העליון הכריע: כל בנייה בשטח חקלאי פתוח חייבת בתוכנית מפורטת

פורסם: 20 בספט׳ 2013, 10:43 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 20 בספט׳ 2013, 10:43 ]

שופטת העליון נאור: "הענקת היתר בנייה חרף היעדרו של פירוט מספק חוטאת לתכליות דיני התכנון והבנייה"

מאת נמרוד בוסו, 15/9/2013

בית המשפט העליון קבע היום (ראשון) כי מעתה לא יהיה ניתן עוד להקים מבנים חקלאיים בשטחים פתוחים ללא תוכניות בניין עיר (תב"ע), שיאושרו בהליך חוקי הכולל הליך של שיתוף ציבור. מפסק הדין עולה שבעתיד לא ניתן יהיה להוציא היתרי בנייה בשטחים פתוחים חקלאיים ללא תוכנית מפורטת, בניגוד לנוהג הקיים היום באזורים נרחבים, במיוחד במרכז הארץ.

ההחלטה התקבלה בעקבות ערעור שהגישה עמותת אדם, טבע ודין, יחד עם חבר המועצה האזורית חוף השרון, ד"ר אבי כהן, על דחיית עתירה שהגישו בנושא לבית המשפט המחוזי בתל אביב. משמעות ההחלטה היא שבניגוד למצב כיום, יוכל הציבור לדעת מראש על קיומה של תוכנית בשטח חקלאי פתוח, גם אם המבנה עצמו הוא לשימוש חקלאי, ולממש את זכותו להגיש התנגדות. "הענקת היתר בנייה חרף היעדרו של פירוט מספק חוטאת לתכליות דיני התכנון והבנייה, לרבות עקרונות השקיפות של הליכי התכנון ושיתוף הציבור בהליכים אלה", נכתב בפסק הדין שכתבה המשנה לנשיא בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור.

שטח חקלאי ליד הוד השרון
שטח חקלאי. אי אפשר לבנות בלי תב"ע
צילום: דודו בכר

הרקע להגשת העתירה הוא הקמת רפת בשטח חקלאי ליד היישוב בצרה בשנת 2006. רק לאחר הקמתה של הרפת הגיש החקלאי בקשה להיתר בנייה, שאושרה רטרואקטיבית על ידי ועדות התכנון. בעקבות המקרה, הגישו ארגון אדם טבע ודין יחד עם ד"ר אבי כהן, חבר הוועדה המקומית חוף השרון, עתירה לבית המשפט לעניינים מינהליים בתל אביב בבקשה לבטל את היתר הבנייה.

שופטת המחוזי שרה ברוש דחתה את העתירה, והטילה על אדם טבע ודין הוצאות משפט כבדות בסך 60 אלף שקל. אולם, בפסק הדין שניתן היום ביטל בית המשפט העליון את פסק דינה של השופטת ברוש, ביטל את היתר הבנייה וקבע כי בנייה מסוג זה ניתן לעשות רק בהליך תכנוני כקבוע בחוק, וכן כי יש להחזיר לעמותה את הוצאות המשפט שנפסקו נגדה.

מנכ"ל אדם טבע ודין, עמית ברכה, בירך על הפסיקה ואמר כי "מדובר בפסיקה נוספת בשרשרת של פסקי דין שהתקבלו בהליכים שיזמנו, ואשר תביא לשמירה טובה יותר של השטח הפתוח, במיוחד זה שעוד נותר במרכז הארץ הצפוף, ואשר שמירתו חשובה במיוחד לא רק לנו אלא גם לדורות הבאים".

מרים נאור
שופטת בית המשפט העליון, מרים נאור
צילום: תומר אפלבאום

לדברי עו"ד אלי בן ארי, היועץ המשפטי של אדם טבע ודין, "לפסק הדין חשיבות רבה בכך שהוא אמור להביא להפסקת מתן אישורי בנייה לפרויקטים שמזיקים קשות לסביבה הממוקמים בשטח פתוח, באופן נסתר על ידי בעלי ענין. אור השמש והשקיפות שמתחייבת מהליך התכנון הרגיל, עליו תהיה חוה להקפיד מעתה, תבטיח גם שמירה טובה יותר של הסביבה".

לכתבה בדהמרקר
Comments