בעשרים שנה: צריכת משאבי הטבע בעולם זינקה ב-40%

נשלח 3 בנוב׳ 2011, 7:51 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 3 בנוב׳ 2011, 7:52 ]

נתונים של האו"ם מצביעים על פגיעה מתמשכת בכדור הארץ והגברת מגמת הצריכה של משאבי הטבע, אך גם על הצלת האוזון והרחבת היקף החקלאות האורגנית

3/11/2011, מאת צפריר רינת

דו"ח שפרסמה השבוע הסוכנות להגנת הסביבה של האו"ם ממחיש את האתגרים הסביבתיים הבוערים שעמם תאלץ האנושות להתמודד בשנים הקרובות. לצורך הכנתו נאספו נתונים על ניצול משאבי הטבע ועל המגמות הסביבתיות העולמיות בשני העשורים האחרונים. מדובר בדו"ח שגובש לקראת ועידה בינלאומית שתדון בנושאים אלה בשנה הבאה בריו דה ז'נרו, לציון עשרים שנה לפסגת כדור הארץ ההיסטורית שנערכה ב-1992 בברזיל.

בין היתר עולה מן הדו"ח כי אנרגיית רוח ושמש היא פחות ממחצית האחוז מאספקת האנרגיה ברחבי העולם, ופחות מאחוז מכלל הקרקעות החקלאיות מעובדות בשיטות אורגניות. צריכת האנרגיה וכמות המשאבים הנחוצים להפקת מוצר נמוכות יותר כיום בשל התייעלות תהליכי הייצור. עם זאת, העלייה בקצב הצריכה והגידול באוכלוסייה הביאו לעלייה בשיעור צריכת המשאבים הטבעיים ב-40% בתוך שני עשורים.

עוד מצביע הדו"ח על גידול במספר ערי הענק בעולם. בשני העשורים האחרונים עברו 11 ערים נוספות בעולם את רף העשרה מיליון תושבים, וכעת מספר ערי הענק הוא 21. על פי נתון זה, יותר ממחצית מאוכלוסיית העולם היא עירונית, לראשונה בהיסטוריה. במקביל, שיעור תושבי הערים בעולם הגרים ב"סלאמס", שכונות עוני ללא נגישות נאותה למים, אמצעי סניטציה ומרחב דיור בטוח, פחת ביותר מעשרה אחוזים. נכון לשנת 2011 חיים בשכונות מסוג זה יותר מ-800 מיליון בני אדם.  

מגמות סביבתיות ב-20 השנה האחרונות

בניתוח עולמי, מגמת הצריכה של משאבי טבע הולכת וגוברת והדבר בא לידי ביטוי גם בשינוי כולל לרעה של הרגלי התזונה המתבססים במידה רבה יותר על מוצרי בשר מעובדים. צריכת הבשר לנפש ברחבי העולם עלתה מ-34 ל-43 קילוגרמים לשנה. מגמה זו הביאה גם לגדילת שוק הבקר בניסיון לענות על הביקוש. גידול בקר בהיקף רחב יותר גרם לנזקים כבדים לסביבה בעקבות הצורך לפנות שטחים טבעיים לטובת גידול המזון עבורם.

בקצב גדילת אוכלוסיית כדור הארץ חלה מגמה של התמתנות, והוא ירד ב-27% בשני העשורים האחרונים. אולם, עדיין מדובר בגידול אבסולוטי של אוכלוסיית העולם בתקופה זו בשיעור של 1.45 מיליארד. בהיבט הסביבתי עולה עוד כי סך השטח שבו נכרתו יערות טבעיים בתקופה שאליה מתייחס הדו"ח שווה בגודלו לשטח ארגנטינה, אחת המדינות הגדולות בדרום אמריקה. כמו כן, שיעור צריכת הפלסטיק בעולם עלה בשיעור של 130%. במחצית מכמות זו נעשה שימוש חד פעמי בלבד. הפלסטיק הפך למקור משמעותי לזיהום וכמויות גדולות של מוצרי פלסטיק יצרו מוקדי אשפה אדירים באוקיינוסים.

ניצול המשאבים הטבעיים וזיהום כדור הארץ מוסיפים להתרחש באופן לא שוויוני. על פי דו"ח האו"ם, 18 ממדינות העולם גורמות כיום לפליטת 80 אחוזים מהגז העיקרי הגורם להתחממות כדור הארץ. דו"ח נוסף של סוכנות הפיתוח של האו"ם שהתפרסם אתמול ועוסק בהשפעות המצב הסביבתי על האוכלוסייה הענייה בעולם מציין כי תושב קטאר, אחת המדינות העשירות בעולם, אחראי במשך עשרה ימים לפליטת כמות גזי חממה שלה אחראי תושב מדינה מתפתחת בשנה שלמה.

בתוך כך, יש בנתונים גם סימנים לשינוי חיובי במצב הסביבתי. ההסכם הבינלאומי להגנה על שכבת האוזון, שנחתם לפני קצת יותר משני עשורים, מנע הרס של שכבה זו החיונית לבריאות האדם ובעלי החיים. החקלאות האורגנית וניצול אנרגיה משמש ורוח עדיין תופסים חלק קטן בייצור חשמל ומזון אך מגמת ההתרחבות שלהם ברורה. נוסף על כך, גדלה החקלאות האורגנית בקצב של 13% מדי שנה.

לכתבה בהארץ

Comments