אכזבה לארגוני הסביבה: אושר פרויקט המלונאות בבקעת תמנע

נשלח 12 בדצמ׳ 2011, 8:57 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 12 בדצמ׳ 2011, 8:57 ]

הפרויקט אמור לכלול 400 חדרי מלון, ולהשתרע על שטח של 300 דונם, שיכלול ארבעה מתחמי מלונאות, מרכז כנסים ונהר מלאכותי

מאת רינה רוזנברג, 12/12/2011
 
אכזבה לארגונים הירוקים: הוועדה המחוזית דרום החליטה היום לאשר את הקמת פרויקט המלונאות של היזם יואב איגרא באזור עמק ססגון שבבקעת תמנע.

ההצבעה היום נערכה לאחר חמש שנות מאבק של ארגונים ירוקים כמו אדם טבע ודין, החברה להגנת הטבע, המגמה הירוקה ותושבי הערבה בפרויקט לשמירת עמק ססגון, בטענה כי הוא יגרום נזק בלתי הפיך לנופי הבראשית של האזור. בשנת 2008 הגישה עמותת אדם טבע ודין יחד עם התושבים עתירה נגד התכנית להקמת הפרויקט, שהובילה להחזרת התכנית לדיון מחדש בוועדה המחוזית.

פרויקט בית המלון בתמנע, המרוחק כ-30 קילומטר מאילת, אמור על פי התוכניות לכלול 400 חדרי מלון, ולהשתרע על שטח של 300 דונם שיכלול ארבעה מתחמי מלונאות, מרכז כנסים ונהר מלאכותי.

הוועדה אישרה את הקמת הפרויקט בניגוד לעמדת המשרד להגנת הסביבה, הארגונים הירוקים, וחוות הדעת שנערכה עבור הוועדה, שבדקה עשר חלופות שונות למלונאות בתמנע על פי 16 פרמטרים סביבתיים-נופיים. חוות הדעת קבעה כי "תהיה זו טעות חמורה להמשיך בהליך האישור של התכנית באתר המקורי שתפגע בנוף נדיר ברמה הלאומית, באזור שטרם הופר על ידי פעילות אנושית, בהתעלם משמירה על עקרון צמידות הדופן ותפגע בציר הטיול הארצי להולכי רגל - שביל ישראל". עוד קבע הדו"ח כי אזור המבואה הדרומית הוא האתר הראוי והמתאים ביותר מבחינה סביבתית להקמת מלון בתמנע, וכי את התכנית המקודמת בעמק ססגון יש לעצור. לאורך כל שנות המאבק הבהירה קבוצת איגרא כי הדיון בחלופות לא רלוונטי מבחינתה, ובמקרה שלא יאשרו להם את בניית הפרוייקט באזור המתוכנן הם יוותרו על הרעיון.

במשרד התיירות הביעו סיפוק מתמיכת חברי הוועדה המחוזית באישרור התוכנית המלונאית. "בהצבעתם הביעו חברי הוועדה תמיכה באיזון בין הצורך בפיתוח האזור וביצירת תעסוקה ובין השיקולים הסביבתיים, כפי שמצופה מפרויקט באזור זה. הקמתו של מיזם תיירותי בפריפריה, במיקום אטרקטיבי מבחינה נופית, צפויה להביא להגברת התיירות לאזור, להרחבת התעסוקה והפעילות הכלכלית בכלל, לגיוון המוצר התיירותי של ישראל, ובתוך כך לתת מענה על המחסור בחדרי מלון בישראל וחשוב לא פחות - לעודד יזמים להשקיע בענף המלונאות בארץ". אמר שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב.

ממשרד התיירות נמסר כי "בעת האחרונה אנו עדים לתופעה של הפרת איזונים רבים בין תיירות לסביבה, כאשר תכניות שונות למלונאות בסמיכות לחוף הים, כמו פלמחים, בצת וניצנים, מותקפות ונפסלות מבלי שמוצעת אלטרנטיבה ראויה לתיירות ולפיתוח מהסוג האמור ואנו בטוחים כי במקרה זה, הפיתוח המלונאי יתרום רבות לתושבי האזור ולכלכלת האזור".

לעומת זאת, במשרד להגנת הסביבה מאוכזבים מההחלטה, והשר להגנת הסביבה גלעד ארדן הודיע כי משרדו יערער עליה בפני המועצה הארצית לתכנון ובנייה. ארדן הופיע אתמול באופן אישי בפני חברי הוועדה במטרה לנסות לשכנע אותם לאשר את בניית המלון בחלופה הדרומית שנבחנה כאפשרות להקמת המלון ולא בעמק ססגון, דבר שיביא לדבריו להרס של הטבע, הנוף והסביבה. "גם אני בעד פיתוח מלונאי בערבה, אך אין שום סיבה שהוועדה תפעל רק לפי האינטרס הכלכלי של היזם ותאפשר לו לבנות בתוך הטבע ולהחריבו, במקום להנחות אותו לבנות בחלופה הדרומית עליה המליץ היועץ האובייקטיבי אותו שכרה הועדה המחוזית", אמר ארדן בדבריו בפני הוועדה.

לאחר ההצבעה הביע ארדן צער על ההחלטה השגויה לדבריו: "לפי גישת הוועדה, אם מחר יזם יחליט שהוא רוצה לבנות ברחבת הכותל כי תיירותית מדובר באטרקציה, האם גם אז המדינה תעדיף את שיקוליו? אנחנו צריכים ללמוד להתפתח לצד הסביבה והטבע ולא להרוס אותם".

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל אדם טבע ודין בירך את התגייסותו של ארדן למאבק ותקף את החלטת הוועדה המחוזית: "ביהמ"ש הורה לוועדה לדון בהשלכות הסביבתיות של התכנית. ואולם, חברי הוועדה התעלמו מדו"ח מקצועי אובייקטיבי שקבע שאסור להקים את המלון בעמק ססגון והצביעו בניגוד מוחלט לאינטרס הציבורי. מבחינתנו, המאבק יתחדש בכל הכוח, נדרוש שהנושא יעבור להכרעת המועצה הארצית ובמידת הצורך גם נפנה לערכאות משפטיות".

מהחברה להגנת הטבע נמסר בתגובה להחלטת הוועדה כי "את ערכי הטבע והנוף הייחודיים של עמק ססגון יש לשמור ולא להרוס, ולכן החברה להגנת הטבע תמשיך לפעול לשמירת עמק ססגון ותתנגד לפרויקט במיקומו הנוכחי. לאור העובדה כי הוועדה דחתה את תכניתו הגדולה של איגרא וקבעה כי אין מקום בעמק ססגון לפרויקט בכזה היקף, החברה להגנת הטבע קוראת ליזם להודיע על ביטול הפרויקט בעמק ססגון וקידומו באתר חלופי מוסכם במרחב תמנע".

ממגמה ירוקה, שפעלה אף היא לעצירת הפרויקט, נמסר כי "אנחנו בעד פיתוח ותיירות, אך אנחנו גם בעד תכנון שהוא נכון, חכם ומתחשב בערכי הטבע וברצון התושבים באיזור. עמק ססגון הוא אחד המקומות היפים והמיוחדים ביותר מבחינת ערכי טבע ששומרו בארץ ובערבה בפרט. לכן יש לבנות את המלון באתרים החלופיים המוצעים הקרובים לתשתיות קיימות".

מהוועד להצלת עמק ססגון נמסר בתגובה כי "במקום להיות אמיצים, חברי הוועדה המחוזית בחרו לנקוט בצעד פחדני ולהתעלם מהדו"ח הסביבתי. ברור שהמאבק לא נגמר עד שהדחפורים יעלו על הקרקע ונעשה הכל שזה לא יקרה".

עמק ססגון, תמנע

צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

לכתבה בדהמרקר

 
Comments