המסדרון האקולוגי לצבאים במרכז הארץ הולך ונחסם בבנייה

פורסם: 28 במאי 2012, 0:50 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 28 במאי 2012, 0:50 ]

לצבאים נותרו מעט שטחים פתוחים, וכעת תוכניות קידוחים והרחבה מאיימות לחסום גם אותן. הארגונים הירוקים חוששים שהאזור האקולוגי העדין יקרוס

מאת צפריר רינת, 25/5/2012
 

כאשר ארגוני שמירת הסביבה רוצים לעקוב אחר מצב הטבע בישראל הם בודקים את כושר התנועה החופשית של חיות בר גדולות, כמו צבאים. כך גילו בעבר שלבעלי חיים אלו נותרו שטחים פתוחים מחוץ לשמורות טבע - רצועות שטח שהן מסדרונות אקולוגיים וחיות יכולות לעבור בהן בחופשיות. אבל לאחרונה מאיימות תוכניות בנייה לחסום גם רצועות אלו.

השבוע אישרה ועדה לתכנון ובנייה של מחוז מרכז המשך קידום תוכנית להפעלת קידוחי נפט הנקראים "מגד" מדרום לראש העין, בלב אזור טבעי שיש בו כבר תוכניות בנייה נוספות. אזור הקידוחים שיזמה חברת "גבעות עולם" נמצא בשטח שהוגדר לראשונה על ידי רשות הטבע והגנים, לפני עשור, כחלק ממערכת של מסדרונות אקולוגיים. אלו הן רצועות צרות שאינן שמורות טבע ושניתן לבנות בהם, אך הבנייה צריכה להיות מצומצמת וצמודה לבנייה קיימת. רעיון זה, שהתקבל על ידי חלק ממוסדות התכנון, אמור לאפשר רצף של שטח פתוח שמאפשר מעבר בעלי חיים והפצה של צמחי בר.

המסדרון האקולוגי שהקידוחים המתוכננים נמצאים בו משתרע בגבעות ממזרח למישור החוף, מהכרמל ועד לנגב, ויוצר עורק חיים חיוני לטבע. על פי החברה להגנת הטבע, במרכזו של המסדרון, סמוך לערים ראש העין ומודיעין, הורחבו בשנים האחרונות ערים, הוקמה גדר הפרדה שכבר חסמה את חלקו המזרחי של המסדרון, והוקמו בסיסים צבאיים. נוסף לאלה יש כמעט עשר תוכניות בנייה חדשות המאיימות לסגור את השטח הפתוח.

"יש תוכניות גדולות מאוד להרחבת העיר מודיעין בשכונות וכביש חדש, אל תוך לב המסדרון", אומר משה פרלמוטר, רכז שמירת טבע של החברה להגנת הטבע באזור המרכז. "היום כבר פועלות ועדות תכנון מיוחדות לאישור תוכניות בנייה למגורים (וד"ל), ויש חשש שהן יאשרו בנייה נרחבת בגבעות מסביב לעיר. אנחנו טוענים שצריך לצמצם את הפיתוח כדי לשמר את רצף השטח הפתוח".

פרלמוטר מציין שבנוסף להרחבת מודיעין, יש תוכניות גם להרחבת העיר אלעד לכיוון מזרח. משמעות הדבר היא שהבינוי יחסום חסימה כמעט מוחלטת את המסדרון האקולוגי באזור זה, שבו כבר הוקם לפני כמה שנים בסיס צבאי. לדברי פרלמוטר, "משרדי הפנים והשיכון הסכימו לאחרונה לא להרחיב את העיר מזרחה. אבל הם לא ביטלו לגמרי את התוכנית".

מצפון לשוהם יש תוכנית להרחבה גדולה מאוד של מחצבת מודיעין. "אנחנו מקווים שבמסגרת תוכנית מתאר ארצית לחציבה, יוחלט סופית לבטל הרחבה זו", אומר איתמר בן דוד, ראש תחום תכנון בחברה להגנת הטבע.

נוסף לתוכניות אלו יש כוונה להרחיב את היישוב הערבי כפר ברא, להקים לידו מאגר מים ולהקים מאגרים נוספים גם מדרום לשוהם. "אני די פסימי לגבי מה שצפוי לקרות במרחב הזה", אומר ד"ר יריב מליחי, האקולוג של מחוז מרכז ברשות הטבע והגנים. "מדובר באזור שנותר בו טבע של ממש, עם שפע חיות בר כמו צבאים, צבועים ושועלים. יש בו גם מגוון רחב של עופות דורסים. לתוכניות שמדובר בהן, כמו קידוחי הנפט, יש לא רק השפעה ישירה על השטח שבו הם מוקמים, אלא גם השפעות בשוליים, בגלל רעש או תאורה שהם יוצרים. אני חושש שהמסדרון האקולוגי באזור מודיעין החשוב הזה עומד לפני קריסה".

בשל ההחלטה לקדם את תוכניות קידוחי מגד פנה השבוע השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, לשר אנרגיה והמים, עוזי לנדאו. הוא הציע לעשות תסקיר אסטרטגי שיבחן את כל תוכניות קידוחי הנפט בישראל, ואת השפעתם המצטברת על הסביבה והנוף, בדומה להליך המתנהל במדינות מפותחות בעולם.

"יש לציין שמדובר בשטח בעל ערכיות סביבתית המתפקד בין היתר כמסדרון אקולוגי ארצי", ציין ארדן בהתייחסו לקידוחי מגד. "זהו שטח שהוא עתודת הקרקע המשמעותית ביותר שיכולה לשמש ריאה ירוקה למטרופולין גוש דן, למטרות נופש ופנאי. מימוש פוטנציאל חיפוש והפקת נפט באזור יכול להביא להשלכות בלתי הפיכות על מרחב זה".

ממשרד האנרגיה והמים נמסר בתגובה: "המשרד להגנת הסביבה מתפרץ לדלת פתוחה. אם יימצא נפט באופן מסחרי ובהתאם לתקנות שנחתמו לאחרונה על ידי השר, יוגש תסקיר מלא של השפעה על הסביבה לכלל קידוחי מגד. הדברים אף צוינו על ידי נציג משרדנו בוועדת התכנון המחוזית השבוע".

אנשי הארגונים הירוקים מקווים לבלום חלק מתוכניות הבנייה באזור המסדרון האקולוגי. אך בה בעת הם מנסים להציל מה שאפשר גם כשתוכניות כאלו מתממשות. עקב פנייתם הסכימה לאחרונה החברה הלאומית לדרכים להקים, במסגרת הרחבת כביש המתחבר למודיעין, מעבר אקולוגי מעל הכביש (גשר ועליו צמחייה טבעית), שיסייע למעבר בטוח של חיות בר. לדברי מליחי, רשות הטבע והגנים תדרוש מעבר נוסף במסגרת תוכנית להרחבת כביש צפוני יותר באזור.

לכתבה בהארץ

 
 
 
 
Comments