שביל ישראל ברשימת 20 השבילים הטובים בעולם

פורסם: 12 באוג׳ 2012, 14:06 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 15 באוג׳ 2012, 8:05 ]
9/8/2012, החברה להגנת הטבע

רבים מאתנו נסעו בעקבות טרקים ונופים ייחודיים בדרום אמריקה, מרכז אמריקה, במזרח או באירופה, אבל גם רבים מאתנו עדיין לא גילו את הטרק שנמצא כאן בארץ הקטנה-גדולה שלנו: "שביל ישראל". עכשיו הנשיונל-ג'אוגרפיק מצאו דרך נהדרת לספר על השביל הנהדר הזה ובחרו בו כאחד מעשרים הטרקים הטובים בעולם!


בשבוע האחרון התפרסמה בנשיונל-ג'יאוגרפיק רשימת "20 המסלולים הטובים ביותר בעולם: שבילים אפיים" (World's best hikes: Epic trails) ואנו גאים לספר לכם כי שביל ישראל נבחר לככב ברשימה המדהימה.

בנשיונל ג'יאוגרפיק הדגישו כי הרשימה הפעם הורכבה ממקומות שיש בהם יותר ממסלול יפה. צוות הבוחרים חיפש מסלולים אשר טומנים בחובם היסטוריה ותרבות, מסלולים שניתן לצלול בעזרתם להרפתקה של טיול המספר סיפור עשיר על האזור.
וכך כתבו על הבחירה בשביל ישראל: "בעוברו דרך מדבר נרחב ומשם מתפתל לתוך קיבוצים, שביל ישראל מתעמק בנופים מקראיים כמו גם בנופי היום-יום של החיים הישראלים המודרניים. אבל מעבר להיסטוריה הכבירה, השביל מחבר למשהו שבד"כ מסתתר מאחורי הכותרות – היופי הנשגב הקיים בפראיות של המזרח התיכון".
"החלק הדרומי של השביל חוצה את המדבר הצחיח והמדהים, המיושב בחלקו עדיין ע"י בדואים, ומלא ביעלים נובים בעלי קרניים ארוכות ומעוגלות ובפרחי בר הפורחים באביב."
"השביל אף עובר במקורות מים רבים. החל מ - 200 מטר מתחת לפני הים בכנרת, עובר בנהר הירדן ומגיע גם לרצועת החוף מצפון לתל-אביב. גם הנקודה הדרומית ביותר בשביל המסתיימת בעיר הקיט אילת, זוכה למקור מים בדמות ים סוף".
הר תבור
הר תבור.

"כמובן שהשביל לוקח את המטיילים לנקודות בעלות היסטוריה עשירה וחשיבות בעולם היהודי והנוצרי. בתוך אלו נכלל הר תבור, על פסגתו בת ה-560 מטרים, היכן שברק בן-אבינועם ודבורה הביסו את סיסרא והכנענים (ספר שופטים). השביל עובר גם בהרי הכרמל המקודשים לשלוש הדתות ואף במקדש הבהאי".
"אתרים מודרניים נוספים הנראים בדרך, כמו למשל מצודת כ"ח בצפון הארץ, זיכרון ל- 28 (כ"ח) החיילים שנהרגו בניסיונות כיבוש המצודה במלחמת העצמאות, מספרים את הסכסוך הישראלי-פלסטיני הנמשך עד לימינו. עם זאת, הטרק בשביל ישראל הינו בטוח ורחוק מאוד מכל גילוי של עוינות. האמת, שהתענוג האמיתי בשביל הוא המפגש עם המטיילים הישראלים, הבילוי הקצר בקיבוצים, שם התושבים מקבלים בחמימות את המטיילים ומארחים אותם בביתם. בהחלט ניתן לומר שעל השביל, תגלו רק שלום וחברות".

לחצו כאן לכתבה ולרשימה המלאה כפי שפורסמה באתר נשיונל-ג'יאוגרפיק

שביל ישראל נחנך על-ידי החברה להגנת הטבע בשנת 1995. בתחילת שנות ה-80, אורי דביר ז"ל, לשעבר יו"ר הוועדה לשבילי ישראל של החברה להגנת הטבע, החל לפעול על מנת להוציא לפועל את רעיון שביל ישראל, ולאחר מכן החלו בעבודות תכנון התוואי וסימונו. כך נולד שביל ישראל - 940 ק"מ של הרים, יערות, ערים, כפרים, נחלים ומעיינות וחוויה בלתי נשכחת של פסיפס ישראלי מרהיב עין. אף ששטחה של ישראל קטן יחסית, היא התברכה בערכי טבע ונוף רבים ובמגוון ביולוגי עשיר.
לאחר חניכתו של השביל, טיילו בו כבר עשרות אלפי מטיילים, חלקם מטיילים בו ברציפות במשך כחודשיים וחלקם מטיילים במקטעים שלו.


"דרך מנצחת" - קראו כאן את הכתבה בנושא שפורסמה במעריב וכוללת גם 5 טיפים שלנו למסלולים לאורך השביל שאסור לכם לפספס!

 

כתבות קשורות:
Comments