השחף - גירסת המלחמה בשינוי האקלים

פורסם: 7 בספט׳ 2013, 12:06 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 28 בספט׳ 2013, 12:27 ]
סיפור אלגורי מאת אריה (לובה) אליאב. ב-15 בספטמבר 1973 הציע לובה אליאב את הסיפור לפרסום ב"דבר", תוך הדגשה שמדובר בסיפור אלגורי על הממשלה השאננה, אך חנה זמר, עורכת העיתון, סירבה לפרסם אותו. לאחר פרוץ מלחמת יום כיפור, כעבור שלושה שבועות, הבינו את הנבואה שבסיפורו. (מקור: ויקיפדיה).

אנו נשתמש בסיפור האלגורי הזה בהקשר של שינוי האקלים וההתחממות הגלובלית הנגרמים כתוצאה ממעשי ידי אדם.

השחף
בים-התכלת שטה ספינה. מעל תורנה חג שחף חד-עין הצולל מדי פעם ורואה את הנעשה בספינה, על כל מדוריה. בספינה שלושה מדורים וגשר.

במדור התחתון, בבטן האוניה, יושבים החותרים מרותקים בשלשלות לדפנות. גופותיהם מכוסי הזיעה נוצצים כנחושת קלל, ובידיהם משוטים ארוכים, הנשלפים דרך חרכים לגובה פני הים. בקצה אולם-מרתף זה ניצב רב-החותרים, רגליו פשוקות, בידו שוט העור שקצותיו עופרת, ולצדו המתופף, הנותן את הקצב האחיד לחותרים. במדור הבינוני – המטבח והשירותים. המבשלים, הרקחים, האופים, המשקים עושים מלאכתם תוך בהילות ורשע. נערי שליחות ושרתים זריזים רצים במרדות לולייניות למדור העליון, בידיהם טסים וקנקנים מלאי כל-טוב. המדור העליון – הוא מדור הסיפון – מרווח ומוצף שמש ואור-יקרות. על שטיחים רכים, כרים, דרגשים וכסאות-מרגוע שוכבים ומסבים נשים וגברים מדושני-עונג ומפוטמים, כשילדיהם המתולתלים וזהובי השער משחקים בכדורים עליזי-צבע. על הגשר – חבורת הפיקוד. הקברניט ומרעיו – שיכורים מיין תהילתם, הלומים מנסך גדולתם ובוטחים בעצמם ובמעמדם. האוחז בהגה מסתכל באופק הקרוב, הנראה לו בהיר ופתוח. הספינה מוצקה, דקת-גו וקלת תנועה. הסערות כאילו כבר מאחוריה. הים שקט וצלול. החותרים מלאכתם נאמנה. הספינה עושה דרכה מהרה.

השחף מזנק אל על, גבוה גבוה מעל ספינה החותרת בים. הוא רואה באופק הרחוק חומת סלעי-מגור משוננים, ענקיים ואימתניים, המזדקרים בים. הוא רואה כי מסלול הספינה הוא היישר לכיוון חומת הסלעים. השחף צולל לגשר, חג מעליו, משיק בכנפיו, מנסה לעורר ליבם של הקברניטים, עף לכיוון האופק וחוזר חלילה לגשר. שורק שריקות-אזעקה חדות – ללא הועיל. קולו לא קולם, עיניו לא עיניהם, אופקו לא אופקם.

השמש רד. הספינה המהירה אינה משנה כיוון. הלילה עוד מעט ויגיע. לילה ללא ירח וכוכבים. האוחז בהגה לא יראה אלא את קצה החרטום שלפניו. הספינה תתנגש בסלעים ותעלה על שירטון. השחף יודע זאת. השחף רוצה להזהיר.

לו אך יכול היה לדבר בשפת הקברניטים, היה אומר: "התפכחו מיינכם, כנסו המשוטים, הרימו מיפרשים, שנו כיוון, תנו לרוח הטובה האחרת להובילכם לחוף-מיבטחים!" החשיכה עוטפת את הספינה. הים שקט. קול הלמות התוף וקול המשוטים קצוב ומרגיע. פנסים צבעוניים נדלקים על הסיפון. דריו מתכוננים לנשף. והשחף חג ועג וזועק לתוך הלילה.מעוניינים להבין מהן הסיבות להתחממות הגלובלית, מה השלכותיה ומה ניתן לעשות?
מעוניינים לקיים הרצאה אצלכם? הכנסו לדף של Eran Shchori באתר ClimateRealityProject.org ולחצו על הכפתור "request a presentation" או היכנסו ישירות לכאן. מעוניינים לבדוק אם באזור קרוב אליכם מתוכננת להיערך הרצאה? לחצו כאן לחיפוש הרצאה. לחלופין, ניתן לפנות באמצעות דוא"ל לכתובת contact.sustainability [AT] gmail.comA small group of committed citizens can change

"Never doubt that a small group of thoughtful, committed citizens can change the world. Indeed, it's the only thing that ever has". Margaret Mead.
Comments