ניצחון לירוקים: המינהל יבטל תוכנית לכפר נופש בחוף בצת

נשלח 30 באוק׳ 2011, 9:57 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 30 באוק׳ 2011, 9:58 ]

הירוקים זעמו על התוכנית, השר ארדן נרתם למאבק, אוהל מחאה הוקם על החוף, ומינהל מקרקעי ישראל החליט להשיב את הקרקע מהיזמים שזכו במכרז

צפריר רינת, 26/10/2011
 
מינהל מקרקעי ישראל החליט היום (רביעי) לבטל את התוכנית להקים מתחם גדול של כפרי נופש בחוף בצת שבצפון הארץ. ראש המינהל, בנצי ליברמן, הודיע, בהנחיית השרים להגנת הסביבה והשיכון, שבכוונת המינהל להשיב אליו את הקרקע שיועדה לבניית המתחם. המהלך כפוף להסכמת היזמים שזכו במכרז לבנייה, והמינהל יציע להם לקבל פיצוי על השבת הקרקע למדינה.

המכרז להקמת מתחם כפרי נופש - אגם מלאכותי ומרכז מסחרי בהיקף של 200 דונם - בחוף בצת, נסגר לפני ארבע שנים וזכו בו היזמים ציוני הרצל וחברת מאקפל תעשיות. למרות שלא נפלו פגמים באופן ניהול המכרז, היזמים לא החלו בבנייה ואף ניהלו מגעים עם המינהל כדי למצוא דרך שלא לממש את הפרויקט.

הארגונים הסביבתיים טענו שהקמת כפרי הנופש תגרום נזק כבד לנוף, לחוף הטבעי ולאופי הציבורי של החוף. זאת על אף שכפרי הנופש אינם צמודים לקו המים. בשבועות האחרונים אף הוקם מאהל מחאה בחוף נגד התוכנית.

לאחרונה החלו מהלכים למציאת פשרה, שאותם הוביל השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, שניהל מגעים בעניין עם ראש המינהל הקודם ירון ביבי ועם שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס - האחראי על מינהל מקרקעי ישראל. המתווה שהוצע היה להודיע שתוכנית הבנייה בחוף תיבחן מחדש במוסדות התכנון, ובמקביל יקבלו היזמים פיצוי על הכסף שהשקיעו עד עתה בזכייה במכרז ובקידום התוכנית.

ראש המינהל הנוכחי בנצי ליברמן החליט להמשיך בפעילות בכיוון זה, ושלשום התקיימה על פי הנחייתו פגישה בין היועץ המשפטי של המינהל, עורך הדין יעקב קוינט, לבין נציגי היזמים. בפגישה דנו בדרכים להשבת הקרקע למינהל והושגו הסכמות על מתווה הפשרה.

בסיכום הפגישה נקבע שמינהל מקרקעי ישראל ייתן פיצוי כספי ליזמים בעד ויתור על הקרקע והזכות לבנות במקום כפרי נופש. המינהל יזמין שמאי ממשלתי שייקבע את שווי הקרקע, ועל סמך הערכתו ייקבע גובה הפיצוי. במידה והם יסכימו לקבלו, ניתן יהיה להביא לביטול התוכנית.

ממינהל מקרקעי ישראל נמסר אתמול שליברמן החליט לפעול בעניין כפר הנופש בגלל רגישותו הנופית וייחודו של חוף בצת. זאת, על אף שהמכרז פורסם כדין, תוך הסתמכות על תוכנית שאושרה במוסדות התכנון, בטרם אושר חוק שמירת הסביבה החופית, המטיל מגבלות על בנייה בחופים. לפני כשנה החליטה הממשלה לבטל תוכנית להקמת כפר נופש בחוף פלמחים, ולאחרונה גם הודיע המינהל שככל הנראה בכוונתו לבטל גם תוכנית להקמת כפר נופש בצמוד לחוף ניצנים.

השר לאיכות הסביבה גלעד ארדן אמר היום בתגובה: "זה יום משמח כיוון שהמאבק הארוך שהובלתי מסתיים בהצלחה. היום הוכח שהצלת חוף פלמחים לא היתה מקרה בודד, אלא מדובר במהפכה מחשבתית שגורמי הממשלה בישראל עוברים, ואני מאוד גאה על כך. אני מקווה שראש המינהל יתקן טעויות נוספות של המינהל, שגורמות לפגיעה בטבע, ובהן שיווק חולות סמר בערבה לכרייה, ופיתוח מוגזם של חופי הכינרת".

מהחברה להגנת הטבע נמסר בתגובה:"אנחנו מברכים את ליברמן על כך שהקשיב לרחשי לב הציבור והעדיף את טובתו על פני טובת היזמים. אנחנו מקווים שהוא יקשיב גם למחאה הנרחבת נגד הכוונה לכרות את חולות סמר בערבה ויביא לביטול תוכנית זו".

מנכ"ל עמותת אדם, טבע ודין, עורך הדין עמית ברכה אמר בתגובה להחלטת המינהל: "יש לברך את מינהל מקרקעי ישראל על החלטה ראשונית, היסטורית ואמיצה. יש לקוות שהחלטה זו מבשרת שינוי מגמה בהתנהלות של המנהל לכיוון של שמירה על החופים והשטחים הפתוחים בישראל".

לכתבה בהארץ


כתבות קשורות:

עוד לא מאוחר להציל את נחל בצת

ארדן ימליץ לממשלה לבטל הבנייה בחוף בצת

חוף פלמחים ניצל, אבל מה עם החופים האחרים?

ראש בראש: עכבישים מול טרקטורים בחולות סמר

איך הפסידו עכביש שממית וגרביל, לגלעד שליט

 
Comments