הצדק הסביבתי הוא חלק בלתי נפרד מהצדק החברתי

נשלח 19 באוג׳ 2011, 2:38 על ידי Sustainability Org

9.8.2011

איתמר בן דוד, מנהל תחום התכנון בחברה להגנת הטבע, מסביר מדוע הדרישה לצדק סביבתי היא בלתי נפרדת מהדרישה לצדק חברתי, ואיך החברה להגנת הטבע פעלה ופועלת כדי שהצדק הזה יתקיים בישראל.

______

בחודש האחרון הולכת ומתגברת מחאה אדירה של ציבור רחב מכל קצות החברה בישראל. בסוף השבוע, לאחר שהוקמו עשרות מאהלים ברחבי הארץ ומחאות של קבוצות שונות, קראו מאות אלפים בהפגנות ענק דרישות כמו: "העם רוצה צדק חברתי", "רוצים צדק, לא רוצים צדקה" ועוד.

לאחר שנתיים שמקודמת רפורמה במערכת התכנון המוטה לטובתם של יזמים ובעלי הון, בולטות ביותר בשבוע שחלף קריאותיהם של אנשי המאבק לביטול חוק הוד"לים (ועדות לדיור לאומי) שרק יעצים פערים ויגרום לנזקים אדירים לסביבה, לטבע ולנוף הארץ.

התמונה מתבהרת: ישראלים רבים חשים עצמם שקופים, לא נראים בפני נבחרי העם ומוסדות השלטון וקוראים לשינוי באופן קבלת ההחלטות בישראל בכל הנוגע למדיניות דיור, יוקר המחיה, אופן המיסוי, חינוך, בריאות, צדק חלוקתי של המשאבים הציבוריים, איכות הסביבה ושלל סוגיות הנוגעות לאיכות חיינו בארץ. במחאה ניתן ביטוי לתחושה שהממשלה מנוכרת לרחשי ליבו של הציבור, לא הציבור המסתובב בכנסת ובקריית הממשלה, אלא הציבור המסתובב ברחובות ובשכונות הערים.


שטח פתוח בקרבת העיר אלעד. גם הוא בסכנה

הצדק הסביבתי הוא חלק בלתי נפרד מהצדק החברתי

הדרישה הציבורית לצדק חברתי קשורה הדוקות לצדק חלוקתי: צדק חלוקתי מוּנע מתוך תפיסה חברתית, כלכלית וסביבתית עמוקה הקוראת לחלק את המשאבים הציבוריים בצורה הוגנת ונבונה. חלוקה זו מכוונת לראיית צרכי הדור הנוכחי כמו גם צרכי הדורות הבאים ובכלל זה מניעת הפגיעה במשאבים נדירים וייחודיים כמשאבי סביבה וטבע.

שאלות ותשובות בעקבות אישור חוק הוד"לים. לחצו כאן לקריאה

החשש של הקהלים הלוקחים חלק בתנועת המחאה הוא ממדיניות עקבית בשנים האחרונות בהובלת ממשלות ישראל המפריטה משאבים ציבוריים ומעבירה אותם לידי גורמים פרטיים יזמיים, ללא כל אחריות וללא דאגה לצרכי הדור הנוכחי והדורות הבאים.

מדיניות זו מחלקת משאבים חיוניים ובסיסיים כקרקע, מים ואויר נקי לידי כוחות יזמיים שבאים מהסקטור הפרטי מתוך הכרה ביכולתם הגבוהה של כוחות השוק. ההפרטה הגיעה עד כה אל נמלי ישראל, מערכת החינוך, שירותי ציבור - וכעת מגיעה למשאב הבסיסי בישראל הקטנה והצפופה: קרקע.

ממשלת ישראל קידמה ועודה מקדמת רפורמה במקרקעי ישראל ואת הרפורמה התאומה במערכת התכנון המאיימות לחסל את השטחים הפתוחים בישראל ולפגוע באיכות חייהם של תושבי המדינה.

החברה להגנת הטבע לוקחת על עצמה מזה שנים רבות את אתגר השמירה על השטחים הפתוחים בישראל כחלק מנחלת כלל הציבור בישראל, אל מול פיתוח דורסני וחסר רסן של יזמים הפועלים בהרשאת הממשלה וברכתה. צוות אנשי מכון דש"א, אגף שימור סביבה וטבע וקהילות החברה להגנת הטבע בערים פועל ברשויות התכנון לשמירת השטחים הפתוחים לא רק עבור הטבע ושמירת המגוון הביולוגי, אלא גם לאדם: השטחים הפתוחים נחוצים לצרכי הפנאי והנופש של הישראלי החי בערים צפופות.


בצילום: מחאת האוהלים. חשש ממדיניות עקבית
המעבירה משאבים ציבוריים לידי גורמים פרטיים.

לפני למעלה מעשרים שנה החל מפנה במערכת התכנון בישראל בהובלת החברה להגנת הטבע. אל מול הפיתוח המואץ דרש הארגון בפני מוסדות התכנון והממשלה לחזק את ההגנה על השטחים הפתוחים שנותרו וכן לכוון את עיקר הפיתוח אל הערים כמוקדי הפיתוח הקיימים ולייעל בהן את השימוש בקרקע. המאמץ הצליח ולמעשה גישות אלו הפכו בשנים האחרונות לעקרונות התכנון הלאומי במדינת ישראל כפי שעולים בתוכנית המתאר הארצית לבניה, לפיתוח ולשימור (תמ"א 35).

פער אדיר בין הצהרות ובין מעשים

בכך לא תמה עבודתנו ברשויות התכנון היות וראינו כי קיים פער אדיר בין מדיניות התכנון המוצהרת לבין המעשים בפועל במוסדות התכנון וברשויות השלטון. לצערנו, מהדוחות השנתיים שעורכים אגף שימור סביבה וטבע ומכון דש"א בכל הנוגע לשמירת השטחים הפתוחים בישראל עולה תמונה קשה של מדיניות ממשלתית המקדמת תהליכי תכנון ופיתוח המעדיפים אינטרסים יזמיים צרים על פני אינטרסים ציבוריים רחבים. תכנון סקטוריאלי והיישום בפועל ברשויות שונות בישראל חסר שקיפות לציבור ומונע על ידי לחצים כתוצאה מקשרי הון ושלטון.

מטרידה ביותר חקיקה המקדמת לאורך השנים מנגנוני תכנון ופיתוח הדוחקים את הציבור מהשתתפות בתהליך קבלת ההחלטות, המאיימים על שטחים פתוחים ערכיים רבים. חוק הוד"לים הוא הדוגמה הנוכחית לחקיקה כזו ולפוטנציאל הנזק האדיר שיש בה לסביבה ולטבע, אך לא פחות מכך לחברה. חקיקה כזו מתאימה מאוד ליזמים ולמגזר העסקי, אך הרבה פחות לציבור הרחב אשר נדחק עוד יותר מתהליכי קבלת ההחלטות.

על אף המחאה הציבורית הרחבה, חוק הוד"לים עבר עד כה. אך מלאכתנו לא תמה, וגם עם מנגנוני תכנון מזיקים אלו החברה להגנת הטבע תמשיך לייצג את הציבור לטובת שמירת השטחים הפתוחים ולפיתוח מאוזן ואחראי. הפיתוח לא יופקר לגחמות פקידים ויזמים העושים יד אחת בראייה תכנונית קצרת טווח.

בעת הזאת, ברגע הגדול של החברה האזרחית בישראל יש לשלב את כלל הכוחות הפועלים ולחזק מגמות פיתוח בר קיימא בישראל כהתחדשות עירונית ודיור בהישג יד ולהקצות משאבים לשמירת השטחים הפתוחים. רק באמצעות תכנון אחראי מדינת ישראל תהיה מקום שטוב ונעים לחיות בו, בדור הזה ובדורות הבאים. בעיני החברה להגנת הטבע זוהי שעה חשובה במאבק על דמותה של הארץ ודמותה של החברה בישראל, לא ניתן להפריד בין השניים.

איתמר בן דוד הוא מנהל תחום תכנון בחברה להגנת הטבע

לכתבה באתר החברה להגנת הטבע

Comments