תפריט העטלפים מסייע לשמירה על הטבע

פורסם: 28 באפר׳ 2011, 3:19 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 28 בספט׳ 2011, 3:01 ]

ההבנה על תזונת עטלפים מסוג מסוים יכולה לסייע לחוקרים למצוא דרכים לשמירה על הטבע בבתי הגידול שלהם

27/04/2011 קסי ריין - אפוק טיימס
 
עטלף
עטלף פירות קטן – צילום: /technorati.com
טכנולוגיה מוליקולרית חדשה סייעה לחוקרים לפענח מה הם הרגלי התזונה של עטלפים למרות העובדה שיונקים אלו אוכלים בלילה תוך כדי מעופם. המחקר התפרסם בכתב העת "אקולוגיה מוליקולרית" מה-3 למרץ .

החוקרת המובילה של המחקר, ד"ר אליזבט קלייר, מאוניברסיטת בריסטול באנגליה, טוענת, בהודעה לעיתונות, שההבנה כיצד העטלפים החומים הקטנים, מואיטיס לוצ'יפוגוס מתקיימים במסגרת המערכת האקולוגית שלהם חשובה לשימור הטבע.

חוקרים את שרשרת המזון של העטלף הטורף

כרגע המין הצפון האמריקאי הזה מאוים על ידי מחלה פטרייתית המוכרת כ-"תסמונת האף הלבן". החוקרים בנו דגם כדי להבין את הגורמים בצורה של חיים או דוממים במערכת האקולוגית של העטלף כשעשו שימוש בשרשרת המזון של הטורף הטוב ביותר שקיים בטבע.

קלייר וצוותה חקרו מושבות של עטלפים קטנים וחומים החיים באזורים כפריים והשוו אותם לאלו החיים באזורי יערות ושמורות טבע בקנדה.

גללים של עטלפים נאספו מכל ענף או מוט במשך חודשים רבים. דוגמאות DNA נלקחו מהחומר כדי לאתר את סעודת העטלפים. כך יצרו ספריית "ברקוד DNA " לכל מין של טרף והגיעו ל-61 מינים של חרקים ו-5 מינים של ארכנידים ( חרקים בעלי שמונה מפרוקי רגליים כמו אצל העכביש).

לדברי קלייר בהודעה לעיתונות ,"הטכנולוגיה הזאת היא חדשה, זה נותן לנו תובנה חדשה על התנהגות העטלפים. במקום הידע שהם אוכלים עש או זבוב, אנחנו יודעים כעת בדיוק איזה מין של חרק זה היה וזה נותן לנו מידע חשוב על בית הגידול שלהם".

מעדיפים חרקי מים

המדענים מצאו שהעטלפים ניזונים לרוב מחרקי מים, במיוחד מזבובים. על ידי זה שמזהים את המינים השונים של הטרף הם הראו שמושבות שונות של עטלפים ביקרו מקורות מים שונים: בריכות, נחלים, נהרות בהתאם לסביבה הקרובה.

"חלק מהחרקים הנאכלים באים מבית גידול מאוד מסוים ויש להם סיבולת למזהם מסוים. "המדדים הסביבתיים" הללו מאפשרים לנו לשחזר במדויק מהם הרגלי התזונה שלהם" אומרת קלייר. "זאת דרך לגמרי לא פולשנית לעקוב אחרי התנהגותם. זה נראה קצת לחפש בפח אשפה של מישהו כדי לבדוק את הרגלי הצריכה שלו" מוסיפה קלייר.

לפי המחקר לעטלפים אשר נוברים באזורי חקלאות תזונה פחות עשירה מאלו החיים בשמורת טבע.

"זה מרמז על כך שאפילו לפרויקטים שימור הטבע הקטנים יש השפעה לאורך שרשרת המזון כולה", לפי טענת קלייר שמספרת על האתר הנחקר: " לאתר הזה חלקת יער קטנה, בריכה קטנה וצוות מסור של עובדי שמורת הטבע. כל המרכיבים האלה יצרו ביחד סביבה טובה עבור החרקים ועבור העטלפים שניזונים מהם".

לכתבה באפוק טיימס


כתבות קשורות:

עטלפי החרקים חוסכים מיליארדים למשק בארה"ב

תל אביב: הדברת יתושים באמצעות עטלפים במקום שימוש בחומרי הדברה כימיים

המדבירים החדשים בתל אביב: עטלפים

גירסה מקוונת של "הספר האדום" - מינים בסכנת הכחדה

Comments