וצדק סביבתי? מקציר המלח ועד לחולות סמר

נשלח 28 בספט׳ 2011, 7:27 על ידי Sustainability Org

ברוח הניצחון בפלמחים יצאו השנה ארגוני הסביבה למאבקים נוספים. הרכבת הקלה בירושלים יצאה לדרך. ובדרום ים המלח מחכים למימון קציר המלח. וגם, עשר הידיעות הכי נקראות השנה בערוץ ירוק

אבי גרצמן | 28/9/2011 10:03
תגיות: חיים בירוק, תחבורה ציבורית, צדק סביבתי, מאבק סביבתי, חולות סמר

בתחילת שנת תשע"א בוטלה באופן סופי התוכנית להקמת כפר הנופש בחוף פלמחים. ההצלחה הגדולה במאבק הציבורי גרמה לשינוי דפוס המחשבה בקרב ארגוני ופעילי הסביבה. פתאום הם הבינו שאפשר לשנות גם אם התוכנית אושרה כחוק וגם אם תמו שלבי התכנון. מעולם לא מאוחר לשנות.

במהלך תשע"א עלו על סדר היום הציבורי התנגדויות נוספות לתוכניות בנייה שעלולות לפגוע בטבע. כך, המאבק על עתיד חוף בצת, הקרב על חוף ניצנים, הניסיונות להציל את חולות סמר וגם המאבק של השבועות האחרונים למען חוף נחשולים.

בשנים שעברו:

סיכום תשס"ח: מהומה רבה, בלי הרבה הישגים
סיכום תשס"ט: שר חדש, משבר מים ותואר בבקבוק
סיכום תש"ע: מפלמחים דרך הולילנד ועד לתחנה הפחמית

על רקע המאבקים הללו שנת תשע"א תיזכר כשנה בה הצדק החברתי קיבל תוקף מחודש. הזווית הסביבתית קיבלה לכך איתות עם ועדת ששינסקי, שקבעה שיש לעלות את התמלוגים על השימוש בגז הטבעי. אווירת הצדק החברתי, לצד מסקנות ששינסקי, היוו רוח גבית לדרישת שרי התיירות והגנת הסביבה ממפעלי ים המלח לשאת בעלות קציר המלח. אחרי שנים, בוצע השנה צעד משמעותי להצלת קו המלונות בדרום ים המלח (אם לא תינקט פעולה, המלונות יוצפו). ההחלטה שבחרה השנה את קציר המלח, תלווה אותנו גם בשנה הבאה, עת משרד האוצר יצטרך להשלים את המגעים בנוגע למימון (לפחות 3.7 מיליארד שקל) עם כיל.
צילום: החברה להגנת הטבע
חולות סמר. המאבק עוד לא הסתיים צילום: החברה להגנת הטבע

בהילוך שני

את שנת תשע"א אפשר לציין כיוצאת דופן גם בתחום התחבורה הציבורית. הרכבת הקלה יצאה לדרך בירושלים, רפורמת האוטובוסים הושקה בגוש דן, החוק המחייב חבישת קסדה בוטל ובמקביל נחנך לראשונה בארץ (בתל אביב) מערך עירוני להשכרת אופניים.

אחרי שנים בהם הישראלים חוזרים מחו"ל עם התפלאות אין קץ בתחום התחבורה, גם בארץ החלה תזוזה קלה. נכון, השינוי הדרוש הוא יסודי. את קולות הרכבת הקלה בתל אביב נשמע, במקרה הטוב, רק ב-2017. אבל, העלייה במחירי הדלק לצד יוקר המחייה הבליטו השנה, יותר מבשנים שעברו, את הצורך בפתרונות תחבורה.

נכון, לרכבת הקלה בירושלים עדיין לוקח כשעה וחצי לחצות את הבירה, אבל בספרי ההיסטוריה נזכור את השנה כטובה למחפשים דרך לברוח מהמכונית הפרטית.
צילום: פלאש 90
הרכבת הקלה בירושלים. יצאה לדרך צילום: פלאש 90

שוב בחוצות אשקלון

זו הייתה שנה בה שורה של מחדלים של שירותי הכבאות עלו לנו בעשרות הרוגים וביותר מ-50 אלף חורש שרוף בשריפה הגדולה בכרמל. זו הייתה שנה בה הזנחה גרמה לאסון האקולוגי הגדול שידעה ישראל בנחל צין.

זו הייתה שנה בה הכנסת החליטה שאפשר לוותר על ניצב הדורות הבאים, כאלו רצו לצחוק עלינו מול הפרצוף ולהגיד: "העתיד לא חשוב לנו". זו הייתה שנה בה התבקשנו להמשיך ולחסוך מים, אבל הכנרת ירדה שוב מתחת לקו האדום ­וצריכת המים שלנו, לפחות בחודשי הקיץ הקריטיים, רק עלתה.

זו הייתה שנה בה חשבנו שנוכל לדעת שהוסר האיום על הקמת תחנת כוח פחמית נוספת באשקלון. אבל הופתענו לגלות, שהסיכוי להפעלתה בפחם ולא רק בגז עדיין קיים. כנראה שגם בסיכום השנה הבאה נדון בעניין זה.

ואם נפסיק לרגע להיות כל כך שליליים. אז השנה גם נכנסו לתוקף חוקים משמעותיים. חוק האריזות, שעתיד לשנות את אורחות חיינו בקרוב מאוד, מחייב את היצרנים לאסוף ולשלוח למיחזור את אריזות מוצריהם. את תוצאות החוק ואת החובה להפריד פסולת בכל בית בישראל, נראה רק בשנים הבאות.

גם חוק אוויר נקי נכנס לתוקף. מטרת החוק לקבוע את סף פליטות המזהמים. במסגרת החוק המפעלים יצטרכו להכין דוח מפורט על פעילותם, סוג החומרים שהם פולטים והיקפי הפליטות. הראשונים. גם את התוצאות שלו נראה רק בשנים הבאות. וגם החוק למניעת מטרדי רעש נכנס לתוקף והציל אותנו ממפוחי העלים המרעישים.

צילום: יהודה לחיאני
דליפת הדלק בנחל צין צילום: יהודה לחיאני

תעלומה, עירום ונעלי עור

וגם השנה בחרנו לבדוק במה אתם התעניינתם. הנה לפניכם, עשר הידיעות הכי נקראות השנה בערוץ הירוק של nrg מעריב שעסקו בישראל.

המקום הראשון מוכיח כמה כולנו סקרנים. אביב לביא מציג את תעלומת התולעת מתל אביב. מה קרה כשהים התמלא בנקודות שחורות קטנות, בכתמים כהים ובגושים גדולים ושחורים. גם המקום השני קשור ליצר הסקרנות שלנו. רגע לפני הצילום של ספנסר טוניק בים המלח הוא התראיין למעריב ואמר שהוא "מקווה שהעירום יחזיר חיים לים המלח". במקום השלישי, הסיפור האכזרי על כלב שננטש על ידי בעליו סמוך לנתב"ג וצעד במשך שלושה שבועות בחזרה לביתו בבאר שבע.

צילום: רויטרס
עירום בים המלח. יעזור לים המתייבש? צילום: רויטרס

אחריו בדירוג השנתי שלנו עוד סיפור אכזרי. תחקיר nrg מעריב בשיתוף אנונימוס הציג התעללות קשה בחזירים. במסגרת התחקיר הצגנו תמונות וידיאו קשות מאוד לצפייה. במקום החמישי, התעצבנו יחד עם הטוקבקיסטים לקרוא על האוליגרך שהחליט לבנות חומת ענק, בגובה בניין 3 קומות, במושב עמינדב. החומה חוסמת את הנוף ובעיקר מבטלת כל הגיון תכנוני בריא.

במקום השישי, הידיעה שסיפרה לכם על התקנות למניעת רעש שנכנסו לתוקף. התקנות, כאמור, הביאו סוף לשימוש החופשי במפוחי העלים המרעישים וגם הציבו בין השאר הגבלות לשעות השיפוצים, להפעלת זיקוקי דינור וגם להתקנת מערכות אזעקה קוליות בכלי רכב.

צילום: פלאש 90
קיר ההפרדה. החומה שהקים האוליגרך במושב עמינדב צילום: פלאש 90

במקום השביעי, שמחנו לגלות את הפרק החמישי בסדרת הריאליטי "חיי מחמד" ששידרנו השנה. בפרק הזה אנחנו פוגשים את יוליה, בחורה חמודה שרוצה לגדל חתול, אבל אמא שלה לא מסכימה. בהמשך המצעד, אביב לביא עונה על השאלה מה עושה צמחונית שמסרבת לנעול נעלי עור בצבא?

מיד אחר כך, במקום התשיעי, מבט עצוב למשבר המים. כבכל חודש גם בינואר הצגנו את המצב של מפלס הכנרת, ובמקביל דיווחנו על הקמת מפעל התפלה גדול בשורק. ובמקום העשירי אנחנו, בעזרתכם, חוזרים לשריפה בכרמל. הידיעה עוסקת בסיור הראשון של הוועדה הממשלתית לשיקום הכרמל. השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, התחייב בסיור כי בשנתיים הקרובות לא יהיו נטיעות בכרמל.

צילום: שאטרסטוק
מחכה לקציר המלח צילום: שאטרסטוק

שתהיה לכולנו שנה טובה וירוקה!

לכתבה באתר nrg
Comments