ארדן שולח את מנכ"ל רשות הטבע והגנים הביתה

נשלח 17 בפבר׳ 2011, 0:23 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 20 בפבר׳ 2011, 6:09 ]
השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, הצהיר על כוונתו להדיח את מנכ"ל הרשות, אלי אמיתי, כבר תקופה ארוכה. כעת זה קורה: ביום ראשון תתבקש הממשלה לאשר את ההדחה. הסיבה הרשמית: חוסר אמינות, תפקוד לקוי ואי שיתוף פעולה עם השר
יעל דראל, 16/2/2011

בתום תקופה ארוכה של מתיחות קשה בין השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, למנכ"ל רשות הטבע והגנים, אלי אמיתי, גיבש ארדן הצעת החלטה להדחתו של אמיתי מהתפקיד. הסיבה הרשמית: חוסר אמינות ותפקוד לקוי, בין השאר בשל מאות מבנים בלתי חוקיים שנבנו בשטחים תחת אחריות הרשות - ואירועים פרטיים שהתקיימו בשטחים אלה, בניגוד לחוק.

 

ביום ראשון הקרוב, תתבקש הממשלה בישיבתה השבועית לאשר את ההצעה, בה נכתב במפורש כי הסיבה להדחה היא בין השאר חוסר אמינות ושיתוף פעולה מצדו של אמיתי, עבירות על חוק התכנון והבנייה, כשלים בתפקודו וכן סיכול יכולת הפיקוח של השר.

 

"השר להגנת הסביבה, לאחר שקיים הליך התייעצות ושימוע כנדרש, סבור כי מר אמיתי אינו ממלא את תפקידו ראוי וכי מתקיימות נסיבות המצדיקות העברתו מכהונתו", נכתב בהצעה. בהמשך נכתב עוד אודות "אי שיתוף פעולה עד כדי סיכול יכולת הפיקוח של הגורמים הממונים עליו לפי חוק...דיווחים בלתי אמינים ואף מטעים וכשלים מהותיים וניהוליים נוספים".   

 

רשות הטבע והגנים הינה רשות ממשלתית הכפופה לשר להגנת הסביבה, אולם כבר תקופה ארוכה שהשר ארדן מותח ביקורת על התנהלותה, ובעיקר על העובדה כי היא איננה פועלת בכפיפות מלאה למשרדו, בין השאר גם בנושאים תקציביים.

 

מאות מבנים בלתי חוקיים ואירועים פרטיים

אמיתי נכנס לתפקידו כמנכ"ל הרשות בשנת 2002 ובשנת 2007 אישרה הממשלה להאריך את מינוי לחמש שנים נוספות.עם זאת, כבר בהחלטת הממשלה הקודמת, הועלתה סוגיית עמידתה של רשות הטבע והגנים בנושאים הקשורים לתכנון ובניה, והיועץ המשפטי לממשלה אף קבע כי היו ליקויים באופן התנהלותה. 

 

הטענות המרכזיות בנושא זה קשורות לעובדה שרשות הטבע והגנים איפשרה קיום של אירועים פרטיים בשטחים ציבוריים שתחת ניהולה. כמו כן, בתחומי אחריותה נבנו מאות מבנים בלתי חוקיים, שמהווים עבירה על חוק התכנון והבניה.


 

בהצעת ההחלטה שגיבש ארדן נכתב כי לאחר שהועלו סוגיות אלו בפני מנכ"ל הרשות, השיב אמיתי כי הרשות פועלת להכשרת המבנים בדיעבד.

 

"ספק רב אם ראוי שהכשרת בניה בלתי חוקית תתבצע בהיקפים כה נרחבים כברירת מחדל ובאופן כמעט גורף", לשון ההחלטה.

 

מרשות הטבע והגנים נמסר כי "מנכ"ל רשות הטבע והגנים אלי אמיתי מכהן בתפקידו מזה 8 וחצי שנים. במהלך כהונתו כמנכ"ל, שהוארכה על ידי הממשלה לפני כארבע שנים, עבד אמיתי לשביעות רצונם של חמישה שרים.

  

בתקופת כהונתו רשמה רשות הטבע והגנים הישגים חסרי תקדים בתחום שמירת הטבע, המורשת והנוף בישראל.

 

כמו כן, בתקופתו הוכרזו יותר שטחים כשמורות טבע וגנים לאומיים, מאז החלו להכריז על שמורות וגנים במדינת ישראל, וזאת למרות זינוק בצפיפות האוכלוסין בישראל.

 

לאורך כהונתו חל זינוק בפעילות בני נוער ומטיילים בשמורות ובגנים. עובדי הרשות הנאמנים, לערכי שמירת הטבע והמורשת, מארחים כיום יותר מ-8 מיליון מבקרים בשנה באתרי הרשות המוסדרים, ועוד כ-15 מיליון בשמורות ובגנים שבשטחים הפתוחים.  לצד זה, תקופתו עוצב התיקון לחוק הגנת חיית הבר, אשר חקיקתו מקודמת בכנסת בימים אלו ממש.

 

מעבר לכך, אהבת הארץ והאדם הם ערכים אותם הוביל אמיתי עוד מימים ששירת את המדינה כמפקד בצה"ל.  היום נודע למנכל ממקורות שונים לראשונה על תוכניתו של השר". 


לכתבה באתר ynet


ארדן יבקש להדיח את מנכ"ל רשות הטבע והגנים

לטענת השר להגנת הסביבה, המנכ"ל אלי אמיתי לא טרח להקפיד על חוקי התכנון והבנייה בתחומי שמורות הטבע והגנים הלאומיים. רשות הטבע והגנים: אמיתי עבד לשביעות רצונם של חמישה שרים

עדי חשמונאי | 16/2/2011 22:37
תגיות: גלעד ארדן, אלי אמיתי,רשות הטבע והגנים

ביום ראשון הקרוב תעלה להצבעת הממשלה הצעתו של השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, להדיח מתפקידו את מנכ"ל רשות הטבע והגנים, אלי אמיתי. כזכור לפני מספר חודשים זימן השר ארדן את אמיתי לשימוע בו הציע לו לעזוב את תפקידו מרצון. עיקר טענותיו של השר היו כי בניגוד לתנאי להארכת כהונתו ב- 2007, אמיתי לא טרח להקפיד על חוקי התכנון והבנייה בתחומי שמורות הטבע והגנים לאומיים, ויתרה מכך במהלך שלוש השנים שחלפו בוצעו עבירות בנייה נוספות מצד הרשות שאמונה בין היתר על אכיפת חוקי התכנון והבנייה בשטחים שבאחריותה.

ארדן ואמיתי בכרמל
ארדן ואמיתי בכרמל צילום: אסנת איתן, רשות הטבע והגנים
ב-2007 נמתחה ביקורת חריפה על מנכ"ל הרשות גם בסוגיית קיום האירועים הפרטיים בגנים הלאומיים. לטענת השר האירועים הפרטיים המשיכו להתקיים בגנים הלאומיים גם בשלוש השנים האחרונות וזאת בניגוד לתוכניות והייעודים התקפים לשטח ובסתירה להוראות התכנון והבנייה.

בנוסף נכתב בהצעת ההחלטה כי אמיתי לא שיתף פעולה עם מליאת הרשות, מבקר הפנים והשר בעצמו: "עד כדי סיכול יכולת קביעת המדיניות והפיקוח של הגורמים הממונים עליו לפי החוק או מול גורמי ביקורת ברשות, העדר נהלים, מדיניות וקריטריונים מקום שהם נדרשים, דיווחים בלתי אמינים ואף מטעים וכשלים ניהוליים נוספים." עוד נכתב כי "בטענותיו של המנהל ניכרת הנטייה להאשים גורמים אחרים בכשלים אלה, בין אם מדובר בגורמים הכפופים לו ובין אם מדובר בגורמים הממונים עליו".

מרשות הטבע והגנים נמסר בתגובה כי: "מנכ"ל רשות הטבע והגנים אלי אמיתי מכהן בתפקידו מזה 8 וחצי שנים. במהלך כהונתו כמנכ"ל, שהוארכה על ידי הממשלה לפני כארבע שנים, עבד אמיתי לשביעות רצונם של חמישה שרים.  בתקופת כהונתו של אמיתי כמנכ"ל רשמה רשות הטבע והגנים הישגים חסרי תקדים בתחום שמירת הטבע, המורשת והנוף בישראל. בתקופת כהונתו הוכרזו יותר שטחים כשמורות טבע וגנים לאומיים, מאז החלו להכריז על שמורות וגנים במדינת ישראל. לטענתם, אר היום נודע למנכ"ל ממקורות שונים לראשונה על תוכניתו של השר.


לכתבה באתר nrg
כתבות קשורות:
מנכ"ל רשות הטבע והגנים יתפטר עוד 5 חודשים
מי שילם את המחיר של "נבוקו" במצדה? הטבע
רשות הטבע והגנים תציע ליזמים להציב טורבינות בשמורות טבע

מי ישמור על שומרי הטבע?

לראשונה: פיקוח על תשלום בכניסה לשמורות טבע

הממשלה מקדמת חוק שיביא לשליטת גורמים פרטיים על הבנייה בשמורות טבע

מקורות הטבע חוברו לאינפוזיה

משחיתים ושורפים את בריכות הנופרים

צינור השאיבה הוצא מעין דוד

השריפה הגדולה בתולדות ישראל

דיון ב"גרופי" - רשות הטבע והגנים - די נמאסתם

Comments