"הזינוק במחירי המזון עלול לגרור תסיסה חברתית במדינות המתפתחות"

פורסם: 21 באוג׳ 2012, 4:40 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 21 באוג׳ 2012, 4:41 ]

כלכלנית HSBC סבורה כי הבצורת הקשה בארה"ב תביא לאינפלציה כלל עולמית שתורגש במיוחד בשווקים המתעוררים; יוקר המזון בשילוב ההאטה העולמית יגבירו את הלחץ הכלכלי על האזרחים

מאת נדן פלדמן, 21/8/2012

הבצורת הקשה בארה"ב צפויה להביא לעלייה באינפלציה בחודשים הקרובים, בדגש על השווקים המתעוררים, שבהם עלולה להתרחש תסיסה חברתית. כך טוענת קארן וורד, כלכלנית בכירה ב-HSBC, בדו"ח שפירסמה אתמול.

וורד סבורה כי הבצורת, שמקיפה שני שליש משטחי התבואה בארה"ב והביאה לזינוק חד במחירי התירס, הסויה והחיטה, תגרור אחריה אינפלציה ברחבי העולם. העיתוי לעליות מחירים בעייתי במיוחד בעת הזאת עבור הצרכנים, כאשר שוקי העבודה נאלצים להתגמש בשל ההאטה העולמית, ועובדים רבים אינם יכולים לבקש העלאה במשכורת כדי לפצות על ההתייקרויות.


חיטה
צילום: בלומברג

השווקים המתעוררים צפויים לסבול מאינפלציה חדה יותר, משום שצריכת המזון במדינות אלה מהווה חלק גדול יותר מסל הצריכה הכולל בהשוואה למדינות המפותחות. וורד מציינת כי אמריקה הלטינית רגישה יותר לזעזועים באינפלציה מאשר אסיה, משום שמחירי האורז, המהווה מרכיב עיקרי בתפריט היומי של קרוב ל-3 מיליארד אסייתים, שמרו על יציבות.

וורד מזהירה מפני מצב בו ממשלות ינקטו צעדים מתוך פאניקה וירכשו כמויות גדולות של תירס וחיטה לשם אגירה. מצב זה, לדבריה, יגרום להעלאה נוספת במחירים ויגביר עוד יותר את הלחץ הכלכלי על האזרחים, וכתוצאה מכך המצב עלול להקצין עד כדי תסיסה חברתית של ההמונים במדינות המתפתחות. ארה"ב, מציינת וורד, כבר הודיעה על תוכנית בהיקף של 170 מיליון דולר ליצור "בנק בשר" לטובת סיוע פדרלי בתזונה.

הבצורת בארה"ב בחודשים האחרונים הביאה לעלייה של 25% במחירי התירס מתחילת השנה. מחיר החיטה קפץ ב-32% ומחיר פולי הסויה זינק ב-42% - העלייה הגבוהה ביותר מבין הגידולים השונים. אתמול עלו מחירי פולי הסויה בעוד 1.1% לשיא של 17.01 דולר לבושל (שווה ערך ל-35 ליטר או שמונה גלונים), שיא של כל הזמנים. ארה"ב היא מגדלת פולי הסויה הגדולה בעולם כיום, ו-36% מהגידולים מיועדים לייצוא.

החקלאים בארה"ב, שכבר ספגו פגיעה קשה בעקבות הבצורת, צפויים להניב גם החודש גידולים קטנים מכפי שהממשלה צפתה. בחמש שנות הבצורת שחלו מאז 1970, האיכרים קצרו בממוצע 85.4% מהגידולים שניטעו, לפי נתונים רשמיים של ממשלת ארה"ב.

לכתבה בדהמרקר
Comments