דו"ח טכנולוגי: ה-WiFi הורג את העצים

פורסם: 21 בנוב׳ 2010, 8:18 על ידי: Sustainability Org
מחקר חדש ומטריד מעלה שחשיפה לקרינת WiFi גורמת לגידולים בעצים.
יוסי גורביץ 21.11.10, 13:01

מחיר הקידמה

 

לעיירה ההולנדית אלפן אאן דן ריין אין בדרך כלל יותר מדי סיבות להגיע לכותרות: עם קצת יותר מ-70 אלף תושבים ומגדל שעון נחמד בתור אטרקציה תיירותית, לא פלא שכשחושבים על הולנד היא לא בדיוק המקום הראשון שקופץ לראש. אבל לפני חמש שנים נתקלו פקידים בעיירה, די במקרה, במה שעלולה להתברר כצרה אמיתית מבחינת העולם כולו, ובמיוחד מבחינת החלקים היותר מרושתים שלו.

צילום: אלעד גרשגורן
הקרינה מסוכנת לעצים. ומה איתנו? צילום: אלעד גרשגורן

 

הפקידים הבחינו שהעצים בעירם סובלים משורה של בעיות: עיוותים, גידולים בלתי בריאים, גזעים מדממים ועוד. מאחר שהם לא הצליחו לברר מה לעזאזל קורה, הם הזמינו חוקרים לבדוק את הנושא. המסקנה של החוקרים היא חד משמעית: הנזק לעצים נובע ישירות מקרינת WiFI. כן, זאת שמפיקות רשתות האינטרנט האלחוטיות. החוקרים חשפו שורה של עצים לקרינת WiFi בתנאי מעבדה, וגילו שהקרינה מחסלת את העלים שלהם. בנוסף, גילו החוקרים שהקרינה מונעת גדילה של קלחי תירס. 

 

הבעיה אינה מוגבלת לאלפן אאן דן ריין: בעיה דומה נמצאה בקרב עצים נשירים בכל רחבי הולנד, והיא כמעט שלא היתה שם לפני חמש שנים. אם אז נפגעו 10% מהעצים, עכשיו שיעור העצים שנפגמו עומד על 70%. ואיך זה משפיע על בני אדם ובעלי חיים? החוקרים, במהלך הגיוני, נמנעו מהלהתייחס לשאלה המטרידה הזאת, כי זה לא התחום שלהם, אבל קראו לערוך מחקרים נוספים.


לכתבה בכלכליסט

Comments