משל החלון

נשלח 3 בנוב׳ 2011, 12:41 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 3 בנוב׳ 2011, 12:41 ]
פוסט של איתן בבלוג קוד ירוק, 15/10/2011

Jared Diamond הוא אחד המוחות המבריקים ביותר של המאה ה- 20, וספרו "רובים, חיידקים ופלדה" הוא תאור מאלף ויצירתי של ההסטוריה של האנושות והשפעת הסביבה (האקלים, הגאוגרפיה) על התפתחותן של התרבויות השונות. הספר מעולה אבל גם עמוס ו"כבד" – המבקשים לקבל טעימה מרוכזת מוזמנים לצפות בסרט של National Geographic הזמין לכל ב- Youtube.

ספרו האחרון נקרא "התמוטטות" - זהו ספר חשוב על חברות אדם שהגיעו לשיא והתמוטטו, עד כדי נעלמו. ובין הסיבות, איך לא, ניצול לא מקיים של משאבי הסביבה שעמדו בפני החברות האלו (באיי הפסחא, ממלכת המאיה ועוד). וכפי שנחשתם, ב- Youtube תוכלו לשמוע את הפרופסור מרצה על ספרו.

אבל אם זמנכם קצר בידיכם, ויש ביכולתכם לראות רק סרטון קצר אחד, אני ממליץ מכם לצפות בראיון שנערך עימו על הסתגלות למשבר האקלים ולאתגרים הסביבתיים האופפים אותו. בסרטון שהוכן על ידי ClimatePrep מבית WWF, הוא מתמצת באלגנטיות רבה 12 בעיות סביבתיות שניצבות בפנינו ועלינו להתמודד עם כולן:

- ניהול לא בר קיימא של יערות, דגה, קרקע מניבה, ומגוון ביולוגי,

- משאבים המגיעים לשיא הניצול והם אנרגיה, מיים טריים ו- photosyntetic capacity (קצב קליטת דו-תחמוצת הפחמן על ידי צמחים),

- דברים מזיקים שאנו מזיזים/מייצרים והם כימיקלים רעילים, גזי חממה ומינים פולשים,

- ואחרונים, קצב העלייה באוכלוסייה וקצב העלייה בצריכה.

11 דקות סה"כ נמשך הסרטון, וב- 3 הדקות האחרונות הוא מדבר על "משל החלון". מדוע מלכי המאיה לא ראו מהחלון את האסון המתקרב, לא הבינו את התוצאות הצפויות מהשמדת היערות, הפגיעה בתנובת הקרקע ועוד? והוא מסביר כיצד המנהיגים הקיפו את עצמם בכל טוב עד שהיה מאוחר מדי להגיב, ולא הייתה להם טלוויזיה כדי לראות מה קורה במקומות אחרים בעולם, ולא היו להם ארכיאולוגים כדי ללמוד מההסטוריה.

ובאופן דומה, כך הוא אומר, בארה"ב של היום יותר מדי אנשים עשירים מקבלים החלטות בענייניים סביבתיים שונים, החלטות שטובות להם בטווח הקצר אך הן הרות אסון לכולנו בטווח הארוך (ההתמוטטות הבאה תהיה הרבה יותר גלובאלית מכל קודמותיה). אבל היום יש טלוויזיה, והמדע מספר לנו כל כך הרבה יותר, ואת ג'ראד דיימונד זה עושה אופטימי. ואני מקווה שהוא צודק, כי כולנו יודעים שלא מספיק שיש חלון, צריך גם לרצות להסתכל בו.לפוסט של איתן בבלוג 'קוד ירוק'
Comments