שקיפות יחסית

פורסם: 27 ביולי 2010, 22:02 על ידי: Sustainability Org

האם "המדריך לטרמפיסט בגלקסיה" נכתב על ישראל?

סופ
אביב לביא | 25/7/2010 7:44
לקראת ההפגנה הגדולה נגד רפורמת התכנון והבנייה של ממשלת נתניהו, שנערכה בחמישי שעבר למרגלות הולילנד (אלא איפה? ), מצא אבי דבוש, מראשי מטה המאבק, אילן גבוה להיאחז בו: דאגלס אדמס. שהרי גם ארתור, גיבור ה"מדריך לטרמפיסט בגלקסיה", מצא עצמו נגרס תחת גלגליהם הדורסניים של מוסדות תכנון עלומים, שהחליטו להרוס את ביתו לטובת הקמת מחלף טרנס גלקטי.

המושג "שקיפות" זוכה כאן לטיפול כמו שרק דאגלס אדמס יודע לתת: "כעבור 15 שניות כבר היה מחוץ לבית שרוע על גחונו לפני בולדוזר גדול וצהוב, שהתקדם במעלה השביל של גנו. 'הנח לזה מר דנט', אמר ,'לא תוכל לנצח, אתה יודע. אינך יכול לשכב לפני הבולדוזר לנצח'. ארתור שכב בבוץ והתפלש בו לעומתו. 'לא?!', אמר ,'נראה מי יחליד ראשון'. 'נראה שתיאלץ להשלים עם זה', אמר מר פרוסר, 'המעקף הזה חייב להיסלל והוא אכן ייסלל '. 'פעם ראשונה שאני שומע על כך', אמר ארתור, 'מדוע הוא חייב להיסלל?'. 'מה זאת אומרת - מדוע הוא חייב להיסלל?', אמר מר פרוסר.'זהו מעקף. חייבים לבנות מעקפים. הייתה לך זכות זו או אחרת להציע אי אילו הצעות, או למחות בזמן המתאים'.

'הזמן המתאים?', נזעק ארתור, 'בזמן המתאים? לראשונה ידעתי על כך אתמול, כשבא לכאן איזה פועל. שאלתי אותו אם בא לנקות את החלונות והוא אמר, כי בא להרוס את הבית. הוא לא אמר זאת מיד, כמובן. אוה, לא. קודם ניגב כמה חלונות ודרש חמישייה. אחר כך אמר לי'. 'אבל מר דנט, זה תשעה חודשים התוכניות מוצגות במשרד התכנון בועדה המקומית'. ' אה, כן, ובכן, ברגע ששמעתי הלכתי היישר לראותן, אתמול אחר הצהריים. לא השתדלתם במיוחד להסב את תשומת הלב אליהן, לא כן? כמו לומר על כך למישהו, או משהו מעין זה'.

'אבל התוכניות מוצגות שם. . .'. 'מוצגות שם? בסופו של דבר נאלצתי לרדת למרתף כדי למצאן'. 'זוהי מחלקת התצוגה'. 'בעזרת פנס'. ' אה, ובכן, כנראה התקלקלה מערכת התאורה'. ' וגם המדרגות'. ' אבל תגיד, לבסוף מצאת את ההודעה, לא?'. ' כן', אמר ארתור,'מצאתי. ההודעה הוצגה בתחתיתו של ארון תיוק נעול ותקוע בבית שימוש שאינו בשימוש, ועל דלתו שלט: זהירות נמר'".
Comments