דו"ח: הבנייה מעלימה את גבעות הכורכר והחמרה מהנוף הישראלי

נשלח 10 ביוני 2011, 5:13 על ידי Sustainability Org
עודכן ב- 00:57 10/06/2011

בדיקה של החברה להגנת הטבע מגלה כי נותר רק כאחוז משטחי החמרה שאינו בנוי או מעובד


רכסי כורכר וגבעות חמרה הם תבניות נוף הילדות של ישראלים רבים, אך על פי נתונים שאספה לאחרונה החברה להגנת הטבע, צורות נוף אלו הולכות ונעלמות במהירות כתוצאה מפעולות פיתוח ובנייה. הארגון הסביבתי קורא לגבש תוכנית שימור שתהפוך חלק מנופים אלו לאתרי טבע עירוני הזוכים למעמד מוגן.

על פי בדיקת החברה להגנת הטבע שפורסמה השבוע במסמך מיוחד על שימור הכורכר והחמרה, נותר רק כאחוז אחד משטחי החמרה שאינו בנוי או מעובד על ידי חקלאים. שטחי רכסי הכורכר השתרעו עד ראשית המאה הקודמת על שטח של 285 קילומטרים רבועים, מהגליל ועד אזור עזה, אך כתוצאה מהרס שנגרם על ידי בנייה הם משתרעים כעת על שטח של 109 קילומטרים רבועים.

רכס כורכר הוא במקור דיונת חול שהתקשתה והפכה לסלע. גם החמרה, הנמצאת בעיקר במישור החוף המרכזי, נוצרה מחול והפכה לסוג של קרקע בעלת גוון אדום בגלל תחמוצות הברזל שהיא מכילה. צורות נוף אלו הפכו לריכוזים חשובים של מיני צומח וחי רבים.

על פי מחקרים שנערכו בשנים האחרונות יש בשטחי הכורכר והחמרה תשעה מיני צמחי בר הקיימים רק בישראל, ובהם אירוס הארגמן. בנוסף התגלו בשטחים אלו מאות מינים של דבורי בר ובהם כמה מינים חדשים למדע. כיוון ששטחים רבים סביבם נבנו, הפכו שטחים אלו למוקדי מקלט של חיות בר רבות שלא מוצאות מקום באזורים עירוניים, ונמצאות כעת בסכנת הכחדה. רכסי הכורכר משמשים למשל אתרי קינון לשרקרק המצוי, מין של ציפור הנמצא גם הוא בסכנת הכחדה. השרקרק החופר קן בתוך הכורכר ניזון מדבורים שאותן הוא נושא אל סלע, חובט בראשן, ומשפשף את קצה בטנן כדי לרוקן את בלוטת הארס.

"לגבעות הכורכר והחמרה תפקיד נופי חשוב במישור החוף", מציין המסמך של החברה להגנת הטבע. "הן מהוות נקודות תצפית אל המרחב הפתוח ומוקד לפעילות פנאי בחיק הטבע. הן נגישות לכל שכבות האוכלוסייה ומאפשרות לציבור מגע ישיר ובלתי אמצעי עם הטבע. הן יוצרות תחושת זהות, גאווה ומיתוג מקומיים כפי שקרה בנס ציונה המזוהה עם גבעות הכורכר ונתניה המזוהה עם פארק אירוס הארגמן".

חלק גדול משטחי הכורכר והחמרה הפכו לשטחים בנויים או שדות חקלאיים, אך גם המעט שנותר נמצא תחת איום מתמיד של בנייה או הרס מתמשך בשל פעילות כמו נהיגה ברכבי שטח. באתרים שונים נמשכת התופעה של גניבת חול פיראטית הכוללת אדמות חמרה. לאחרונה תועדה גניבה כזאת סמוך ליישוב גני תקווה.

רק לאחרונה החלה בנייה של יישוב חדש בשם אירוס, בסמוך לנס ציונה, וכמעט כולו נבנה על רכס כורכר. בעתלית מתוכננת בנייה על רכס כורכר מהאחרונים שנותרו ביישוב, וממזרח לרחובות מתכננת העירייה לבנות שכונת מגורים בהיקף של 2,000 יחידות דיור באזור שבו שרד רכס כורכר. ביום שני הקרוב תקיים ועדה לתכנון ובנייה של מחוז מרכז דיון בתוכנית זו. "לדעתנו העירייה צריכה לבחון חלופות נוספות לתוכנית הבנייה", אומר אלון רוטשילד מאגף שימור הסביבה בחברה להגנת הטבע. "תכנון כזה עשוי לאפשר ריכוז הבנייה בחלק מהשטח, תוך השארת רכס הכורכר כמקום שמור".

החברה להגנת הטבע מציעה להגדיר כמה שיותר שטחי כורכר וחמרה כחלק משמורות טבע וגנים לאומיים, או כאתרי טבע עירוני שבהם תוגבל הבנייה. יש להפעיל אמצעי חציצה כמו מחסומי אבנים על מנת למנוע כניסת רכבי שטח ולהכין תוכניות לניהול השטח שעליהן יפקח גוף כמו רשות הטבע והגנים. המלצה נוספת היא להגדיר אזורי חיץ מסביב לשטחים המוגנים שבהם יוגבלו פעולות כמו ריסוס כדי לשמור על בעלי חיים כמו דבורים המשמשים כמאביקים חיוניים עבור גידולים חקלאיים. בנוסף מציין הארגון הסביבתי שניתן לאתר שטחים חקלאיים באזורי כורכר וחמרה שננטשו ולבצע פעולות שיקום שיוכלו לשחזר את התנאים הטבעיים שהיו בהם.

לכתבה בהארץ

Comments