ספרד גילתה נפט שיוכל להציל את הכלכלה - אבל נתקלת במחאה ציבורית

פורסם: 4 באפר׳ 2014, 12:33 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 4 באפר׳ 2014, 12:33 ]

תגליות נפט גדולות באיביזה ובאיים הקנריים הפכו לתקווה הגדולה של הממשלה ושל חברות אנרגיה, אך אלה נתקלות בהתנגדות עזה של המקומיים ■ דובר המוחים: "אנחנו לא יכולים להמשיך להשתמש בטכנולוגיה שהורסת את הסביבה, וכתוצאה מכך - אותנו"

מאת גרדיאן, 30/3/2014

ספרד היא כבר שנים יצרנית שמן הזית הגדולה בעולם, אך כעת המדינה סומכת על נוזל שמנוני מסוג אחר לגמרי שיוציא אותה מהמשבר הכלכלי: נפט.

הגילוי של שני מאגרי נפט ימיים גדולים ותחזיות לקידוחים בשיטת פראקינג (שבירה הידראולית) למשך שנים רבות התניעו בהלה לנפט, והביקוש לקבלת רישיונות חיפושי נפט זינק ב–35% מאז 2012.

בדו"ח שפירסמה דלויט באחרונה נטען כי ענף הנפט בספרד יוכל ליצור 250 אלף משרות חדשות ויהיה אחראי ל–4.5% מהתמ"ג עד 2065. הדו"ח מבוסס על הערכות של הפקת 2 מיליארד חביות נפט ו–2.5 מיליארד מ"ק של גז.

חברות הנפט מעריכות שתגליות בסדרה של שדות נפט מול חופי האיים הקנריים יספקו 500 מיליון חביות של נפט גולמי. דלויט צופה שספרד תוכל להפוך ליצואנית גז עד 2031 ולהפיק 20% מהנפט שהיא צורכת.

הפגנה בפאלמה דה מיורקה נגד חיפושי הנפט והגז באיים הקנריים
הפגנה בפאלמה דה מיורקה נגד חיפושי הנפט והגז באיים הקנריים
צילום: AFP

עם 6 מיליון מובטלים וכלכלה שמראה רק סימנים נרפים של התאוששות, ממשלת ספרד נראית מוכנה להניח בצד חששות הנוגעים לאיכות הסביבה ולתת אור ירוק לחברות הנפט. מי שמוביל אותן הן החברות קיירן אנרג'י הסקוטית וגנל אנרג'י הטורקית, שבראשה עומד טוני הייוורד, לשעבר מנכ"ל BP.

כ–70 רישיונות כבר הוענקו לחיפוש של גז מפצלים ושל משאבי נפט קונבנציונליים. המאגרים המרכזיים שוכנים בין האי לנזרוטה, ששייך לאיים הקנריים, למרוקו - ובמפרץ ולנסיה, שבקרבת איביזה. היות שאיביזה והאיים הקנריים נחשבים למקומות יפים במיוחד ושתיירות היא הענף הכלכלי המרכזי, תוכניות הנפט ניצבות בפני מחאה גוברת.

באיביזה המחאה כה עזה שתנועת Eivissa diu no ("איביזה אומרת לא") הצליחה ליצור חזית אחידה וחוצת מפלגות במערכת הפוליטית, רתמה לשורותיה ארגוני סביבה וחברות מלונאות, וקיבלה תמיכה מידוענים כמו קייט מוס, סיינה מילר, פאטבוי סלים ופריס הילטון, שכתבה באינסטגרם: "אל תתנו להם להרוס את אחד האיים היפים בעולם". הראפר פאף דאדי הגדיר את התוכניות "אסון בכל מובן".

בחודש שעבר צעדו יותר מ–20 אלף איש באיביזה, שאוכלוסייתה מונה 132 אלף איש, בהתנגדות לחיפושי הנפט, ואלפים חתמו על עצומה לנציבות האירופית בדרישה לעצור את החיפושים המרעישים, שמייצרים קולות נפץ בעוצמה של 250 דציבלים מדי 10 שניות, ביום ובלילה, במשך תקופה של שלושה חודשים. לדברי המפגינים קולות הנפץ לא רק מפרים את המגבלה החוקית של 180 דציבלים, אלא גם פוגעים בדגים וציפורים.

דוד סאלה, דובר מטעם תנועת המחאה באיביזה, אמר: "גם אם יש לנו משאבים וטכנולוגיה, אנחנו לא יכולים להמשיך להשתמש בטכנולוגיה שהורסת את הסביבה, וכתוצאה מכך - אותנו".

פאולינו ריברו, נשיא הממשלה המחוזית של האיים הקנריים, כתב בחודש שעבר לראש הממשלה מריאנו ראחוי כי הוא מתכוון לערוך משאל עם בסוגיה, תחת השאלה: "האם אתה מסכים לחיפושי הנפט מול חופי האיים שלנו שמבוצעים על ידי תאגיד האנרגיה הרב לאומי רפסול?". התגובה היחידה של הממשלה היתה להזכיר לריברו שמשאלי עם אינם חוקיים לפי החוקה הספרדית.

אנטוניו מרטין, נשיא איגוד חיפושי הנפט הספרדי, אמר: "כשאנחנו מדברים על חיפושי נפט והפקה שלהם בספרד, אנחנו מדברים על יצירת תעסוקה ועושר למדינה ושיפור מעמדנו המסחרי בעולם".

השקעות גדולות באנרגיה מתחדשת

99% מהנפט והגז בספרד מיובאים. להוציא מכרות פחם בצפון המדינה, ספרד מעולם לא התברכה במשאבי אנרגיה. בספרד תעשיית תחנות כוח הידרואלקטריות מפותחת מאוד - רק סין וארה"ב בנו יותר סכרים - ותחנות הכח הגרעיניות המזדקנות שלה מספקות 20% מביקושי האנרגיה.

עד לאחרונה השקיעה ספרד באופן משמעותי באנרגיה מתחדשת. אנרגיית הרוח מספקת כעת 20% ואנרגיה סולארית 3%, אבל הממשלה הנוכחית איבדה חלק גדול מההתלהבות שלה לאנרגיה מתחדשת, וביצעה קיצוצים דרסטיים בסובסידיות.

האזורים המבטיחים ביותר להפקת גז מפצלים הם בצפון, בייחוד בחבל הבאסקים, אסטורייס וקנטבריה; החיפושים הראשונים החלו באסטורייס ובקסטיליה וליאון.

כמה ממשלות מחוזיות אסרו בחוק קידוח בשיטת פראקינג, אבל בשנה שעברה הממשלה המרכזית השתמשה ברוב שלה בפרלמנט כדי להעביר חקיקה שמבטלת את המנהלות המחוזיות בנושא זה.

"אני חייב להגן על האינטרסים של ספרד כולה, ולנשיאים המחוזיים יש זכות מלאה להגן על האינטרסים שלהם", אמר אנריקה הרננדז בנטו, המכהן הן כשר האנרגיה והן כשר התיירות. "הממשלה תתמוך בחיפושי הנפט האלה כל עוד הם עומדים בדרישות החוק ואיכות הסביבה".

ארגון פצלי הגז של ספרד מסר: "לא מדובר בתרופת פלא שתיתן לספרד עצמאות אנרגטית". אבל, קידוח פראקינג יאפשר לספרד להיות תלויה רק ב–60% על גז רגיל, במקום 80%.

ארגון צרכנים עצמאי בספרד אומר שאם יימצא מספיק גז מפצלים, העלות לצרכן צפויה לצנוח. לטענת הארגון, מגמה כזאת יכולה לסייע באיזון מחירי האנרגיה הגבוהים שהספרדים משלמים כתוצאה מההשקעות הגבוהות של המדינה באנרגיה מתחדשת.

לכתבה בדהמרקר


Comments