במגמת שיפור? הצבאים, בינתיים, ניצלו

פורסם: 20 בינו׳ 2010, 5:17 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 20 בינו׳ 2010, 7:41 ]
טל ליברגל, תאריך פרסום: 19/1/2010
 
בדוח האיומים של החברה להגנת הטבע יש גם כמה נקודות אור. איילת השחר תישאר קיבוץ, בעמק הצבאים יוקם פארק טבעי ותוכנית הבנייה בפלמחים הוקפאה.
 
עמק הצבאים בירושלים מהווה כבר קרוב לעשור מוקד התלקחות. מצד אחד עומד העמק, שטח פתוח הממוקם בלב עיר הבירה, בו חי עדר של צבאים, על שמו קרוי העמק, ומהצד האחר עומדות תוכניות נדלני"ת שונות החומדות את שטחי הפארק. השנה הוסר האיום על הפארק. בתום מאבק ממושך שנפרס על כעשר שנים, בנובמבר 2009, אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה מחוז ירושלים תוכנית להקמת פארק טבע עירוני בעמק הצבאים.

המאבק האזרחי שהובילו תושבים וארגונים סביבתיים, ובראשם החברה להגנת הטבע, דאג להגן על השטח מפני בינוי הרסני ולהבטיח את התנאים להמשך קיומו של עדר הצבאים, הנמצא בסכנת פגיעה והכחדה.

עמק הצבאים הופיע בדוח האיומים על השטחים הפתוחים לשנת 2009, בדוח האיומים של שנת 2010 של החברה להגנת הטבע, איום זה, ביחד עם שלושה איומים נוספים מוצג כאיום שהוסר, אחד מארבעה רגעים קטנים של חסד בתוך דוח החושף כ- 93 איומים, 24 מתוכם חדשים אשר מאיימים על המדינה ושטחיה.
צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע
אהבת עופרים בעמק הצבאים בירושלים צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

מלבד ארבעת ההצלחות, ישנם כ- 13 איומים הנמצאים במגמת שיפור, ביניהם ניתן למצוא את כפרי הנופש שתוכננו בחוף פלמחים ובבקעת תמנע, הנמצאים כרגע בהקפאה.

בנוסף נעצרה הפיכתו של קיבוץ איילת השחר למושב. פעולה שהייתה עשויה לגרור אחריה התפשטות של היישוב וצמצום שטחים פתוחים.

ניר פפאי ראש באגף לשימור סביבה וטבע בחברה להגנת הטבע מברך על האיומים הנמצאים במגמת שיפור, אך מבהיר כי המגמה היא שברירית ועשויה להשתנות. "הדוח מלמד שלצד איומים שירדו

והצלחות שהושגו, נוספו רבים אחרים, דבר המעיד על הלחץ ההולך וגובר על השטחים הפתוחים כתוצאה מיוזמות פיתוח נקודתיות ברובן, שבמרבית המקרים מנוגדות למדיניות התכנון הארצית. לצד האיומים הנקודתיים אנו עדים גם לאיומים מערכתיים להן צפויות השלכות מרחיקות לכת על היכולת להשפיע על המדיניות התכנונית בארץ", מפרט פפאי.
 

Comments