סילוק נציגי הציבור מוועדות התכנון

פורסם: 17 במאי 2014, 3:37 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 31 במאי 2014, 3:26 ]
13/05/2014

משתיקים כל אחד ואחת מאיתנו
משרד הפנים החליט ביום ג' (13/5/14) לבטל את חברותו הקבועה של נציג ארגוני הסביבה במוסדות התכנון.
משמעות ההחלטה היא סתימת פיות הציבור, פגיעה אנושה בבריאות הציבור ובעתיד הטבע והסביבה והיא מהווה סכנה ליחסי הון – שלטון במיטבו, שיגרמו לכולם להתגעגע להולילנד...

אנשי אגף שימור טבע וסביבה בחברה להגנת הטבע אמרו בעקבות ההחלטה: "מהלך זה יפגע באיכות החיים של כולנו: בדיור, בתחבורה, באנרגיה, בחקלאות, ביערות, בשטחים הפתוחים ובשמורות טבע, במים ובתחומים נוספים, וזאת מבלי שהתקיים בנושא כל דיון פומבי ובניגוד גמור להלך הרוח הציבורי בעקבות מחאת קיץ 2011".
כעת אנו בוחנים את ההחלטה ונמשיך להיאבק בה בכל אמצעי העומד לרשותנו – ציבורי, משפטי, באיחוד כוחות עם ארגוני סביבה נוספים.

בתאריך 11/5, הודיע משרד הפנים על כוונתו להוציא את נציגי הציבור מוועדות התכנון והבנייה לצורך זירוז הליכים.
בתגובה, השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, כינס לדיון חירום בירושלים נציגים של ארגוני הסביבה.
לאחר הדיון, פנתה החברה להגנת הטבע לשר הפנים, מר גדעון סער, בבקשה לבטל את המהלך ואף הניעה כ-3300 גולשים לשלוח מכתבי מחאה אישיים לשר. החברה להגנת הטבע מודה לגולשי האתר שהצטרפו באופן מיידי לקריאה לשר הפנים כנד המהלך הרע.
לצערנו זה לא הספיק ומשרד הפנים העביר את ההחלטה המבטלת את חברותם של כל נציגי החברה האזרחית, בכללם נציג ארגוני הסביבה, בוועדת המשנה המרכזית ביותר של המועצה הארצית לתכנון ובנייה (הוולנת"ע). 
מבחינתנו, הסיפור עדיין לא נגמר ובכוונתנו להפוך כל אבן על מנת לשנות את רוע הגזירה. כבר בימים הקרובים המחלקה המשפטית שלנו תחל בהכנת הבג"צ נגד ההחלטה ובמקביל נוביל מאבק ציבורי רחב נגד ההחלטה ועזרתכם תהיה חשובה ביותר גם בהמשך.


החלטת המנהל לסלק את נציגי הסביבה מוועדות המשנה החשובות כוללת את הוצאת נציג ארגוני הסביבה מהוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים, המאפשרת הקמת ישובים חדשים ונחשבת לגוף העבודה המרכזי של המועצה.

מגמה שממשיכה
האינטרסים החברתיים, הסביבתיים והציבוריים אינם זוכים לייצוג כנדרש במוסדות התכנון, ולכן לא רק שאסור לצמצם את נציגות ארגוני הסביבה וגופים נוספים במוסדות התכנון, אלא יש צורך להרחיב את נציגות ארגוני החברה האזרחית, ולאפשר ייצוג של ארגונים נוספים העוסקים בהיבטים חברתיים של תכנון.

הציבור ישלם
מהלך זה יפגע ביכולתו של הציבור בכלל וארגוני הסביבה בפרט להשפיע על הנושאים הכי חשובים לאיכות החיים שלנו, תושבי ישראל: דיור, תחבורה, אנרגיה, חקלאות, יערות, שטחים פתוחים ושמורות טבע, מים, פסולת ועוד.

 


החברה להגנת הטבע נאבקה לביטול המהלך:
3000 גולשים שלחו מכתב מחאה אישי לשר הפנים
⇐ כלכליסט, 13/5: המועצה הארצית הדיחה את נציגי הסביבה מוועדת המשנה המרכזית
⇐Ynet, 13/5, בוטלה חברות נציגי סביבה בוועדות תכנון
⇐ 13/5, דה מרקר, המועצה הארצית לתכנון ובנייה מפחיתה את נציגי הירוקים
מכתב מחאה של המטה לתכנון אחראי 
מכתב מחאה של השדולה הסביבתית- חברתית

 


תמונה:  Saransn, Wikipedia
 

לכתבה באתר החברה להגנת הטבע

תגובת ארגון חיים וסביבה לסילוק נציגי הסביבה מוועדות התכנון

סילוק נציגי ארגוני הסביבה מוועדות התכנון מהווה "סתימת פיות שתחריף את חוסר האמון בין הציבור לשלטון". דווקא ביום בו הסתיים משפט הולילנד פוגעת הממשלה באיזונים ובלמים הציבוריים במערכת התכנון

נאור ירושלמי, מנכ"ל חיים וסביבה – ארגון הגג של ארגוני הסביבה אמר, כי "סילוק נציגי הארגון מוועדות התכנון היא סתימת פיות לקול האזרחי במערכת התכנון, שרק תחריף את חוסר האמון שבין האזרחים למוסדות השלטון".

לדבריו, "שינוי ההרכב של הוועדה לנושאי תכנון עקרוניים (הולנת"ע) הוא השתלטות של גורמי הפיתוח על תהליך התכנון, והמשך דריסת זכות הציבור להשתתף ולהשפיע על תהליכים אלה".

"ההחלטה היום היא שלב מדאיג נוסף במגמה שמקדמת הממשלה להדיר את הציבור מתהליכי התכנון, ולאפשר לגורמי הפיתוח לעשות בו ככל העולה על רוחם, הכוללת גם את הקמת הוד"לים ותכנית הותמ"ל. עצוב שדווקא ביום בו הסתיים משפט הולילנד, פוגעת הממשלה באיזונים והבלמים הציבוריים במערכת התכנון, שהפרשה כה הדגישה את נחיצותם".

יש לציין, כי נציג של ארגון הגג של ארגוני הסביבה מכהן במועצה הארצית קרוב ל-40 שנה, ולהשתתפותו בדיונים יש חשיבות גבוהה בייצוג האינטרס הסביבתי והחברתי בתהליכי התכנון. את התיקון לחוק התכנון והבניה שצירף את נציג ארגון הגג למועצה הארצית יזם ח"כ יוסף תמיר ז"ל (הליכוד) בשנת 1975.


כתבות קשורות:
הרחק ומשול: הדרך של משרד הפנים לייעול ופתרון מצוקת הדיור
Comments