קרן המטבע: לצמצם סובסידיות דלק בעולם

פורסם: 30 במרץ 2013, 6:27 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 30 במרץ 2013, 6:28 ]

"הסובסידיות מיטיבות בעיקר עם העשירים, ומונעות צמצום הגירעונות בתקציבי ממשלות"; הסתכמו ב-2011 ב-1.9 טריליון דולר - 2.5% מהתוצר העולמי

מאת רויטרס, 29/3/2013

מדינות מתפתחות ומפותחות צריכות להגביל את היקף הסובסידיות בתחום האנרגיה אשר הסתכמו ב-1.9 טריליון דולר בשנת 2011, כדי לצמצם את הלחצים התקציביים ולשחרר משאבים להוצאות ציבוריות בתחומים כמו חינוך ובריאות, טענו כלכלני קרן המטבע הבנלאומית (IMF) במחקר שפירסמו ביום רביעי.

המחקר, שכותרתו "רפורמה בסובסידיות אנרגיה - מסקנות והשלכות", בדקו הכלכלנים את הנתונים מ-176 מדינות בעולם וניתחו את האפשרויות לשינוי מדיניות הסובסידיות ב-22 מקרי מבחן של מדינות.

בשנת 2011, סובסידיות בתחום האנרגיה שנועדו להגביל את התייקרות מחירי האנרגיה לצרכנים השתוו ל-2.5% מהתוצר הגולמי העולמי, או 8% מסך הכנסות הממשלות בעולם, מסרה הקרן.

"המחקר מראה כי עבור מדינות מסוימות הנטל התקציבי של סובסידיות האנרגיה התנפח על כדי כך שהגירעונות בתקציב מגיעים לרמות שלא ניתן עוד להתמודד עמן ומאיימים על יציבות הכלכלה", אמר דיויד ליפטון, סגן ראש קרן המטבע, בנאום ביום רביעי.

במחקר נאמר עוד כי במקום לסייע לצרכנים, הסובסידיות פגעו בהיקף ההשקעות הממשלתיות בתשתיות, חינוך ושירותי בריאות, שעשויות היו לסייע לעניים באופן ישיר יותר.

הסובסידיות לא סייעו לעניים מכיוון שהן מיטיבות בעיקר עם העשירים, שצורכים יותר אנרגיה, נאמר במחקר של קרן המטבע. משקי הבית העשירים ביותר (ה-20% העשירים ביותר) במדינות בעלות רמת הכנסה נמוכה ובינונית, נהנו מסובסידיות על מחירי הדלק בהיקף גדול פי שישה מאלו שמהן נהנו משקי הבית העניים ביותר (20%), נכתב במחקר.

שלוש המדינות שמעניקות את הסובסידיות הגדולות ביותר על מחירי האנרגיה הן ארה"ב (502 מיליארד דולר), סין (279 מיליארד דולר) ורוסיה (116 מיליארד דולר).

"מיסוי בלתי מספיק של אנרגיה, ובכלל זה המיסוי בכלכלה הגדולה ביותר בעולם, ארה"ב, מהווה בעיה לא רק עבור הסביבה, אלא גם עבור ממשלות של כלכלות מפותחות רבות שהיו יכולות להשתמש שמשאבים נוספים כדי לתמוך במאמץ לצמצם החוב הממשלתי, הנמצא ברמות גבוהות מאוד במדינות אלו", אמר קרלו קוטרלי, ראש המחלקה לעניינים תקציביים בקרן המטבע.


כריסטין לגארד, יו"ר קרן המטבע הבינלאומית
צילום: רויטרס

לכתבה בדהמרקרComments