דוח: אין לבנות מלון בעמק ססגון

פורסם: 7 בדצמ׳ 2010, 21:48 על ידי: Sustainability Org

חוות דעת שהוגשה לוועדה המחוזית במחוז דרום קובעת כי יש לעצור את הקמת המלון בעמק ססגון. הדוח ממליץ להקים את הפרויקט בשטח חלופי. הישג גדול לארגוני הסביבה

עדי חשמונאי | 7/12/2010 11:17
תגיות: עמק ססגון

הישג נוסף לארגוני הסביבה: לאחר ביטול התוכנית להקים כפר נופש בחוף פלמחים, דוח שהוגש היום (ג') לוועדה המחוזית במחוז דרום קובע כי יש לעצור את התוכנית להקמת מלון המקודמת בעמק ססגון. "זו טעות חמורה להמשיך בהליך האישור של התכנית באתר המקורי, התוכנית תפגע בנוף נדיר ברמה הלאומית", נכתב בדוח.


גבעות ססגון.
גבעות ססגון. "התכנית באתר המקורי ותפגע בנוף נדיר ברמה הלאומית" צילום: יניב גולן

הדוח, שעל עריכתו הורה בית המשפט בעקבות עתירת אדם טבע ודין, הוכן עבור הוועדה המחוזית דרום. המסמך בדק עשר חלופות שונות להקמת מלו ןבתמנע על פי פרמטרים סביבתיים–נופיים. הדוח קובע חד משמעית, כי אזור המבואה הדרומית הוא האתר הראוי והמתאים ביותר מבחינה סביבתית להקמת מלון בתמנע, ולא האתר המקודם כיום – עמק ססגון.  הדוח בחן את האתר המקורי (עמק ססגון) ועוד תשעה אתרים נוספים שהוצעו בשנים האחרונות כחלופות, בין היתר על ידי החברה להגנת הטבע, אדם טבע ודין ו-ועד הפעולה להצלת עמק ססגון.  "זו טעות חמורה להמשיך בהליך האישור של התכנית באתר המקורי ותפגע בנוף נדיר ברמה הלאומית, באזור שטרם הופר על ידי פעילות אנושית, בהתעלם משמירה על עקרון צמידות הדופן ותפגע בציר הטיול הארצי להולכי רגל – שביל ישראל", נכתב בדוח.
"ניתן למצוא פתרון הגיוני וסביר"

"ההישג היום משמעותי אבל המאבק בעיצומו", אומרים בוועד להצלת עמק ססגון. "אנחנו מקווים שבעקבות ההישג בפלמחים, הועדה המחוזית תהיה אמיצה דיה לקבל החלטה שתחזיר את העמק לציבור".

לדברי מנכ"ל אדם טבע ודין, עו"ד עמית ברכה, תוצאות התסקיר הינן חד משמעיות וכעת על הוועדה המחוזית לתקן את טעויות העבר, ולבטל את התכנית ההרסנית. ובחברה

להגנת הטבע אמרו כי "הדוח מוכיח חד משמעית כי ניתן למצוא פתרון הגיוני וסביר שיאפשר להציל את עמק ססגון ולהשאירו כפי שהוא – לתועלתו והנאתו של הציבור לשנים רבות, ובמקביל לספק את רצון המועצה האזורית והיזמים, להגביר את הפעילות התיירותית בפארק תמנע והסביבה. אפשר בהחלט גם לפתח מלונאות וגם לשמור על הסביבה, הטבע והנוף"

פרויקט ירוק?
המאבק להצלת עמק ססגון מגיע בימים אלה לרגעי ההכרעה – לאחר שלוש שנים של מאבק עיקש שהחל רגע לפני שהחלו העבודות במקום. הוועדה המחוזית אמורה להכריע בנושא, ותבסס את החלטתה, בין השאר, על הדוח שהוגש על שולחנה היום.

על פי התוכניות המקוריות במקום צפוי לקום מתחם תיירותי שישתרע על 300 דונם ושיוקם בהשקעה של למעלה ממאה מליון דולר, בבקעה מקסימה ונסתרת בלב שמורת טבע, בין הר מכרות לגבעות ססגון, ממערב לקיבוץ אליפז ומדרום מערב לקיבוץ סמר. אלפי מטיילים התוודעו לקטע של שביל ישראל, העובר בליבו של השטח שמיועד לפרויקט. חלקם המכריע אף בילו את הלילה בחניון שבמקום.

השטח עליו מתכננים להקים את פרויקט המלונות אושר כבר לפני שנים רבות, כמיועד להקמת בית מלון, בתמורה להכרזה על שאר האיזור כעל שמורת טבע. זמן רב חלף ורק לפני כחמש שנים, לאחר תהפוכות שונות ויוזמות שלא יצאו אל הפועל, נכנסה קבוצת איגרא לתמונה. התוכניות הוגשו, האישורים ניתנו והשטח הפראי, שנשמר בדרך פלא מזרועו ההרסנית של הפיתוח האנושי שנגס בכל הסובב אותו, עומד להיהרס.

היזמים מבטיחים אמנם שמדובר בפרויקט ירוק, שינצל את הסביבה מבלי לפגוע בה, אבל למרות הכוונות הטובות, קשה להבין איך יעשו את זה. אמנם היזמים מתכננים להקים מתקן טיהור שפכים מתקדם שיספק מים להשקיה ונוי, להשתמש באנרגיה סולארית, להקפיד על בנייה נמוכה של שתי קומות שתשתלב בסביבה, לנטוע אך ורק צמחים שמתאימים לאזור ועוד כהנה וכהנה, אבל כל זה לא סותר את הנזק העצום שצפוי להיגרם לאזור, שיגודר בגדר חשמלית, שתמנע כניסה ומעבר של חיות הבר, יידרס תחת גלגלי המשאיות והדחפורים ויכוסה בכמויות אדירות של מלט ובטון.

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
דו"ח משרד הפנים: לא לבנייה בעמק ססגון
לקריאת הדוח המלא
המלון בתמנע על סדר היום
ניסיונות נוספים להצלה עמק ססגון
דרישה: לבטל מענק לפרויקט המלונאות בתמנע
מצטרפת למאבק: עדי לוסטיג שומרת על עמק ססגון
Comments