שינוי האקלים יעלה למשקיעים במערב טריליונים רבים של דולרים

פורסם: 18 ביוני 2016, 9:45 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 18 ביוני 2016, 9:46 ]

האם גם הפנסיה שלנו תטבע כשהאוקיינוסים יעלו? שינוי האקלים יעלה למשקיעים במערב טריליונים רבים של דולרים. כמה בדיוק? זה עדיין תלוי בנו
מאת אשר שכטר, 16/6/2016

על ההשלכות הסביבתיות הקטסטרופליות של שינוי האקלים כולנו שמענו: אם מדינות העולם לא ינקטו צעדים דרמטיים להפחתת הפליטות של גזי חממה, מזהירים מדענים, בעוד עשרות שנים תצטרך האנושות להתמודד עם שורה ארוכה של אסונות הקשורים לשינוי האקלים, כמו בצורות שיובילו 
למחסור חמור במזון, עלייה במפלס פני הים שתגרום לשקיעתן של מדינות כמו איי מרשל והאיים המלדיביים (שלא לדבר על חלקים נרחבים מערי חוף כמו ניו יורק ומיאמי), ותופעות מזג אוויר קיצוניות, מגלי חום ועד סופות. וזה עוד מבלי שהזכרנו וירוסים כמו נגיף הזיקה, שלפי הערכות של מדענים יתפרצו באופן תכוף יותר ויתפשטו במהירות.

לאסונות האלה יהיה גם מחיר כלכלי. 
מחקר חדש, שנערך על ידי מדענים במכון המחקר גרנתם של הלונדון סקול אוף אקונומיקס (LSE), שופך אור על המחיר הכבד של שינוי האקלים – לא רק לקרחונים בקוטב הצפוני, אלא גם לקרנות הפנסיה שלנו ולכלכלה העולמית. לפי המודל של עורכי המחקר, אם הטמפרטורות העולמיות יעלו עד 2100 ב־2.5 מעלות, נכסים בשווי של 2.5 טריליון דולר עשויים להימחק – כמחצית משווי השוק של חברות הנפט, הפחם והגז הטבעי.

פנסיונריות ברוסיה                           בלומברג

בתרחיש הגרוע ביותר, זה שבו הטמפרטורות העולמיות יעלו ביותר מ־2.5 מעלות, ההפסדים למשקיעים עשויים להגיע ל־24 טריליון דולר – לא פחות מ־17% מהנכסים הפיננסיים בעולם כיום. הסבירות שהתרחיש הזה יתממש, אמנם נמוכה ביותר ומוערכת ב־1%, אך גם התרחיש הקיצוני ביותר יכול ללמד אותנו על ההשלכות הפוטנציאליות של שינוי האקלים: בכל תרחיש שבדקו החוקרים, מהמתון ועד הקיצוני ביותר, תופעות מזג אוויר קיצוניות כמו בצורת וסופות הובילו להרס רב של בניינים, גשרים ותשתיות, ולאובדן הכנסות עבור מיליונים שייעקרו מבתיהם ויאבדו את היכולת להתפרנס.

בשנה שעברה, הסכימו מדינות העולם לעשות מאמצים כדי למנוע התחממות של יותר משתי מעלות – הנקודה שממנה, לפי מדענים, שינוי האקלים יגיע לנקודת האל־חזור. הצעדים שיינקטו עודם נדונים, אך היעד הוסכם. אם האנושות תצליח לעמוד ביעד הזה, לפי המחקר, ההפסדים הפוטנציאליים יסתכמו ״רק״ ב־1.7 טריליון דולר. אם לא, ההפסדים יתנפחו ל־13־24 טריליון דולר.

אין זה המחקר הראשון שניסה לכמת את ההשלכות הסביבתיות ההרסניות של שינוי האקלים. ב־2006 הכין הכלכלן הבריטי ניקולס סטרן, יו״ר מכון גרנתם, דו״ח בן כ־700 עמודים עבור ממשלת בריטניה שבו צפה כי אם שינוי האקלים יימשך, הכלכלה הגלובלית תפסיד 5%־20% מהתמ״ג מדי שנה. ההפסדים שייגרמו בעקבות הפחתת הפליטות, מצא הדו״ח, נמוכים בהרבה ויסתכמו בכ־1% מהתמ״ג העולמי. בשנה שעברה פרסמה סיטי דו״ח שהעריך כי שינוי האקלים יעלה לכלכלה העולמית 72 טריליון דולר עד אמצע המאה, אם לא ייבלם. הדו״ח מצא גם שבנייה של כלכלה חסכונית באנרגיה לא רק תחסוך לאנושות הפסדים עצומים, אלא שגם בניית התשתיות הדרושות לה תהיה זולה ב־2 טריליון דולר מהמשך המצב הנוכחי.

המסקנה, לפי חוקרי LSE, חד־משמעית: למשקיעים יש אינטרס ברור להילחם בשינוי האקלים ולפעול להפחתת הפליטות של גזי חממה (בין היתר, באמצעות מכירת אחזקות מתעשיית הדלקים המאובנים). זאת, ולו רק מאחר שצמצום שינוי האקלים יוביל לצמצום ההפסדים הפוטנציאליים שהם יספגו. ואם התחזיות העגומות האלה לא יגרמו למשקיעים להבין ששינוי האקלים מאיים לא רק על חייהם, אלא גם על הארנקים שלהם – כנראה ששום דבר כבר לא ישכנע אותם.

לכתבה בדהמרקר


Comments