הירוקים נגד רפורמת הבנייה: "שוכחים מהשטחים הפתוחים"

נשלח 16 בנוב׳ 2011, 6:47 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 16 בנוב׳ 2011, 6:47 ]

הרפורמה עליה הודיע רה"מ בעקבות המחאה החברתית קורמת עור וגידים, לטענת הירוקים, מהר מדי. "זהו חוק מורכב וזמן ההתייחסות אליו יהיה קצר"

צפריר רינת, 13/11/2011
 

אחת התגובות הראשונות של ממשלת נתניהו לגל המחאה החברתית שהתפרץ בקיץ האחרון היתה מסיבת עיתונאים בהשתתפות שר האוצר ושר השיכון במהלכה הודיעה על רפורמת התכנון והבנייה שתציף את השוק בדירות ותוזיל את עלותן. כעת, ארבעה חודשים אחרי אותה מסיבת עיתונאים, הרפורמה שמטרתה הורדת מחירי הדיור בצורה משמעותית מגיעה לישורת האחרונה, אך מעוררת דאגה רבה בקרב הארגונים הירוקים שטוענים שהחיפזון במציאת פיתרון לבעיית הדיור ירחיב את בעיית היעדר השטחים הירוקים בישראל.

הארגונים הסביבתיים טוענים שהחוק, שבשבוע שעבר התחדשו הדיונים בכנסת לקראת הגשתו לקריאה שנייה ושלישית, יחליש את ההגנה על הטבע והשטחים הפתוחים. הירוקים חוששים שלמרות ההשגות הרבות שהציגו במהלך דיוני הוועדה, לא יוכנסו בו שינויים מהותיים.

את החוק החדש מקדמת ועדה משותפת לועדת הפנים והגנת הסביבה ולוועדת הכלכלה של הכנסת. מדובר בחוק הקובע בין השאר הליכי תכנון ובנייה קצרים יותר, מוסיף ועדות תכנון חדשות שיוכלו לקדם תוכניות בנייה המוגדרות בעלות חשיבות לאומית ומבטל תוכניות מתאר מחוזיות.

 
בנייה בשכונות בצפון ת"א. "על חשבון השטחים הירוקים". צילום: וקנין עופר

יושב ראש הוועדה המשותפת, חבר הכנסת אמנון כהן (ש"ס), העריך בשבוע שעבר שבתוך חודש יסתיים הדיון בכל סעיפי החוק ויתקיימו ישיבות תיאום עם נציגי משרדי הממשלה לגיבוש הנוסח הסופי. לאחר מכן יוצג נוסח זה לציבור וניתן יהיה להתייחס להסתייגויות והתנגדויות בסבב נוסף של דיונים בוועדה.

"אנחנו לא יודעים עדיין אילו שינויים הסכימו נציגי משרדי הממשלה להכניס בחוק", אומר מנהל עמותת "אדם טבע ודין" עורך הדין עמית ברכה. "אנו חוששים ממצב שבו החוק המורכב הזה יוצג להתייחסות בפרק זמן קצר מדי, וגם אז תבלום הממשלה באמצעות משמעת קואליציונית כל אפשרות לשינויים. כבר עכשיו אנחנו רואים שלנציגים מקצועיים של משרדי הממשלה לא ניתנת אפשרות להביע בחופשיות את דעתם בדיונים".

אחד החששות העיקריים של ארגונים כמו "אדם טבע ודין" והחברה להגנת הטבע הוא שהחוק החדש ימוטט את ההגנות על השטחים הפתוחים שגובשו בשנים האחרונות. זאת באמצעות ביטול וועדה מיוחדת לשמירת שטחים פתוחים שפעלה עד היום וכן ביטול תוכניות המתאר המחוזיות. כמו כן, מבטל החוק החדש את האיסור לבנות על קרקע חקלאית מבנים שאינם מיועדים למטרות חקלאיות.

בנוסף מעביר החוק סמכויות נרחבות לוועדות משנה לתכנון ובנייה במחוזות השונים שבהן רב מוחלט לנציגי משרדי הממשלה וסמכויות נרחבות לתכנון לועדת מקומיות. משמעות הדבר לטענת הירוקים היא העברת הליך קבלת ההחלטות לידי גורמים בעלי אינטרס מקומי או נציגי משרדי ממשלה שידחפו לכיוון של פיתוח על חשבון הטבע והנוף.
"תוכניות המתאר המחוזיות הן אלו שקבעו את העקרונות החיוניים של חיזוק הערים ושמירה על שטחים פתוחים", אומר עורך הדין אלי בן ארי מעמותת "אדם טבע ודין". "משמעות ביטולן היא שלא יהיה יותר תכנון כולל אלא תכנון נקודתי. יהיה בזבוז של קרקע, ובנייה במקומות בהם זה לא הכרחי".

בין היתר, הירוקים חוששים שביטול תוכניות מתאר מחוזיות יאפשר האצת הפשרת שטחים חקלאיים לבנייה כפי שקרה באזור שפיים, או יכשיר בנייה באזורים מוגנים כמו בקעת הנדיב. יתכן שאפילו בשטח מוגן כמו פארק אריאל שרון שאושר במסגרת תוכנית מחוזית, יתחדשו יוזמות בנייה.

גורמים מקצועיים המעורבים בקידום החוק מטעם הממשלה, טוענים שאין ממש בחששות אלו. לטענתם, החוק הקיים בעייתי יותר מאחר והסרבול שהוא יוצר והערפול הרב הקיים בו מאפשרים לגורמי נדל"ן להתיש את ועדות התכנון תוך שימוש בעורכי דין ויועצים מקצועיים ולבסוף להביא לאישור תוכניות לא טובות. לעומת זאת החוק החדש הוא ברור יותר וקובע לוחות זמנים קצרים יותר.

על פי תפישת אותם גורמים, מה שיגן על השטחים הפתוחים הוא לא חוק אלא תוכניות שיוכנו באופן מקצועי ובהם תוכניות מתאר ארציות. לכן תפקידם של הארגונים הסביבתיים יהיה ליזום בעצמם תוכניות להגנת השטחים הפתוחים ולשכנע את מוסדות התכנון בנחיצותם.

"אנחנו עושים מאמץ שזה יהיה חוק שמייעל הליכי תכנון ומאפשר מציאת פתרונות דיור באופן שכל תוכנית תגיע לדיון רק בוועדה אחת וימנע סרבול ביורוקרטי", אומר חבר הכנסת כהן. "אבל צריך שהחוק ישמור גם על הירוק עבור הדורות הבאים ולהבטיח שההתייחסות להשפעות הסביבתיות היא כבר בראשית הליכי התכנון. אני יכול להבטיח באחריות שהחוק בגרסתו הסופית יכלול שינויים רבים לאור הערות ששמענו בדיוני הוועדה. בעיקר בכל הקשור בהבטחת ייצוג מתאים של ארגונים סביבתיים בועדות התכנון”. לדברי כהן, החוק יאושר במליאה בכפוף למשמעת קואליציונית אבל חברי כנסת יוכלו להציג לפני כן הסתייגויות לוועדה והיא תנסה להגיע להסכמות עם משרדי הממשלה.

לכתבה בהארץ

Comments