עתירה: "ראש מינהל התכנון עוסקת בתוכניות שמשפיעות על עסקי בעלה"

פורסם: 13 בספט׳ 2014, 0:42 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 8 בנוב׳ 2014, 0:03 ]

בעתירה שהגישה עמותת אדם טבע ודין נטען כי בינת שוורץ מצויה בניגוד עניינים ■ הסיבה: העיסוק שלה בתוכניות נד"לניות שבהם מתעסק גם בן זוגה ■ בתנועה טוענים: שינויים שהיא מקדמת בתוכנית המתאר הארצית מיטיבים עם חברה ששכרה את שירותיו ■ משרד הפנים: "העמותה אינה מקבלת את הגישה המקצועית של המינהל, והיא מנסה לפגוע במנהלת שלו"

מאת נמרוד בוסו, 7/9/2014

עמותת "אדם טבע ודין" עתרה לבג"ץ בבקשה שיורה לתכנן מחדש חלקים מתוך תוכנית המתאר הארצית, אשר לגביהם טוענת התנועה כי יו"ר מינהל התכנון במשרד הפנים, בינת שוורץ, מצויה בניגוד עניינים. אותו ניגוד עניינים לכאורה נובע מפעילותו העסקית, בעבר ובהווה, של בן זוגה של שוורץ. התנועה גם ביקשה מבג"ץ כי יורה למועצה הארצית לתכנון ולבנייה להימנע מהכרעה בחלקים אלו של תוכנית המתאר הארצית, בדיון שהיא מתכננת לקיים ביום שלישי הקרוב. את העתירה הגיש הארגון לפני כשבוע, וביום שני שעבר הורה שופט בית המשפט העליון, ניל הנדל, למדינה להשיב לעתירה בתוך 30 ימים.

על פי הנטען בעתירה, עד שנת 2009 עבד בן זוגה של שוורץ, דודי רוסו, עבור חברה בשם אר.אר.סאט - חברה פרטית העוסקת בקלט והפצת תכני תקשורת, ובשנת 2009 אף הופיע רוסו מטעמה בפני הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה של מחוז דרום, בדיון שעסק בתוכנית להקמת מתקן תקשורת גדול ליד קיבוץ גלאון, באזור עמק האלה. מהעתירה עולה כי הוועדה החליטה לדחות את התוכנית, כאשר הנימוק המרכזי היה כי האתר ממוקם בשטח שייעודו, על לפי תוכנית המתאר הארצית, הוא "מכלול נופי" - שטח שמגדירה תוכנית המתאר הארצית כשטח מוגן.

ואולם לאחר כניסת שוורץ לתפקיד ראש מינהל התכנון נטען כי התווספה לעדכון תוכנית המתאר הארצית המלצה לאפשר להקים בתחום המכלולים הנופיים גם "מערכות תשתית", שלפי הגדרתן כוללות גם "מתקני שידור ותקשורת".

"כלומר, אם יאושרו ההמלצות לתיקון התמ"א בגרסתן העדכנית, אישור התכנית המפורטת שקידם בן זוגה של בינת שוורץ בעבר, ושהיה עד כה בלתי אפשרי לחלוטין, יהפוך בבת אחת לאפשרי", נכתב בעתירה שהגישה אדם טבע ודין.

בתנועה טוענים כי השינויים המקודמים בתוכנית, שהוכנה תחת אחריותה של שוורץ, גורעים ממכלול הנוף של עמק האלה את שטח תחנת הלוויינים שבבעלות חברת אר.אר.סאט מאז שנת 2008, ואת סביבתו הקרובה. "להוצאה זו של שטח התחנה מתחום המכלול יש כמובן משמעות רבה מבחינת הפיתוח העתידי האפשרי באתר ובקרבתו, והסיכוי שיוזמות שונות באתר ובסמוך לו יאושרו בעתיד, כאשר יחולו עוד באזור המגבלות המחמירות החלות בתחום המכלול הנופי", נכתב.

בינת שוורץ
בינת שוורץ
צילום: אמיל סלמן

בעבר כבר פנתה התנועה ליועץ המשפטי של משרד הפנים בנושא, ואולם זה השיב כי העסקתו של רוסו על ידי אר.אר.סאט תמה בשנת 2009, ולכן שוורץ אינה מצויה עוד בניגוד עניינים בבואה לדון בהחלטות הקשורות לשטח. עם זאת, בשנת 2012 קיבל רוסו סכום כסף מהחברה, כאשר על פי הנטען, מדובר היה בסכום כסף שהיתה החברה חייבת לו על עבודתו בעבר.

"כאשר בעל תפקיד בכיר שעומד בראש המערכת התכנונית בא לגבש את עמדתו לצורך הכרעה בקונפליקט כלל ארצי ובעל השפעה ארוכת טווח, בו מתנגשים האינטרס של שמירת הסביבה והאינטרס היזמי - האם לא ברור שעל בעל תפקיד זה לא רק להיות אלא גם להיראות נקי מכל שמץ של אפשרות של עניין אישי, ולו עקיף ומרוחק?", נכתב בעתירה.

"ראש מינהל התכנון, בינת שוורץ היתה צריכה להימנע לחלוטין מהטיפול בנושא המכלולים הנופיים של תמ"א 35... ולהעביר את הטיפול בחלק זה לבכיר אחר במינהל התכנון. העובדה שהיא איפשרה שמתחת ידיה תצא המלצה להכניס שני שינויים בתשריט ובתקנון הנוגעים לנושא זה, והמיטיבים באופן מרחיק לכת עם לקוחות של בן זוגה מהעבר, מעידה על פגם חמור בשיקול הדעת".

מעורב גם בקידום תוכניות נדל"ניות במרחב הכפרי

בתוך כך, טוענת התנועה כי גם הפרק בעדכון תמ"א 35 הנוגע למרחב הכפרי, ובפרט להרחבת המושבים הקיבוצים, צריך להיות מתוכנן מחדש ללא מעורבותה של שוורץ, זאת על רקע היותו של בן זוגה מעורב עד היום ביוזמות עסקיות של קידום תוכניות נדל"ניות במרחב הכפרי. בעתירה מצוין כי במהלך הדיון הקודם במועצה הארצית בפרק העוסק בהיקף הבנייה המקסימלי במושבים ובקיבוצים, לא השתתפה שוורץ בדיון, כאשר לדברי יו"ר המועצה שוקי אמרני, הדבר נעשה בהתאם להנחיית היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין.

"לא ניתן לדבר הסבר, אך לא ידועה סיבה אפשרית אחרת לכך פרט לעיסוקיו של בן זוגה של המשיבה שמבצע עבודות תכנון עבור שורה ארוכה של מושבים וקיבוצים, ולכן עצם עיסוקה בנושא מהווה ניגוד עניינים פוטנציאלי", נטען. מנגד, טענה אדם טבע ודין: "מה הטעם רק במניעת השתתפותה של שוורץ בדיון שבו אמורה להינתן גושפנקה לעבודת תכנון מקיפה שנעשתה תחת ניהולה? כך יוצא שההצעה להחלטה שעומדת על הפרק היא אותה הצעה שהוכנה על ידי מי שפעלה מתוך ניגוד עניינים, והעובדה שיצאה מהדיון אינה אלא סוג של אקט סמלי נטול כל משמעות מעשית".

לבסוף, דרשה התנועה כי המדינה תחשוף את הסכם ניגוד העניינים שעליו חתמה שוורץ עם תחילת כהונתה בתפקיד ראש מינהל תכנון ב-2011. לדברי הארגון, על אף שהבקשה להעברת המסמך נשלחה למשרד המשפטים לפני זמן רב, לא הועבר המסמך לידי התנועה כמעט חודשיים לאחר שנתבקש.

עו"ד אלי בן ארי, היועץ המשפטי של אדם טבע ודין, אמר בעקבות הגשת העתירה: "מה אמור הציבור לחשוב כאשר בת זוגו של מי שעסק בקידום פרויקט גדול בעבר, מטפלת בקידום התכנון שבא לאפשר את הקמת פרויקט זה, בעת שהיא עומדת בראש המערכת הממשלתית האחראית על כך? ואיך יכול הציבור, בימים שאחרי חשיפת כל הקומבינות בפרשת הולילנד, להמשיך להאמין במערכת שבה, לאחר החלפת העומד בראשה, חל מהפך בהמלצות לשינוי תכנית מתאר ארצית, כך שבשטח בו לא ניתן היה להקים לפני כן את הפרויקט שקידם בן זוגה של העומדת בראש המערכת, פתאום ניתן יהיה לקדמו?".

ממשרד הפנים נמסר: "בין עמותת אדם טבע ודין לבין מינהל התכנון ישנה מחלוקת מקצועית בנושאים שונים וקיים פער מקצועי. בעוד העמותה רואה רק את הנושא הירוק מול עיניה, מחויבים מינהל התכנון ומוסדות התכנון לראייה כוללת ורחבה ושוקלים גם שיקולים רבים נוספים, ובהם הרצון לקדם תכנון ליחידות דיור על מנת לסייע בפתרון למצוקת הדיור.

"לצערנו, העמותה אינה מקבלת את הגישה המקצועית הזו, והיא מנסה לפגוע אישית במנהלת מינהל התכנון. הטענות ה'מוצקות' נגד מנהלת מינהל התכנון, שמטרתן היתה למנוע את השתתפותה בדיון הקרוב במועצה הארצית, נדחו על הסף על ידי בית המשפט העליון. כמוהן, כל אחת ואחת מהטענות בעתירה, תבחן ותקבל מענה מלא ושקוף במועד המתאים".

לכתבה בדהמרקר

Comments