גזי החממה שלהם היא אפסית. נושא האנרגיות המתחדשות קשור גם הוא להבטחתו של נשיא המדינה להפחית את פליטת גזי החממה. לדברי ארגוני חברה וסביבה הקמת מתקנים לאנרגיות מתחדשות יוכלו להפחית את הצורך בהקמתן של תחנות כוח נוספות המופעלות על דלקים המזהמים במידה זו או אחרת. יש לזכור כי גם תחנות המופעלות על גז מזהמות גם הן את האוויר ופולטות גזי חממה, אם כי במידה קטנה יותר מאשר תחנות הכוח המופעלות על דלקים אחרים.

גם בתחום האנרגיה המתחדשת המהפך חל עוד בשנת תשס"ח, ביולי 2009, עם תקנות רשות החשמל הנותנות תמריץ למתקנים המנצלים את אנרגיית השמש (מתקנים סולריים) בטכנולוגיה הפוטו-וולטאית ההופכת אור לחשמל.

בפברואר 2010, ב"כנס אילת-אילות", אמר שר התשתיות הלאומיות ד"ר עוזי לנדאו בהתייחסו לתקנות רשות החשמל לעידוד אנרגיה סולרית: "משרד התשתיות הלאומיות פתח את הדרך למימוש הפיכת החלום של גגות אדומים לחזון הבתים הירוקים. כל אחד יכול. גג, ועוד גג ועוד גג".

חברות להתקנת מערכות סולריות שמרביתן מערכות שאינן מתוצרת הארץ קמו בין לילה. המכסה הראשונה למתקנים סולרים המיועדת לעסקים נגמרה הרבה יותר מהר ממה שציפו.בינתיים קמו מצדדים רבים במעבר לאנרגיות מתחדשות, אחד מהם הוא פרופ' גרשון גרוסמן, חוקר מוביל בישראל בתחום האנרגיה. פרופ' גרוסמן הזכיר שלפני מספר שנים הייתה ישראל מספר אחת בעולם בשימוש באנרגיית השמש לנפש, אך איבדה עמדת בכורה זו לטובת מדינות אחרות.

לאחר גילוי כמויות גדולות יחסית של גז בצפון הארץ היו מי שחששו שנושא האנרגיות המתחדשות יישכח לטובת הגז אשר מזהם פחות מפחם. בתערוכת "קלינטק" ה-14 בתחילת יולי התבטא יזם התערוכה חיים אלוש מקבוצת "משוב" בנוגע למציאת הגז בלשון נופל על לשון: "זה איננו הפתרון האידיאלי, זהו פתרון זמני. חובה לתת את 'מלוא הגז' לאנרגיות המתחדשות".

שנת המגוון הביולוגי

האו"ם הצהיר על שנת 2010 כעל שנת "השמירה על המגוון הביולוגי", זהו סך מיני הצמחים ובעלי החיים המאכלסים את כדור הארץ ושחלקם נמצאים בסכנת הכחדה בשל שינויי האקלים ופעולות אחרות של האדם. המשרד להגנת הסביבה התייחס לכך ברצינות, והכין תכנית לאומית בנושא המגוון הביולוגי בישראל. את התכנית הציג בחודש מאי השר ארדן ב"כנס ירושלים לסביבה וטבע" של החברה להגנת הטבע. "שימור המגוון הביולוגי חיוני להמשך קיום חייהם ובריאותם של התושבים בישראל", הצהיר ארדן בכנס, אך הוסיף שאין חובה לעצור את הפיתוח כדי לשמור על המגוון הביולוגי.

הדרך לשמור על המגוון הביולוגי אומרת מבחינה מעשית לא לפגוע בשטחים הפתוחים שעדיין נותרו בארץ. ניר פפאי, ראש אגף שמירת סביבה וטבע ב"חברה להגנת הטבע", מציע לוותר על הקמת יישובים חדשים ובמקום זאת לנקוט במדיניות של עיבוי יישובים קיימים.

"חוק האריזות" - עוד ארוכה הדרך

בעקבות אישור "חוק האריזות" בקריאה ראשונה על ידי מליאת הכנסת בחודש יוני, יצא המשרד להגנת הטבע בתכנית מחזור. החוק מטיל אחריות ישירה על כלל היצרנים והיבואנים בישראל לאסוף ולמחזר את פסולת האריזות של מוצריהם, אך לא לכולם ברור כיצד נערכים לזה. בתהליך זה מעורבים לא רק היצרנים והיבואנים אלא גם מובילי הפסולת, הרשויות המקומיות ולמעשה הציבור כולו המשתמש באריזות. השר ארדן יחד עם ראשי משרדו הציג בפני עיתונאים את "תכנית המחזור של משרדו לעשר השנים הבאות".

התכנית מתייחסת לנושא ההפרדה ובמקביל גם לנושא עידוד מפעלים לעסוק במחזור פסולת. כדי לטפל בצורה נכונה במחזור פסולת יש לדאוג לא רק להפרדה של האריזות מהפסולת האורגנית אלא גם למפעלים שיוכלו לקלוט את שני "הזרמים" ולמחזר אותם. עד היום יישובים כפריים ועיריות בפריפריה שהפרידו פסולת נתקלו בבעיה של מחסור במפעלים שיכלו לטפל בחומרים המופרדים.

בשנה החדשה – כל אחד יכול

לסיכום, שנת תשע"א תיפתח עם מסר חדש מצד המשרד להגנת הסביבה בקמפיין רחב היקף: "כל אחד יכול לאמץ פעולות פשוטות בחיי היום יום התורמות לאיכות הסביבה". בקמפיין משתפים פעולה עם המשרד כוכבי התכנית "כוכב נולד" שיציגו תוך חשיפת חיי היום יום שלהם מהלכים שיובילו לסביבה בריאה ונקייה יותר.
 
Comments