העולם צריך להשקיע 12 טריליון דולר כדי לעצור את ההתחממות הגלובלית

פורסם: 19 במרץ 2016, 10:42 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 19 במרץ 2016, 10:43 ]

דו"ח של הקואליציה הירוקה של בלומברג טוען כי נדרשת השקעה של 12.1 טריליון דולר באנרגיות מתחדשות אם מדינות העולם רוצות באמת ליישם את הסכם האקלים מפריז

מאת בלומברג, 31/1/2016

אם העולם רציני בכל מה שקשור לניסיונות לעצור את ההתחממות הגלובלית, תידרש השקעה של 12.1 טריליון דולר בתעשיית האנרגיה המתחדשת במהלך רבע המאה הקרובה, כלומר השקעה של 75% נוספים לעומת תחזיות הצמיחה הנוכחיות של התעשייה.

זו המסקנה של דו"ח שפורש את גודל האתגר שעמו מתמודדים מקבלי ההחלטות שמחפשים דרכים ליישום הסכם פריז שנחתם בדצמבר ומניח מסגרת לצמצום פליטת גזי החממה ב-195 מדינות. הממצאים שעולים מהדו"ח שהכינה קואליציית האנרגיה המתחדשת של בלומברג שכוללת משקיעים ופעילי סביבה עולה כי חוות רוח ואנרגיה סולארית ביחד עם פתרונות אנרגיה מתחדשת נוספים צפויות למשוך השקעות של 6.9 טריליון דולר במהלך 25 השנים הבאות באמצעות השקעות פרטיות ותמיכה ממשלתית. כדי להגיע ליעד ההתחממות הגלובלית של 2 מעלות צלזיוס שנקבע בהסכם בפריז על ידי האו"ם, נדרשת השקעה של עוד 5.2 טריליון דולר.

ובדי סולאר־סיטי על גג בקליפורניה. צילום: בלומברג.

"תעשיית האנרגיה הנקייה עשויה לתרום באופן משמעותי כדי להגיע לשאיפות הנעלות של ההסכם בפריז", אמר מייקל לייבריך, מייסד קואליציית האנרגיה המתחדשת של בלומברג. "כדי לעשות את זה, צריך יותר מלהכפיל את נפח ההשקעה ולהמשיך בכך ה-3-5 השנים הבאות. גידול כזה בהשקעה לא יכול לקרות אם העסקים יימשכו כרגיל. סגירת פער ההשקעה מהווה הזדמנות ואתגר למשקיעים".

מהדו"ח עולה כי נדרשת השקעה נוספת של 484 מיליארד דולר בשנה, לעומת גידול של 276 מיליארד דולר באנרגיות מתחדשות בתרחיש שבו העסקים כרגיל. ב-2015 משכה תעשיית האנרגיה המתחדשת השקעות שיא של 329 מיליארד דולר, כך עולה מהערכות של BNEF.

על אף שהקואליציה של בלומברג נקבה בסכומים גדולים, הם נמוכים יותר מההערכות של סוכנות האנרגיה הבינלאומית שאמרה כי ההשקעה הדרושה באנרגיות מתחדשות עד 2030 צריכה להגיע ל-13.5 טריליון דולר כדי שהמדינות יטמיעו את ההסכם מפריז. ואולם הנתונים האלה כוללים גם התייעלות אנרגטית ולא רק השקעה באנרגיות מתחדשות.

לכתבה בדהמרקר

Comments