סיירת אילן: מתנדבים למען העצים בערים

נשלח 20 בינו׳ 2011, 1:15 על ידי Sustainability Org

עשרות אזרחים ברחבי הארץ התאגדו בחסות משרד החקלאות ל"משמר האילנות העירוני". תפקידם: למנוע פגיעה בעצים העירוניים

עדי חשמונאי | 20/1/2011 10:03
תגיות: עצים, ט"ו בשבט, תל אביב (סביבה),משרד החקלאות (סביבה)

קבוצות של אזרחים טובים מכל רחבי הארץ החלו להתארגן בשנה החולפת עם מטרה אחת משותפת: להגן על העצים בתחומי עירם. כך, בשקט, הלך והתגבש "משמר האילנות העירוני".

משרד החקלאות תומך ומעודד את פעילותם וישראל טאובר, פקיד היערות של המשרד שזיהה את המגמה הגוברת, החל להכשיר אותם למשימתם המיוחדת בהשתלמויות המותאמות לאפיון של הבעיות והעצים הנמצאים בתחומי היישוב שלהם. כך למשל, "משמר האילנות" של תל אביב, שקם רק לפני חודשים אחדים בעקבות תלונות רבות של אזרחים על פגיעה בעצים, יזם את הפרויקט "אמץ עץ" לילדי העיר.
צילום: אלי דסה
נאמני האילנות של תל אביב. נכס טבע לא מוערך צילום: אלי דסה

במסגרת הפרויקט, שהחל ביוזמתו של אילן גולדשטיין, כל תלמיד אימץ עץ והוא אחראי להוריד את המודעות שנתלו עליו. "זה עניין תרבותי, עץ זה לא לוח מודעות", מסביר בלהט גולדשטיין, "בט"ו בשבט אנו חוגגים את תחילת מיפוי העצים שיש בתל אביב. אין בעיר מיפוי של העצים ואיש לא יודע להגיד כמה עצים יש. זה נובע מתפיסה תרבותית שגויה שלא מכירים בהם כנכסי טבע".

במשמר האילנות" בפרדס חנה החלו בארגון הפגנות ופעילויות ציבוריות למען השמירה על העצים ביישוב. "במישור החוף עצי שקד בקושי מצליחים להחזיק מעמד", מסבירה נורית שגב ממשמר האילנות הצפוני, "את אחד העצים המיוחדים כרתו בעבודות פיתוח של המועצה. כששאלנו אותם למה, מהנדס המועצה אמר שהוא נראה להם מת כי הוא לא מלבלב. חוסר המודעות נוראית - זה היה לפני ט"ו בשבט, והשקדיות עוד לא פרחו".

במשרד החקלאות מרוצים מהתחלת פעילותם של נאמני האילנות בתוך הערים אשר, בניגוד לעבר, מסוגלים להתריע בשלבים מוקדמים על פגיעה בעצים.

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
איך מצילים עץ?
נעים להכיר: עצי הערים
חדרה ירוקה: העירייה תדרוש עץ בכל בניין
הכירו את הריינג'ר הישראלי - הוא לא ייתן לאף אחד לכרות עץ בשביל קניון או מגדל
נאמני העצים של ת"א פותחים חזית ירוקה
תמה שנת המגוון הביולוגי של האו"ם – 2011 היא "שנת היערות"
גרים ליד הפארק? תזכו לאריכות ימים
באר שבע: מ"בירת הנגב" ל"בירת היערות"
Comments