דו"ח: ניתן להציל את חולות סמר מכריית חול לבנייה

נשלח 4 בדצמ׳ 2011, 3:07 על ידי Sustainability Org

חברת ייעוץ קבעה כי ניתן יהיה להפיק את החול הדרוש לבנייה באילת מפסולת בניין, בעלות שלא תהיה גבוהה בהרבה, וכך גם תיפתר חלקית בעיית הפסולת

בדיקת עלויות של הפקת חול לבטון שהושלמה בימים האחרונים קובעת שיש הצדקה כלכלית להפיק חול לייצור בטון בעיר אילת ממחזור פסולת בניין, ולא מחולות בדיונת סמר הנמצאת מצפון לעיר. העבודה, שהוכנה עבור היחידה הסביבתית אילת- אלות, מתפרסמת ימים ספורים לפני פגישה מכרעת בין השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, ושר הבינוי והשיכון ,אריאל אטיאס, שבמהלכה ינסה ארדן לשכנע את אטיאס לוותר על התוכנית לכריית החול בדיונת סמר ולבחון חלופות אחרות שיספקו חול לענף הבנייה באילת.

בחודשים האחרונים מנסים פעילים למען הסביבה, בתמיכה של ארדן, להציל את דיונת סמר, שאותה מיעד מנהל מקרקעי ישראל לכרייה כדי להפיק חול לייצור בטון עבור ענף הבנייה באילת. אחד הטיעונים של המגנים על הדיונה הוא שניתן להשתמש בחלופות אחרות להפקת החול הנדרש, ולא להרוס את דיונת החולות האחרונה שנותרה באזור. השר אטיאס אחראי במסגרת תפקידו על מנהל מקרקעי ישראל.

העבודה שמפורסמת כעת נעשתה על ידי חברת ECOFINANCE המספקת שירותי ייעוץ סביבתי-כלכלי לכמה משרדי ממשלה ורשויות מקומיות. החברה ערכה השוואה בין כמה חלופות להפקת חול באזור אילת ובהן החול מאתר סמר, חול ממחזור פסולת בניין הנמצאת בכמויות גדולות באילת, חול משאריות חומרים שנכרו בעבר באזור מכרות תמנע וחול מאתר צפוני יותר בנגב. בדיקת העלויות כללה בעיקר חישוב של הפקת החול והובלתו.

מסקנת הבדיקה היא שהחלופות של שימוש בחומר ממכרות תמנע ומאתר צפוני יותר בנגב היא יקרה יותר באופן משמעותי לעומת חולות סמר. חלופת סמר היא גם מעט זולה יותר לעומת חלופת הפקת חול מפסולת הבניין. אולם יש לה שתי חסרונות בעלי משמעות כלכלית: כמות החול תספיק לשנים ספורות בלבד, והיא לא פותרת את בעיית פסולת הבניין שנשארת בעיר.

לעומת זאת הפקת חול מפסולת בניין מאפשרת אספקת חול לעיר במחיר ריאלי למשך שנים רבות, מאחר ויש באילת כמויות גדולות של פסולת. כמו כן, היא פותרת בעיה סביבתית קשה שגם משפיעה על איכות החיים בעיר ולכן היא נכונה יותר מבחינה כלכלית וסביבתית.

הדו"ח של ECOFINANCE מציין שכלל לא בטוח שהחול שיכרה בסמר אכן ישמש לענף הבנייה באילת כפי שטוען מנהל מקרקעי ישראל. סביר להניח שהוא ישמש כחומר מילוי למצעים של כבישים תשתיות וגינון ולא להפקת חול לבטון. לטענת מחברי הדו"ח, על פי בירור שהם ערכו, חול שהופק בעבר משטחים בדיונה של סמר נמכר ברובו כתשתית לשדות חקלאיים, ורק חלקו שימש לייצור בטון.

יש לציין שגם משרד השיכון והבינוי מכיר בצורך הדחוף לעשות שימוש נכון בפסולת הבניין שהצטברה במהלך השנים באילת. לאחרונה ערך המשרד סיור לקבלנים בעיר כדי להציג להם מכרז חדש לפינוי אתר פסולת בניין. אחד התנאים במכרז הוא שיש למחזר חלק מהפסולת ולהפוך אותה לחול.

לכתבה בהארץ

 
Comments