דוח: אוצרות הטבע שלנו בדרך להפרטה

פורסם: 23 ביוני 2011, 3:51 על ידי: Sustainability Org

שכונת יוקרה ליד הים, כריית חול בדיונה קסומה, מלון בלב המדבר ושאיבה לא נגמרת בים המלח. דוח אדם טבע ודין הציג את מה שרובנו יודעים, אבל נוטים להתעלם: הגישה למשאבי הטבע מצטמצמת לכדי נחלתם של מעטים

nrg מעריב | 21/6/2011 18:53    
תגיות: מרחב ציבורי, פגיעה בטבע, אדם טבע ודין
בקצב הזה לא יישאר לנו טבע: בשיאו של יום איכות הסביבה של הכנסת היום (ג') ערכה השדולה החברתית-סביבתית דיון בנושא השימוש במשאבי הטבע. בדוח הוצג דוח עמותת אדם טבע ודין, החושף מציאות קשה של הפרטת משאבי הטבע.
 ים המלח שאיבה שלא נגמרת צילום: איי-פי
"מכירת חופי הים, מרחבי המדבר ופיסות ארץ נדירות, היא גזילת שטחים ששייכים בראש ובראשונה לציבור", אמר בדיון עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל העמותה. לדבריו, בזמן שיזמים הופכים להיות "אדוני הארץ", הגישה למשאבי הטבע מצטמצמת לכדי נחלתם של מעטים.

לדברי ניר פפאי, סמנכ"ל שמירת סביבה וטבע בחברה להגנת הטבע, הפקת אוצרות הטבע, הגז הנפט, המחצבים והמינראליים של ישראל מתבצעת על ידי חברות פרטיות גדולות ונשאלת השאלה האם המדינה מסוגלת לאכוף את המדיניות שלה על אותן חברות, שהשורה התחתונה מבחינתן מסתכמת ברווח. "אנחנו בספק, אומר פפאי, "ללא מדיניות ברורה ורגולציה נחושה מצד המשלה - משאבי הטבע של כולנו בסכנה".

הקרב האמיתי על האדמה

דוח אדם טבע ודין מפרט כמה וכמה משאבי טבע שנפגעו בשנים האחרונות. המסמך מצי גאת החופים, השטחים הפתוחים ואוצרות הטבע שהופרטו והועברו לידיים פרטיות.

הדוח כולל, בין השאר, את הניצול האינטנסיבי של ים המלח על ידי מפעלי ים המלח - שנים של שאיבת מים לצורך הפקת מינרלים לתעשיית האשלג; את הפגיעה במצוק בית ינאי על ידי התושבים באזור שביקשו להקים בעצמן, ללא אישור, הגנה לחוף; את

תוכנית כריית החול בסמר, הדיונה האחרונה בערבה, את התוכנית להקים שכונת מגורים יוקרתי בקיבוץ געש על חשבון שטח ציבורי סמוך לחוף הים; ואת הכוונה להקים מלון בליבו של עמק ססגון המרהיב בלב המדבר.

"הדוח מציג תמונה קשה של נחשול הפרטה, הפוגע קשות בחברה ובסביבה", ציין ח"כ דב חנין. "הישראלים חושבים שהם נאבקים על הארץ עם הפלסטינים - אבל בעצם הם מאבדים אותה לטייקונים".
Comments