דו"ח בינלאומי: ישראל מתרשלת בהגנת צמחי הבר

נשלח 14 ביוני 2011, 7:15 על ידי Sustainability Org
עודכן ב- 11:37 14/06/2011
בארץ 15 אזורים עם צמחים נדירים

בשטחי ישראל והרשות הפלסטינית קיימים 19 אזורים בעלי חשיבות בינלאומית לשימור צמחי בר, אך הם נתונים לאיומים רבים ויש לגבש תוכניות לשימורם ולשפר את ההגנה עליהם - כך קובעים שני הארגונים החשובים בעולם לשמירת טבע בדו"ח מיוחד על אזורים בעלי חשיבות בינלאומית לשימור צמחי בר באזור דרום ומזרח הים התיכון שאותו פרסמו בשבוע שעבר. לגבי ישראל קובע הדו"ח שהאזורים שלהם יש לתת עדיפות במאמצי השימור הם הר מירון, עמק החולה ואזור דרום מזרח הרי חברון.

הדו"ח הוכן על ידי הארגון הבינלאומי לשמירת טבע, הקרן הבינלאומית למען חיות בר וארגון בריטי בשם PLANTLIFE. בדו"ח מצוין שאזור הים התיכון הוא אחד המוקדים החשובים בעולם של מיני צמחי בר ייחודיים. בכמה ממדינות האזור ובהן סוריה ולוב יש אזורים המוגדרים "מגה יחודיים" בגלל ריכוז יוצא דופן של מיני צמחים הקיימים רק באזורים מצומצמים בלבד בעולם.

בסך הכל אותרו בדרום ומזרח הים התיכון 207 אזורים בעלי חשיבות בינלאומית לשימור וכמעט כולם נתונים לאיומים שונים. האיום העיקרי ברוב המדינות הוא רעיית יתר של עדרי צאן. לעומת זאת במקרה של ישראל האיום העיקרי הוא התפשטות הבנייה והקמת תשתיות. בשטחי הרשות הפלסטינית גורם משמעותי נוסף של פגיעה בצמחי בר הוא איסוף שיטתי ונרחב לצורכי שימוש ומסחר של צמחי תבלין ומרפא.

בשטחי הרשות הפלסטינית נמצא ריכוז יוצא דופן של מיני צמחי בר יחסית לגודל השטח, כאלף ושש מאות מינים על פני חמשת אלפים ושמונה מאות קילומטרים רבועים. הפלסטינים מציעים לתת עדיפות בשימור לאזור הר חברון. אזור נוסף הוא פקועה-ג'לבון, הנמצא בצד הפלסטיני של הרי הגלבוע. באזור זה נכרתו כמעט לחלוטין יערות עצי החרוב, בין השאר כדי לשמש אמצעי הסקה. אחד הצמחים הנדירים באזור זה הוא אירוס הגלבוע.

מומחים מרשות הטבע והגנים בישראל וכמה מדענים הם שריכזו מידע מישראל לדו"ח, ואיתרו 15 אזורים בעלי חשיבות בינלאומית לשימור, מהגליל ועד הר הנגב ואזור אילת. שלושת האזורים בעלי עדיפות גבוהה לשימור על פי המלצתם הם: הר מירון, עמק החולה ודרום מזרח הרי חברון, אזור הנושק לשטח הפלסטיני בעל חשיבות ומשתרע לכיוון מזרח עד שמורת עין גדי בים המלח.

בשלושת האזורים הללו יש התפשטות בנייה של יישובים ורעיית יתר של צאן הפוגעת בחלק מצמחי הבר. במקרה של החולה נותרו רק שרידים מעטים של שטחים טבעיים שבהם מיני צמחים הקיימים רק בישראל. בהר מירון יש קרוב לשבעים מיני צמחים בסכנת ובהם צמחים שהפכו מוקד משיכה למטיילים כמו אדמונית החורש. אזור זה נתון לסכנות כתוצאה משאיבת יתר של מי תהום ושריפות, למרות שרובו מוגדר כשמורת טבע.

הדו"ח החדש מציין שיש צורך דחוף בתוכניות מיוחדות לניהול השטחים שהוגדרו כבעלי חשיבות, תוכניות שעדיין לא קיימות במקרה של ישראל, אם כי במקרה של שמורת עין גדי, הצליחה רשות הטבע והגנים במסגרת תוכנית מיוחדת לשקם באחרונה חלק מהצמחייה הטבעית. המלצות מרכזיות נוספות הן להרחיב ככל הניתן את המעמד המוגן של שטחים בעלי חשיבות באמצעות הכרזתם כשמורות טבע, ולוודא שבמקרה של תוכניות בנייה באזורים אלו נערכת בדיקת השפעה סביבתית על מוקדי הצומח הטבעי. כמו כן מומלץ בדו"ח לנסות ולשתף במאמצי השימור קהילות מקומיות התלויות בשטחים אלו לצורכי מרעה או חקלאות, על מנת שילמדו לנצל את השטח באופן מבוקר ומושכל יותר.
Comments