29 סיבות לנטיעת עצים

נשלח 22 בפבר׳ 2011, 3:33 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 24 בפבר׳ 2011, 2:26 ]
מאת: שמואל זילבר, תאריך פרסום: 21/2/2011

1.  בזמן הפחתת "אפקט החממה", עצים משמשים כ"מאגרי" פחמן.
  • * אקר אחד של יער חדש ירחיק קרוב ל- 2.5 טונות של פחמן בשנה. עצים יכולים לספוג דו תחמוצת הפחמן בקצב של 13 פאונד.עצים.בשנה. העצים מגיעים לשלב היעיל ביותר שלהם בשלב אחסון הפחמן בערך בגיל 10.
  • * במאמרו בשם "ייעור כדור הארץ מחדש", Worldwatch institute (ארגון חקר הסביבה) מעריך שכדור הארץ שלנו זקוק לפחות ל- 321 מיליון אקרים של עצים שתולים רק כדי לשקם ולשמר את הפרודוקטיביות של האדמה ושל מקורות המים, כדי לעמוד בדרישות התעשייתיות והסקת העצים בעולם השלישי, ומדי שנה בשנה להסיר מהאטמוספרה בערך 780 מיליון טונות של פחמן כאשר העצים צומחים. 780 מיליון הטונות הללו מייצגים את הסרתם של בערך 25% מתוך 2.9 ביליון טונות של פחמן שכיום הולכים לתוך האטמוספרה של כדור הארץ.
  • *שתילת 100 מיליון עצים יכולה להקטין את כמות הפחמן בערך ב- 18 מיליון טונות בשנה ובאותו הזמן, לחסוך לצרכנים האמריקאיים 4 ביליון דולר בכל שנה של תשלומים לשירותים הציבוריים.
  • *לכל טון של עץ חדש שצומח, קרוב ל- 1.5 טונות של פחמן דו חמצני מוסרים מהאוויר ומיוצרים כ- 1.07 טונות של חמצן מעניק חיות. במהלך תוחלת חיים של 50 שנה, עץ אחד יביא לידי ייצור של 30,000$ בחמצן, שווי של 35,000$ של מחזור מים, וינקה זיהום אוויר השווה ל- 60,000$ או סך הכול חיסכון של 125,000$ לכל עץ מבלי לכלול ערכים נוספים אחרים.
2.  מונעים או מצמצמים את סחיפת הקרקע ואת זיהום המים.
3.  מסייעים בטעינת מי התהום מחדש ועמידים בפני זרם המים.
4.  מחיצות של עצים ושיחים הממוקמים בצורה נכונה, מקטינות באופן משמעותי את הזיהום לאורך הרחובות והצמתים הסואנים.
5.  ממסכים נופים מכוערים.
6.  מרככים מתארים גסים של בניינים.
7.  מספקים עצי הסקה לתנורים ולאחים באמצעות ביסוס מטעי אנרגיה של עצי צפצפה בני כלאיים ושל זנים אחרים הצומחים במהירות, והמטופלים על בסיס דרגת ניצול המוצר עבור אספקה מתמשכת של עצי הסקה.
8.  יערות המטופלים כראוי מספקים קרשים, דיקטים ומוצרי עץ אחרים על בסיס של ניצול המוצר.
9.  בהתאם למיקום, לזנים, לגודל, ולתנאים, הצל שמגיע מהעצים יכול להפחית את החשבונות המשולמים לשירותים הציבוריים בור מיזוג האוויר המופעל בבנייני מגורים ובבניינים מסחריים ב- 15-50%. עצים, באמצעות הצל שלהם והפליטה שלהם, מספקים קירור טבעי בשיטה של "טכנולוגיה פשוטה", מה שאומר פחות צורך לבנות סכרים נוספים, תחנות כוח נוספות וגנראטורים גרעיניים נוספים.
10.  שוברי רוחות הנמצאים מסביב לבתים יכולים לשמש כמגנים מפני הרוח והשלג וניתן להפחית את עלויות החימום בעד 30%.
11.  צל מעצים מקרר כבישים ומגרשי חנייה חמים. ערים הינם "איי חום" שהם ב-5-9 מעלות יותר חמים מהאזורים הסובבים אותם. וערים מתפשטות בכל שנה.
12.  עצים ושיחים הנמצאים על מגרש ביתי או מסחרי, הממוקמים ומטופלים כהלכה, יכולים להגדיל באופן משמעותי את ערכי הנכסים.
13.  לימודי מחקר רבים שנערכו במדינות המישורים הגדולים מצאו ששוברי הרוחות אשר מוקמו וטופלו כהלכה, יגדילו באופן משמעותי את תפוקות היבול בהם אין שוברי רוחות, אפילו אחרי שלוקחים בחשבון את המרחב המאוכלס על ידי העצים. שוברי הרוחות יוצרים אקלים חיצוני מקומי יעיל עבור אדמת היבול בכך שהם מקטינים את לחץ הרוח והחום המופעלים על היבול, כאשר באותה עת הם מונעים אובדן של אדמת היבול ומצמצמים את איבודי לחות הקרקע. במהלך החורף, קיימת יותר לחות לשימוש בשלב מאוחר יותר של השנה, לאור העובדה ששוברי הרוחות לוכדים וצוברים שלג, שללא שוברי הגלים, היה מתפוצץ ועובר את אדמת היבול והיה מגיע בסופו של דבר על הכבישים ועל מעברים טופוגרפיים אחרים.
14.  לשוברי הרוחות המצויים במשקים יש ערכים רבים הכוללים את הקטנת תשלום החשבונות לשירותים הציבוריים עבור שירותי הקירור והחימום, מלכוד השלג, הקטנת כמות הרוחות, אסתטיקה ובתים לחיות הבר.
15.  עצים מספקים גם גרעיני פרי (אגוזי מלך, אגוזי פקאן, אגוזים אמריקאיים, פירות (שזיפים, אפרסקים, תפוחים, אגסים), ענבים לריבה ולמקפאים (שיחי ורדים ושיחי ענבים (chockcherry and buffaloberry) וסירופ מייפל.
16.  מחסי עצים למשקים חיים מפחיתים ביעילות את הירידות במשקל במהלך חודשי החורף הקרים ומספקים צל למיתון החום במהלך הקיץ.
17. גדרות שלג חזקות, הממוקמות בצורה אסטרטגית, שומרים את השלג הרחק מהכבישים, ובכך מקטינים באופן משמעותי את עלויות אחזקת הכבישים ושומר על כבישים פתוחים.
18.  עצים מוסיפים יופי וחן לכל סוג של מסגרת ציבורית. הם הופכים את החיים למהנים יותר, שלווים יותר, מרגיעים יותר ומציעים עיזבון עשיר לדורות העתיד.
19.  יערות טרופיים, נוסף על ערכם בתקופת החורף עבור הציפורים הנודדות, מוצרי העץ וכו', הינם בעלי חשיבות רבה מאוד למטרות ריפוי. אחד מתוך 4 מוצרי רוקחות בהם משתמשים בארה"ב מגיע מצמח הנמצא ביער טרופי. אולם, מרבית הצמחים הטרופיים עדיין לא מוינו מבחינה מדעית בכדי לגלות אלו כוחות ריפוי הם עשויים להציע.
20.  בחומרים המצויים בתוך עצים מקומיים בארה"ב, עושים שימוש למטרות רוקחות ולמטרות רפואיות אחרות. הדוגמא הכי טרייה לכך הוא עץ הטקסוס הגדל באוקיינוס השקט, המצוי באזורי החוף של דרום מזרח אלסקה, בקולומביה הבריטית, בוושינגטון, באורגון, ובצפון קרוליינה ובאזורים הפנימיים של דרום איידהו ומונטנה המערבית. ניסויים שנערכו במכון הלאומי לסרטן במשך 10 השנים האחרונות, הראו כי הטקסול, תרופה המופקת מקליפת עץ הטקסוס הגדל באוקיינוס השקט, יעילה בטיפול בסרטן. אחד מהכימאים של המכון קבע לאחרונה כי "מצאנו כי הטקסול הוא המוצר היעיל ביותר בריפוי סרטן השחלות. עד כה, 30% מהמטופלות שלנו נפטרו לחלוטין מהמחלה או נרפאו ממנה."  ה- USDA Forest Service (סוכנות של משרד החקלאות האמריקאי) משתף כיום פעולה עם המכון בכך שהוא עורך רשימת מצאי באזורי המדינות שהוזכרו קודם לכן. תגזירים מאזורים אלו נלקחו בסתיו האחרון, הועברו למספר משתלות של שירותי הייעור (של הסוכנות המשתייכת למשרד החקלאות הממשלתי), ומתחילים כעת לצמוח בתוך החממות שלהם. במכון הארצי לסרטן עורך בדיקות של חומר הצמחים הזה במטרה לקבוע אלו עצי טקסוס מיוחדים ייצרו את כמות הטקסול הגדולה ביותר. לאחר שייעשו הבחירות, מטעים של עצי אלו בעלי תפוקה גדולה, יגודלו למטרת שימוש עתידי במאבק נגד מחלת הסרטן.
21.  עצים נותנים לאנשים מספר רב של הזדמנויות לשעות הפנאי ומספקים בתים לחיות הבר.
22.  עצים הנמצאים לאורך הנהרות, הנחלים והאגמים, מקטינים את טמפרטורות המים על ידי הצל שלהם, מונעים או מקטינים את כלוי וסחופת הגדה ומספקים מקומות מסתור לשיפור הבתים באזורי הדייג.
23.  הם מספקים צבעים מצוינים לנופים בתקופת הסתיו. אחרי שהעלים נושרים על הקרקע ונאספים, הם מספקים כיסוי מצוין לערוגות הפרחים ולגינות כמו גם למקום אימון עבור בני אדם.
24.  מחקרים מצביעים על כך שעצים עוזרים בהפחתת הלחץ במקום העבודה ומאיצים את התאוששותם של מטופלים המאושפזים בבתי חולים.
25.קציני משטרה מאמינים שעצים ושיפור תנאי הנוף יכולים להחדיר בהדרגה את הגאווה הציבורית ולסייע לצנן מצבי רוח שלפעמים מתפרצים במהלך "תקופות הקיץ החמות והארוכות".
26.עצים מסייעים לנו לחוות חיבורים לעיזבון הטבעי שלנו ועם הערכים הרוחניים והתרבותיים העמוקים ביותר שלנו.
27.  עצים הינם בעלי ערך כמנציחים את האנשים האהובים שנפטרו וכדי להנחיל דבר בעל ערך לדורות העתיד.
28.  שבט של אינדיאנים בדרום אמריקה מאמין שעצי היער מחזיקים את השמיים. על פי האגדה, נפילת העצים תזרז את נפילת כדור הארץ.
29.לבסוף, אנשים רבים נהנים לשתול ולטפל בעצים רק מפני שהם אוהבים לראות אותם גדלים וצומחים.          

תודות לכל המעורבים במחקר שחקר את התועלות ואת העלויות שיש לעצים. תודה מיוחדת מגיעה לאלו שתמכו בהשגת אישור לשחזור מאמרים, דפי נתונים ועלונים המתקשרים לתחום הזה: Kathleen Wolf מהמרכז לגננות עירונית באוניברסיטת וושינגטון, Frances Kuo מהמעבדה לחקר הסביבה האנושית באוניברסיטת אילינוי שב- Urbana-Champaign, Nick Hewitt מאוניברסיטת Lancaster, Kim Coder מאוניברסיטת ג'ורג'יה, David Nowak מתחנת המחקר הצפון מזרחית לשירותי יערנות USDA והחברה הבינלאומית לעיבוד וטיפוח עצים ושיחים.

לפוסט של שמואל זילבר בקפה דה מרקר


כתבות קשורות:
אוספים  עצים - תמונות של עצים ברחבי ישראל

אל תעקור נטוע: תושבי חולון יוצאים לקרב למען שדרת ברושים

איך מצילים עץ?

נעים להכיר: עצי הערים

ארבע סיבות לשתול עץ

הכירו את הריינג'ר הישראלי - הוא לא ייתן לאף אחד לכרות עץ בשביל קניון או מגדל

תמה שנת המגוון הביולוגי של האו"ם – 2011 היא "שנת היערות"

סיירת אילן: מתנדבים למען העצים בערים

התחממות כדור הארץ תפגע בעצים המפיצים זרעיהם

מנכ"ל רשות הטבע, אלי אמיתי: הקמפיין לשיקום הכרמל - מטעה

משמרים את צמחי הבר בשנת מגוון המינים

השריפה הגדולה בתולדות ישראל

השפעת שריפת היער בכרמל על ההתחממות הגלובלית ומה אנחנו יכולים וצריכים לעשות

Comments