נורית, פרג או כלנית?

נשלח 17 באפר׳ 2011, 5:42 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 17 באפר׳ 2011, 5:56 ]
אל תתנו לצבע לבלבל אתכם - הפריחה האביבית והאדומה שמתרחשת כעת, היא של נורית אסיה ופרג אגסני, שהחליפו את הכלניות שסיימו כבר לפרוח. צמחים בסביבה
ד"ר אורי פרגמן ספיר, 15/4/2011 

אפשר לחלק את האביב לשני חלקים. בראשון פורחות הרקפות והכלניות, אותם הכרנו בכתבות קודמות בסדרה. כעת מגיע החלק השני, בו פורחים הנוריות והפרגים - פרחים יפים במיוחד אותם נכיר הפעם. בנוסף נכיר פרח כחול ויפה בשם עדעד.  

צמחים שכל אחד צריך להכיר - לכל הכתבות בסדרה

כלנית מצויה

סוף החורף הוא זמנה של הכלנית המצויה - פרח שצובע בימים אלה שטחים פתוחים לאורכה של ישראל במרבדים מרהיבים. מפריחת הכלניות אפשר ליהנות כעת במנחת מגידו בכביש הסרגל, במורדות במעל לכנרת, בשמורת איריס הביצות ליד מושב חיספין בגולן, באזור בית שמש, ליד מושב שוקדה ובשמורת פורה.

בשפות אירופאיות שונות נקראת הכלנית פרח הרוח או בת הרוח, כי הוא פורח בעיצומו של חורף, כאשר נושבות רוחות עזות. יש סבורים שהוא נקרא על שם הנימפה אנמון. שמה העברי של הכלנית ניתן לה ככל הנראה על שום "הפרח המתהדר ככלה" ובעקבות השם התלמודי כלוניתא, שכנראה מתייחס לפרג.

במקורות אפשר למצוא אותה אצל הרמב"ם, שכותב כי הביטוי "שושנת המלך" שבתלמוד (כלאיים פ"ה, מ"ח) מתייחס לכלנית. השם "כלניות" הוענק גם לחיילי הדיווזיה המוטסת הבריטית השישית שהוצבה בארץ ישראל בספטמבר 1945, בשל הכומתות האדומות שחבשו חיילי דיוויזיה זו כצנחנים.

משפחה: נוריתיים.

צורת חיים: צמח פקעת, עשבוני רב-שנתי (גיאופיט).

עלים: העלה אינו יוצא מגבעול, אלא ישר מהקרקע. הוא גזור ודומה לעלה פטרוזיליה המחולק לשלוש אונות עיקריות.

כלניות
סקס אלים על העלים / ד"ר רחלי עינב, טבע הדברים
הכלניות המקשטות כעת את הנוף בפריחתן, מתרבות בעיקר בזכות החיפושיות, אך התוצאה קורעת לב - עליהן פגועים ושרוטים, ובמקרים קיצוניים הפרח נאכל לגמרי. תמנותיהן מתעדות את צעקתן
לכתבה המלאה

פרחים: הפריחה מתחילה בינואר, מגיעה לשיאה בפברואר וממשיכה במרס ואף באפריל. כל עמוד פריחה נושא פרח יחיד בצורת קערה או צלחת, שקוטרו 9-5 ס"מ. מספר עלי הכותרת נע בין 4 ל-13 ומכיל בדרך כלל 6. עלה הכותרת שעיר מבחוץ וצבעו מגוון - אדום, סגול, ורוד בהיר, ורוד מגנטה או לבן. מרכז הפרח מלא בגוש שחור של אבקנים ועליים. מתחת לפרח יש צבר עלים גזורים המתרחקים ממנו ככל שהוא מתבגר. 

תפוצה בארץ: הכלנית נפוצה מצפון הארץ ועד הר הנגב, במגוון בתי גידול.  

שימושים: הכלנית תורבתה כצמח נוי. את הפקעות שותלים בגנים בסתיו והצמח פורח בתנאי נוי כחודשיים. בקיץ הוא נכנס לתרדמה אך בסתיו שלאחר מכן הטא חוזר ללבלב. הכלנית נחשבת להשקעה טובה בגינון: לא רק שהצמח פורח כל שנה - הוא גם זורע את עצמו ומייצר דור חדש. 

נורית אסיה

הנורית היא אחד מהפרחים האדומים היפים של ארצנו. יחד עם הפרג, היא מחליפה כעת את הכלניות, שסיימו כבר לפרוח. גלי הפריחה האדומים בארץ - קודם הכלניות ולאחר מכן הנוריות והפרגים, קשורים בחיפושיות מיוחדות שמאביקות את הפרחים ושרואות את הצבע האדום, בניגוד לדבורים שאינן רואות צבע זה.

משפחה: נוריתיים.

צורת חיים: צמח עשבוני רב-שנתי בעל ציצת שורשים מעובים.

צמחים בסביבה:
כלנית, תמר וזית בנוף המקומי / ד"ר אורי פרגמן ספיר
הכלנית בדיוק צובעת את השטחים הפתוחים במרבדים מרהיבים, התמר נהנה מעשרות אזכורים במקורות ומתפקיד מרכזי במסורת, ועל סגולותיו הבריאותיות של הזית כמעט שאין צורך להרחיב. ירוק כחול-לבן - פרק נוסף בסדרה
לכתבה המלאה

עלים: העלים התחתונים מחולקים בדרך כלל לשלוש אונות גדולות וברורות. העלים העליונים קטנים יותר וגזורים לאונות רבות ודקות. 

פרחים: בטבע יש לנורית פרח דמוי קערה בצבע אדום, שקוטרו 6-4 ס"מ ושנישא יחיד בקצה הגבעול מעל העלים. במרכז הפרח ממוקמים בגוש צפוף אבקנים שחורים. מתחת לפרח וצמוד אליו יש גביע ירקרק בן חמישה עלים - בניגוד לכלנית שמספר עלי הכותרת שלה נע בין 4 ל-13 ומכיל בדרך כלל 6, וכן לפרג - שמכיל 4 עלי כותרת. לנורית המתורבתת יש הרבה מאד עלי כותרת וגוונים שונים. הפריחה מתרחשת בחודשי מרס-אפריל. 

תפוצה בארץ: מצפון הארץ ועד להר הנגב.

שימושים: צמח נוי חשוב בחנויות הפרחים ובגינה.

פרג אגסני

הפרח השני הוא הפרג האגסני, שנקרא כך בגלל שהפרי שלו נראה כמו אגס הפוך. בניגוד לכלנית ולנורית, הפרג הוא צמח חד-שנתי. הפרג מופיע במשנה בלשון רבים: "האורז והפרגין והשומשמין" (שביעית).

משפחה: פרגיים. 

צורת חיים: צמח חד-שנתי. 

עלים: עלה גזור, מחולק לאונות צרות ומחודדות. 

פרחים: ניצן הפרח נוטה מטה, עטוף ב-2 עלי גביע ירוקים הנושרים כשהפרח נפתח. לפרח יש 4 עלי הכותרת אדומים ומקומטים, ולעיתים קרבות הם בעלי כתם שחור בבסיס. במרכז הפרח יש אבקנים רבים ושחורים. הפריחה מתרחשת בחודשים אפריל-מאי. מהפרח מתפתח פרי שנראה כמו אגס הפוך וקשיח. לפרי יש פתחים בחלק העליון, ממש כמו מלחיה, כך שהזרעים נפוצים אט אט ולא בבת אחת. 

תפוצה בארץ: נפוץ מאד בכל הארץ. 

שימושים: הפרג התרבותי משמש למאכל - את זרעיו אנו אוכלים בעוגות ולהפקת סמים אזורים, בשל כך יש איסור על גידולו בארץ, למרות שפרחיו גדולים ומפוארים. 

עדעד כחול

הפרח האחרון הפעם הוא העדעד, שמוכר לרובנו מחנויות הפרחים, שם אוהבים אותו כי הוא מחזיק מעמד זמן רב, ובשפה מקצועית - יש לו חיי מדף ארוכים. הפרח בעל תפרחות כחולות קרומיות ויבשות, המורכבות בעיקר מגביעים כחולים יבשים.

משפחה: עופריתיים.

צורת חיים: צמח עשבוני רב-שנתי היוצר גושי צמחים גדולים. גובהו 40-25 ס"מ.

עלים: עלה מוארך ומפורץ. עלי הבסוס של הצמח מאורגנים במעגל, שנקרא שושנת עלים בשפה המקצועית. ממרכזה יוצאים גבעולי הפריחה.

פרחים: הפרח לבן וצנוע, בעל חמישה עלי כותרת ועטוף בגביע כחול וקרומי. הפרחים ערוכים בשיבולים בקצות גבעולי פריחה מסועפים. הפריחה מגיעה לשיאה בחודשים אפריל-מאי, אולם היא נמשכת לעומק הקיץ בעוצמה פחותה.

תפוצה בארץ: צמח בר מוגן של חופי הים התיכון. הצמח גם נפוץ כצמח נוי בחנויות הפרחים ובגינות.

שימושים: צמח נוי לגינה ולסידורי פרחים, שניתן לייבשו ולהשתמש בו לנצח (פרח אלמוות). אולם זכרו - מדובר בצבע מוגן ואסור לקטוף אותו בטבע.

הכותב הוא המדען הראשי של הגן הבוטני האוניברסיטאי בגבעת רם ירושלים

לכתבה באתר ynet

Comments