דו"ח משרד הפנים: לא לבנייה בעמק ססגון

פורסם: 7 בדצמ׳ 2010, 21:03 על ידי: Sustainability Org


  7/12/2010

דוח מיוחד שהוכן עבור הוועדה המחוזית דרום של משרד הפנים, שבדק 10 חלופות שונות למלונאות בתמנע על פי 16 פרמטרים סביבתיים – נופיים, קובע חד משמעית כי אזור המבואה הדרומית הוא האתר הראוי והמתאים ביותר מבחינה סביבתית להקמת מלון בתמנע, ולא האתר המקודם כיום – עמק ססגון. הדוח קובע כי את התוכנית של עמק ססגון יש לעצור מאחר והיא מהווה "טעות חמורה".
את המאבק נגד מלונאות בעמק ססגון מובילים ועד הפעולה למען עמק ססגון והחברה להגנת הטבע.
הדוח בחן את האתר המקורי – עמק ססגון, ועוד 9 אתרים נוספים שהוצעו בשנים האחרונות כחלופות, בין היתר על ידי החברה להגנת הטבע וועד הפעולה למען עמק ססגון.


המבואה הדרומית: החלופה המועדפת לבנייה בבקעת תמנע

נבדקו 16 פרמטרים סביבתיים – נופיים שונים ותוצאות הבדיקה מצביעות באופן ברור כי החלופה המיטבית מבחינה סביבתית היא המבואה הדרומית, אשר מאפשרת פיתוח פרויקט בסביבה מדברית מחד עם השפעה מזערית על נצפות מאתרים מסביב מאידך ומינימום של פגיעה בסביבה ובנוף. חלופה זו קיבלה את הציון 1 (חלופה עדיפה) לעומת ציון של 9 לאתר המקורי המקודם (חלופה נחותה מבחינת העדפה).

מהחברה להגנת הטבע, ששותפה למאבק נגד המלונאות בעמק ססגון, נמסר: "הדוח מוכיח חד משמעית כי ניתן למצוא פתרון הגיוני וסביר שיאפשר להציל את עמק ססגון ולהשאירו כפי שהוא – לתועלתו והנאתו של הציבור לשנים רבות, ובמקביל לספק את רצון המועצה האזורית והיזמים, להגביר את הפעילות התיירותית בפארק תמנע והסביבה. אפשר בהחלט גם לפתח מלונאות וגם לשמור על הסביבה, הטבע והנוף"

חלופת אזור המבואה הדרומית היא אחת החלופות שמופיעה גם בדוח אותו הכינה החברה להגנת הטבע בנובמבר 2009, שקבע כי ישנם 8 אתרים שונים למיקום המלונאות בתמנע, שכל אחד מהם טוב ועדיף מבחינה סביבתית ונופית מהאתר מעמק ססגון.


 רקע
התכנית להקמת המלון בבקעת תמנע, בין גבעת ססגון להר מכרות, אושרה בשנת 1995. החברה להגנת הטבע התנגדה להקמת מתחם המלון בטענה שמדובר בשטח פתוח ורגיש, ואת עיקר הפיתוח יש לכוון לתוך היישובים או בצמוד אליהם תוך שמירה על רצפים של שטחים פתוחים. ההתנגדות התקבלה רק בחלקה והוחלט על צמצום היקפי המלונאות שתוכננו בתכנית המקורית.
בעקבות המאבק הציבורי שעוררו בחודשים האחרונים תושבי האזור, החלה החברה להגנת הטבע בהובלת מהלך למציאת חלופות למיקום המלון, כך שהפגיעה הסביבתית בבקעת תמנע תהיה מינימלית. החלופות הוצגו בישיבת השדולה הסביבתית של הכנסת, שהתקיימה בראשית חודש מרץ.  בסיכום הדיון מינתה השדולה את פרופסור אלון טל כמגשר מטעמה למציאת פתרון שיאפשר פיתוח מלונאי באיזור תמנע, תוך שמירה על ערכי טבע ונוף ומניעת הפגיעה בשטח בתולי וערכי כעמק ססגון.
עמדת החברה להגנת הטבע כפי שעלתה בהתנגדות לתכנית המתאר היא כי כי שמירה על משאב הקרקע והנוף הפתוח - הן הסוגיות שצריכות להנחות את התכנון והפיתוח. במציאות זו השטח הפתוח הוא נכס יקר ביותר, חסר תחליף, והאתגר התכנוני הלאומי, הוא ניצול יעיל של משאב הקרקע, ריכוז עיקר הפיתוח בתוך או בצמוד לישובים תוך שמירה על רצפים של שטחים פתוחים.
פיתוחה של "בקעת תמנע" המתבסס על האטרקטיביות של תיירות המדבר לסוגיה, מחייב ראיה מערכתית כוללת. יש חשיבות גדולה לכך שלא תהיה פגיעה בשטחים טבעיים חדשים אלא למצות את עתודות הקרקע בשטחים המופרים הקיימים או בסמוך אליהם. החלופה שהציעה החברה להגנת הטבע היא גם אטרקטיבית למלונאות - וגם מהווה חלק מפארק תמנע שכבר מפותח, כך שלא יצטרכו לפתח במקום תשתיות נוספות שיפגעו בסביבה הייחודית. קבלת החלופה תהווה הזדמנות ליזם לקדם את התיירות המדברית, וזאת תוך פגיעה מינימלית בנכס המדברי שלנו. חשוב לזכור כי פגיעה בעמק ססגון משמעותה פגיעה בציבור רחב אשר רואה במדבר בכלל ובעמק ססגון בפרט מקום קסום בו ניתן לברוח מהשגרה וליהנות מנופי בראשית וערכי טבע ייחודים.צפו בדו"ח החלופות 

לכתבה באתר החברה להגנת הטבע

כתבות קשורות:
עמק ססגון - ימי הכרעה

Comments