חרף מחאת התושבים: התוכנית להקמת אלף דירות בהרי ירושלים תקודם בהליך מזורז

פורסם: 24 במאי 2015, 1:04 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 24 במאי 2015, 1:05 ]

התוכנית במצפה נפתוח, שבו קיים מגוון עשיר של חי וצומח, תידון בוועדה המוסמכת לאשר תוכניות בנייה גדולות מבלי שהציבור יוכל לערער עליהן

צפריר רינת, 17/5/2015

שועלים במצפה נפתוח  צילום: אלכס גייפמן

החשש של הארגונים הירוקים כי ועדות התכנון החדשות שהקימה הממשלה ישמשו לאישור תוכניות באזורי טבע ונוף רגישים הולך ומתממש בהרי ירושלים. באחרונה התברר שרשות מקרקעי ישראל מתכוונת לקדם בהליך כזה את תוכנית הבנייה באזור מצפה נפתוח, אחד מאתרי הטבע החשובים ביותר בעיר.

התוכנית המדוברת כוללת הקמת יותר מאלף יחידות דיור בשטח, בצמוד לשכונת רמות. באחרונה החליטה רשות מקרקעי ישראל לקדם את העברת התוכנית לדיון בוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל).

מרשות מקרקעי ישראל נמסר כי באחרונה נערך דיון מקצועי בתוכנית בוועדה במשרד האוצר שתפקידה להמליץ אילו מתחמים יש להעביר לטיפול הוותמ"ל. "התוכנית עברה שינויים רבים שמטרתם להביא בחשבון את הרגישות הסביבתית הרבה של השטח", נמסר מרשות מקרקעי ישראל. "הוחלט שהיא תקודם במסלול ותמ"ל לאור מצוקת הדיור בעיר והביקוש הגבוה לדירות".

הוותמ"ל מוסמכת לאשר תוכניות בנייה גדולות בהיקף נרחב ובהליך מזורז. החלטות הוועדה גוברות על כל תוכניות המתאר פרט לתוכנית אחת, ומבטלות החלטות של ועדות תכנון אחרות. בנוסף, לא ניתנת לציבור האפשרות לערער על החלטות הוועדה.

יצוין כי עיריית ירושלים כבר הודיעה בשבוע שעבר כי בגלל הרגישות הרבה של האזור, תוכנית הבנייה במקום לא נמצאת כרגע בעדיפות מבחינתה. כמו כן, באחרונה הכינה עמותת תושבים הנקראת "רמות למען הסביבה" תוכנית חלופית שמטרתה להפוך את המצפה לפארק טבע קהילתי.

מצפה נפתוח היה בחלקו הגדול שטח המוגדר כיער. לאחר מאבק משפטי ארוך מול התושבים, הצליחה המדינה לשנות את ייעוד השטח כך שניתן יהיה לבנות בו. בשלב הבא היתה אמורה רשות מקרקעי ישראל לקדם תוכנית בנייה במקום באמצעות הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה. בוועדה זו ניתן להגיש התנגדויות לתוכניות וההרכב שלה מאוזן. אולם כעת תעבור כנראה התוכנית לוותמ"ל ושם יהיה לממשלה נוח יותר לקדם אותה, למרות התנגדות התושבים.

במצפה נפתוח נשמר שטח טבעי הצמוד לשכונת רמות מצפון ולעמק הארזים מדרום. בשטח מגוון עשיר במיוחד של צמחי בר הכולל מעל 500 מינים. כמו כן, יש בו עשרות מינים של יונקים, זוחלים ועופות שהצליחו להמשיך ולהתקיים בו על אף שהשטח מוקף תשתיות ושכונות מגורים. התוכנית החדשה של רשות מקרקעי ישראל אמורה לשמר את כיפת הגבעה של המצפה. מדובר בשטח שישמש מעין פארק עירוני קטן, אולם כל השטח הטבעי סביבו יוקצה לבנייה. רשות מקרקעי ישראל אף מתכוונת לקדם שתי תוכניות בנייה גדולות נוספות באזור ירושלים באמצעות מסלול הוותמ"ל.

לכתבה בהארץ


Comments