הנזק הסביבתי בסין גדל ל-3.5% מהתוצר

פורסם: 30 במרץ 2013, 6:22 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 30 במרץ 2013, 6:24 ]
מאת ניו יורק טיימס, 29/3/2013

המחיר הכלכלי של הנזק הסביבתי שנגרם בסין בשנת 2010 הסתכם בכ-230 מיליארד דולר, או 3.5% מהתוצר המקומי הגולמי (GDP), לפי דיווח חדשות רשמי שפורסם השבוע בסין.

מקורו של הנתון במחקר שערכה האקדמיה הסינית לתכנון סביבתי, זרוע של המשרד להגנת הסביבה של סין. נכון לעכשיו, רק ממצאים חלקיים של המחקר פורסמו. הנתון של שנת 2010 פורסם ביום שני בעיתון הקשור למשרד להגנת הסביבה.

הנזק הכלכלי באותה שנה היה גדול פי שלושה לעומת שנת 2004, במונחי מטבע מקומי. הערכת הנזק בסך 230 מיליארד דולר, או 1.54 טריליון יואן, מבוססת על עלויות הנובעות מזיהום ולנשקים למערכת האקולוגית, אולם הנתון אינו סופי מכיוון שלרשות החוקים לא עמדו מלוא הנתונים שהיו דרושים להם.

עריכת חישובים מסוג זה היא קשה באופן יוצא דופן, ויתכן שהנתונים בפועל גבוהים אף יותר מהערכת המשרד להגנת הסביבה, אמר הכלכלן אליסטר תורנטון מחברת המחקר IHS גלובל אינסייט. "זאת תמצית האתגר הכלכלי של סין: כיצד לבצע את המעבר מהפיצוץ בצמיחה שנרשם ב-30 השנים האחרונות לצמיחה בת קיימא ב-30 השנים הבאות", אמר.

החרפה בנזקים הסביבתיים ברחבי סין הפכה לאחת הסוגיות שעומדות בראש סדר העדיפויות של סינים רבים. בחודש ינואר, התעורר זעם ציבורי לאחר שרמות זיהום האוויר בצפון סין שברו שיאים, ועלו לרמות גבוהות בהרבה מאלו שנחשבות למסוכנות במערב. הזעם הציבורי אילץ את הממשלה לאפשר לסוכנויות ידיעות סיניות רשמיות לדווח באופן חופשי יותר על הזיהום. עם זאת, חברות ממשלתיות במגזרי הנפט והחשמל חוסמות בהתמדה ניסיונות של גופים ממשלתיים לכפות מדיניות לצמצום רמות הזיהום.

חששות תמידיים קיימים גם לגבי זיהום מים ואדמה בסין. גילויים של לפחות 16 אלף חזירים מתים במימי נהרות שמהם נשאבים מי השתייה של שנחאי, עורר לאחרונה בהלה. והשבוע, דיווחה הטלוויזיה בסין כי חקלאים מכפר בחבל חנאן משתמשים בשפכים ממפעל נייר סמוך להשקיית גידולי חיטה. עם זאת, אחד החקלאים סיפר כי תושבי הכפר עצמם אינם מעיזים לאכול מהחיטה בעצמם. החיטה נמכרת מחוץ לכפר, ואולי מגיע בסופו של דבר לערים, בעוד שהחקלאים משקים את החיטה שהם מגדלים לצריכה עצמית במי בארות.

קיימת הסכמה בין המומחים כי הצמיחה הכלכלית הדו-ספרתית ממנה נהנית סין זה עשרות שנים, גבתה מחיר סביבתי עצום. עם זאת, צמיחה כלכלית ממשיכה לעמוד בראש סדרת העדיפויות של המפלגה הקומוניסטית. דו"ח שפירסם דויטשה בנק בחודש שעבר העריך כי מדיניות הצמיחה הנוכחית של סין צפויה להביא להמשך ההתדרדרות החדה במצב הסביבה בעשור הקרוב, במיוחד לאור צריכת הפחם והזינוק במכירות המכוניות במדינה.


צילום: רויטרס

לכתבה בדהמרקרComments