בעוד 14 שנה, יהיה בעולם חם מכדי לעבוד

פורסם: 28 ביולי 2016, 13:11 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 28 ביולי 2016, 13:12 ]

דו"ח של האו"ם מזהיר כי התחממות האקלים תעלה לכלכלה העולמית יותר מ-2 טריליון דולר עד 2030 ותקשה על העבודה באזורים חמים ועניים במיוחד

בלומברג, 19/07/2016

העליה בטמפרטורות כתוצאה מהתחממות האקלים תעלה לכלכלה העולמית יותר מ-2 טריליון דולר עד שנת 2030, בשל הגבלת שעות העבודה בכמה מהאזורים העניים ביותר בעולם, כך מזהיר דו"ח חדש של האו"ם המבוסס על שורה של מחקרים.

43 מדינות, במיוחד מדינות באסיה כמו סין, אינדונזיה ומלזיה, יחוו האטה כלכלית בשל החום, לדברי טורד קיילסטרום, מנהל בקרן הבריאות והסביבה הבינלאומית בניו זילנד. כתוצאה מכך, התמ"ג של סין יופחת ב-1% ושל אינדונזיה ב-6% עד 2030.

חקלאים בשדה אורז באינדונזיה   צילום: רויטרס

החום הקיצוני בדרום מזרח אסיה יצמצם את שעות העבודה השנתיות ב-15-20%, והנתון הזה עלול לגדול פי שניים עד שנת 2050 עם החרפת התחממות האקלים, לפי המחקר, שפורסם בכתב העת Journal of Public Health לאסיה-פסיפיק.

המחקר היה אחד מבין שישה מחקרים שפורסמו על ידי אוניברסיטת האו"ם בקואלה לומפור, ואשר פירטו את ההשפעה של התחממות האקלים על בריאות אוכלוסיית העולם. בין 1980 ל-2012, כ-2.1 מיליון אנשים בכל העולם מתו כתוצאה ישירה מכמעט 21 אלף אסונות טבע כמו שיטפונות, מפולות בוץ וחום קיצוני. האסונות האלה גבו מהעולם מחיר של יותר מ-4 טריליון דולר, סכום השווה לתמ"ג של גרמניה.

"כשיש עומס חום, אי אפשר להמשיך באותה אינטנסיביות של עבודה, ואנחנו נראה האטה בקצב העבודה ויותר מנוחה בתעשיות עתירות עבודה", אמר קיילסטרום. "למדינות עשירות יש משאבים פיננסיים להסתגל לשינויי האקלים". ואולם כלכלות הודו וסין צפויות לספוג הפסד של 450 מיליארד דולר בתמ"ג עד שנת 2030, לדברי קיילסטרום. ניתן יהיה להפחית את ההשפעה הזו באמצעות שינוי בשעות העבודה והאופן שבו מפעלים נבנים כדי שצינונם יצריך פחות אנרגיה.

עומס החום יגביל במיוחד משרות בשכר נמוך שמצריכות כישורים נמוכים, כמו חקלאות וייצור, וזה עלול להרחיב את הפערים בין עשירים לעניים. הצורך במיזוג אוויר במשרדים, קניונים ובתים צפוי לזנק עם עליית הטמפרטורות, מה שיגביר את העומס על רשתות החשמל. עיר בסדר גודל של בנגקוק עשויה לדרוש כ-2 ג'יגה וואט של חשמל עבור כל מעלה נוספת, לפי הדו"ח.

יותר מ-190 מדינות הסכימו בפריז בדצמבר לנקוט צעדים לכיוון הגבלת ההתחממות הגלובלית להרבה פחות מ-2 מעלות צלסיוס ביחס לתקופה שלפני המהפכה התעשייתית. כדי שההסכם בפריז ייכנס לתוקף, לפחות 55 מדינות המייצגות 55% מגזי החממה שנפלטים חייבות לאשר את ההסכם עד 2020. בכירים באו"ם צופים כי ההסכם ייכנס לתוקף השנה.

לכתבה בדהמרקרComments