בניגוד למדיניות: יוקמו שלושה ישובים חדשים

נשלח 2 ביוני 2010, 12:39 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 3 ביוני 2010, 6:49 ]

מדיניות התכנון של משרד הפנים תומכת בחיזוק ישובים קיימים על פני הקמת חדשים. אז מדוע אישרה המועצה הארצית הקמת ישובים חדשים?

nrg מעריב | 1/6/2010 17:05    
התנגדות של החברה להגנת הטבע להקמת ישובים חדשים היא ברורה. כשהמשרד להגנת הסביבה מתנגד להקמת ישובים עבור מפוני גוש קטיף, בעיקר על רקע העובדה שבראש המשרד עומד שר שהתנגד לפינוי, אפשר להרים גבה. אבל כשגם האדריכל שמאי אסיף, ראש מינהל התכנון במשרד הפנים מתנגד, נראה שמשהו מוזר מתרחש. ולא צריך ללכת רחוק, אפילו בהודעה שהפיץ משרד הפנים נכתב שההחלטה להקים ישובים חדשים "עומדת בניגוד למדיניות התכנון הארצית המעדיפה חיזוק ישובים קיימים על פני הקמת ישובים חדשים". 

למרות קשת רחבה של התנגדויות החליטה המועצה הארצית לתכנון ובנייה, להמליץ לממשלה על הקמת שלושה ישובים חדשים למפוני גוש קטיף בחפץ חיים (גני טל), יסודות (נצר חזני) ואמציה (קטיף). לדברי משרד הפנים, אושרו בעבר על ידי מוסדות התכנון תוכניות שכללו הרחבת הישובים, עבור התיישבות מפוני גוש קטיף. כעת החליטה המועצה להיענות לבקשת המתיישבים להכיר בהרחבות אלה כישובים חדשים, ולאפשר להם לנהל חיי קהילה נפרדים בישוב נפרד. בהודעת משרד הפנים נכתב ש"ההחלטה התקבלה לאור ייחודיות המקרה" וכאמור "בניגוד למדיניות התכנון הארצית המעדיפה חיזוק ישובים קיימים על פני הקמת ישובים חדשים".
חיזוק מגמה פסולה
"מדובר בהחלטה אומללה, מקוממת ומיותרת", אומרים בחברה להגנת הטבע. לדבריהם, מדובר בחיזוק המגמה הפסולה של יצירת התבדלות קהילתית והקמת יישובים קטנים ונבדלים עבור כל חלקיק קהילה, תוך פיצול של התכנון הכולל לתתי יחידות תכנוניות קטנות. "כל זאת, במחיר גבוה מבחינה סביבתית, חברתית וכלכלית, בוודאי במחוז המרכז, בו אין כל הצדקה לאפשר הקמה של יישובים חדשים". לטענת החברה להגנת הטבע, התכניות הקיימות כעת, במסגרת היישובים הקיימים, נותנות מענה מלא ומיידי לצרכי הדיור של המפונים.

"אישור היישובים החדשים הוא כניעה למצג שווא שהוצג למוסדות התכנון לאורך כל הדרך, לפיו מדובר בהרחבה ולא ביישובים חדשים. לו היה ידוע מראשית הדרך כי מדובר ביישוב חדש, לא מן הנמנע כי ההחלטה המתקבלת היתה שונה, בוודאי במחוז המרכז", הוסיפו.

מנכ"ל משרד הפנים, גבריאל מימון אמר בתגובה כי  "כי אין במקרה זה צורך בהוספת תשתיות, שכן התשתיות לישובים כבר קיימות. כמו כן, אין מדובר בהוספת ישובים מכיוון שמדובר בישובים שהיו כבר קיימים ופורקו. יש לתת לתושבים שסבלו רבות בעקבות ההתנתקות להקים את ביתם במסגרת הקהילתית שאליה הם רגילים".

כתבות קשורות:
 
Comments