הבצורת בספרד עשויה להקפיץ בקרוב את מחירי שמן הזית גם בישראל

פורסם: 30 באוג׳ 2014, 8:03 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 30 באוג׳ 2014, 8:04 ]

בדרום ספרד שוררת בצורת ובאיטליה נפגעו עצי זית מחיידק קטלני שפוגע ביבול הזיתים במדינה ■ מגדלי הזיתים בשתי המדינות, יצרניות שמן הזית הגדולות בעולם, מזהירים כי אנחנו רק בתחילותו של גל עליות מחירים

מאת סוכנויות הידיעות, 24/8/2014

יצרניות שמן הזית הגדולות בעולם מזהירות כי הבצורת בספרד ומחלות צמחים באיטליה עשויות להוביל לזינוק במחירי שמן הזית.

בעצי הזית בחבל אנדלוסיה שבדרום ספרד פגע, במשך חודשים,  יובש שהשפיע על יבול העצים. בדרום איטליה נפגעו עצי הזית מבקטריה שגורמת למחלת פירס ומייבשת אותם.

מגדל הזיתים רפאל פיאנו ממחוז פוליה שבדרום איטליה אמר לסוכנות הידיעות אי-אף-פי כי "המחירים יעלו ב-30%-40% בגלל שיהיו פחות זיתים ולכן ייוצר פחות שמן. אבל האיכות לא תיפגע", הוא הבטיח. לטענתו, אין טיפול לבקטריה הפוגעת בעצים מלבד שריפת העצים הנגועים.

מסיק זיתים בספרד
מסיק זיתים בספרד
צילום: אי-אף-פי

בספרד חוששים מגדלי הזיתים לפרסם הערכות בקשר לעליית המחירים הצפויה של שמן הזית, מכיוון שהם עוד לא יודעים עד כמה חמורה תהיה הפגיעה בתנובת העצים לקראת המסיק באוקטובר.

לפי נתוני איגוד מגדלי הזיתים בספרד, מחיר ק"ג של שמן זית כתית טיפס בשבוע האחרונים ל-2.7 יורו, לעומת 2.4 יורו. באיגוד המגדלים הזהירו כי העלייה צפויה להימשך. לפי נתוני בלומברג, מחיר שמן זית כתית עלה מתחילת יוני ב-37%. גם העלייה בביקוש לשמן זית בעולם תורמת לעלייה במחירים. לפי נתוני מועצת הזיתים הבינלאומית, הביקוש לשמן זית זינק ב-60% במהלך 20 שנה, בעיקר הודות לעלייה בביקוש בסין, ארה"ב ובאוסטרליה.

לפי נתוני מועצת הזיתים הבינלאומית, באיחוד האירופי מיוצר יותר מ-78% משמן הזית בעולם, וספרד אחראית ליותר מ-50% מהתפוקה האירופית ואיטליה ליותר מ-30%.  לפי נתוני משרד החקלאות הספרדי, בין אוקטובר 2013 ליוני 2014 יבול הזיתים הספרדי הגיע ל-1.77 מיליון טונות, אך לפי גורמים בענף הזיתים במדינה היבול בשנה שעברה היה גבוה ב-40% לעומת הממוצע בארבע השנים הקודמות. אותם גורמים מזהירים כי היבול השנה יסתכם ב-618 אלף טונות של זיתים בלבד.

לכתבה בדהמרקר


Comments