נציבות שירות המדינה: "בינת שוורץ פעלה בניגוד להסדר ניגוד העניינים שלה בשלושה מקרים"

פורסם: 19 ביולי 2016, 13:27 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 19 ביולי 2016, 13:28 ]

שמונה חודשים לאחר שבדיקה משמעתית שערכה נציבות שירות המדינה נגד מנהלת מינהל התכנון הסתיימה ללא ממצאים, בדיקה חוזרת שבוצעה בהוראת פרקליט המדינה מצאה פגמים לכאורה בהתנהלותה ■ מינהל התכנון: "שוורץ תמשיך לפעול באופן מקצועי, תוך קידום האינטרס הציבורי"

נמרוד בוסו, 18/7/2016

נציבות שירות המדינה חוזרת בה מתוצאות הבדיקה שפירסמה לפני שמונה חודשים, מהן עלה כי אין לפתוח הליכים משמעתיים נגד מנהלת מינהל התכנון, בינת שוורץ. זאת, לאחר בדיקה מחודשת שביצעה הנציבות בחודשיים האחרונים, בהוראת פרקליט המדינה, שי ניצן. בבדיקה נמצא כי יש מקום לכך שמנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, ישקול לנקוט הליך משמעתי מול שוורץ, בעקבות פגמים לכאורה שנמצאו בהתנהלותה בשלושה מקרים ביחס להסדר העניינים שעליו היא חתומה.

את המידע החדש חשפה המדינה בתשובה לבג"ץ, במסגרת עתירה שמנהלת נגדה עמותת אדם טבע ודין, הדורשת כי כהונת שוורץ תופסק לאלתר בשל ניגודי העניינים הרבים שבהם היא מצויה — בשל העובדה שבן זוגה, דודי רוסו, הוא הבעלים והמנהל של חברת קידום פרויקטי נדל"ן גדולה במרחב הכפרי. את העתירה הגישה העמותה בשל כמה החלטות שבהם היתה מעורבת שוורץ, על אף שלטענת העמותה היה עליה להימנע מלקחת בהן חלק בשל ההשלכות על לקוחותיו של בן זוגה.


בינת שוורץ, מנהלת מינהל התכנון.   צילום:
מוטי מילרוד

בנובמבר 2015 סיימה הנציבות הליך בדיקה ראשון נגד שוורץ, שבסיומו מצאה סגנית הממונה על המשמעת בנציבות, אילה הוניגמן, כי לא נמצאו ממצאים לפעולות בניגוד עניינים של שוורץ, וכי אין לנקוט נגדה הליכים כלשהם. זאת, למעט מקרה בודד שבו שוורץ "התרשלה בבדיקת רשימת לקוחותיו של בן זוגה", ולכן הומלץ לשקול מתן הערה.

ואולם בסוף מאי הפתיעה המדינה כאשר במסגרת ההליך המשפטי נגד שוורץ, הודיעה לבית המשפט כי בהוראת פרקליט המדינה הוחלט על פתיחת הבדיקה מחדש. כעת, עם סיומה של הבדיקה המחודשת, מתברר כי יש ממצאים שלפיהם שוורץ פעלה בניגוד עניינים לכאורה בשלושה מקרים.

על פי תשובת המדינה, בשבוע שעבר התקיימה ישיבה בראשות ניצן בממצאי הבדיקה המשמעתית, שבמהלכה הגיעו הוא ואנשי הנציבות למסקנה כי "יש מקום לכך שמנכ"ל האוצר ישקול לנקוט נגד שוורץ הליך משמעתי, בעקבות פגמים לכאורה שנפלו בהתנהלותה ביחס להסדר ניגוד העניינים, במהלך טיפולה בשלושה מקרים". התשובה אינה מפרטת באילו מקרים מדובר. פניית TheMarker לנציבות באשר לנסיבות כי תוצאות הבדיקה הנוכחית כה שונות מתוצאותיה של הבדיקה הקודמת — נותרו ללא מענה.

"שיקול המשך כהונתה - לא פחות ממדהים"

כיום לא רק שאין בכוונת שר האוצר, משה כחלון, לקטוע את כהונתה של שוורץ, כפי שדורשת אדם טבע ודין בעתירתה, אלא שבאחרונה אף החליט על הארכת תקופת כהונתה, שאמורה היתה להגיע לקצה בסוף החודש, בשנה נוספת, וזו תגיע לקיצה בסוף יולי 2017.

בדיון האחרון שנערך בנושא בבג"ץ תהו שופטי העליון, חנן מלצר ואורי שהם, אם ניתן להגיע לפשרה שלפיה לא תיקטע כהונתה של שוורץ, כפי שדורשת העותרת - אך גם לא תוארך. בתשובת המדינה לבית המשפט אין כל התייחסות להצעה זו.

מעמותת אדם טבע ודין נמסר: "פרקליט המדינה מצא שמי שאחראית על כל התכנון של מדינת ישראל נגועה בשלושה מקרים של חשד לניגוד עניינים. העובדה הזאת צריכה להרעיד את אמות הסיפים של כל מי ששלטון החוק ועתידה הפיזי של מדינת ישראל עומדים לנגד עיניו.

"עמדת הפרקליטות בצירוף המלצת שופטי בג"ץ לשקול את המשך כהונתה של שוורץ היא לא פחות ממדהימה, ויחד עם זאת, שוורץ ממשיכה לעמוד בראש מינהל התכנון, ולקבל החלטות דרמטיות ובלתי־הפיכות, הנוגעות לחיים בישראל".

ממינהל התכנון נמסר: "פרקליט המדינה החליט שאין מקום להגיש תביעה משמעתית בעניינה של מנהלת מינהל התכנון, והמליץ כי מנכ"ל משרד האוצר יחליט אם נדרש טיפול כלשהו. המאמצים הבלתי־נלאים של אדם טבע ודין לפגוע בשמה הטוב של מנהלת מנהל התכנון שוב לא נשאו פרי, והיא תמשיך לפעול באופן מקצועי, תוך קידום האינטרס הציבורי".

ממשרד האוצר נמסר: "החומרים המדוברים עדיין לא התקבלו במשרדנו. לכשיתקבלו החומרים, נבחן ונתייחס בהתאם".

ממשרד המשפטים נמסר בנוגע להבדלים בין שתי בדיקות הנציבות: "האמור בהודעת העדכון נמסר לאחר עריכת בדיקה נוספת של הנושא ולאחר שפרקליט המדינה נדרש לממצאים כולם". עם זאת, במשרד סירבו לפרט מהם שלושת המקרים בטענה כי הממצאים עדיין לא הועברו למנכ"ל 
משרד האוצר.

מנציבות שירות המדינה לא נמסרה תגובה.

לכתבה בדהמרקר

כתבות קשורות:
שליש מדינה מחוץ לתחום: היועמ"ש אסר על בינת שוורץ לטפל בקיבוצים ומושבים
בינת שוורץ קידמה הקמת מרכז מסחרי - במושב ששכר את בן זוגה לצורך הפרויקט
סבך ניגודים של בינת שוורץ, ראשת מינהל תכנון
עתירה: "ראש מינהל התכנון עוסקת בתוכניות שמשפיעות על עסקי בעלה"
בעקבות מערכת יחסים עכורה: הודח מנהל תכנון התשתיות במשרד הפנים
"ראש מינהל התכנון במשרד הפנים הורתה להתעלם מחריגות בנייה"
המועצה הארצית תכריע אם לאפשר בנייה בעשרות אלפי דונם של שטחים פתוחים
תוכנית המתאר הארצית תתוקן: שטחים פתוחים וכפריים יופשרו לבנייה עירונית
הרחק ומשול: הדרך של משרד הפנים לייעול ופתרון מצוקת הדיור
סערת הבנייה בשטחים הפתוחים: "הדיון במועצה הארצית - פגום"
לבנות, ומהר // משרד הפנים כבר החליט:
 איכות הסביבה מפריעה לתכנון
תוכנית כחלון: שליטה חסרת תקדים של האוצר בתכנון
"קבינט הדיור מאשר מתחמי תכנון על סמך מידע שגוי"
מהפכת הבנייה במרכז: היישובים שיגדלו באלפי דונמים - על חשבון שטחים ירוקים
תמונת מצב מדאיגה בכל הנוגע למצב התכנון במדינת ישראל


Comments